• Zaplanowane wyjazdy: Egipt, Mykonos
Teneryfa, La Gomera (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)

listopad / grudzień 2021

Słowo wstępu

Lecąc na Teneryfę spodziewałem się zetknięcia z masową turystyką. Na szczęście nie było tłumów. Niestety pogoda na wyspie była dość kapryśna. Na północny przez większość czasu padał deszcz, a krajobrazy zakryte były przez chmury lub mgły. Mimo to zdarzały się okienka pogodowe, choć były one dość krótkie. Podobnie było w wyższych partiach wyspy. Na południu pogoda jednak była bardziej przewidywalna i przyjemna. W ciągu dnia było dość ciepło i rzadko kiedy padało. Przed przyjazdem byłem pejoratywnie nastawiony do Wysp Kanaryjskich. Na szczęście miło się zaskoczyłem. Teneryfa i La Gomera są zróżnicowanymi krajobrazowo wyspami. Park Narodowy Teide, w mglistej odsłonie, wydawał się jakby nie z tego świata. Jest tutaj dużo niezwykłej natury, a to jest to co lubię najbardziej. Zwiedzałem 3 dni, pozostałe 3 dni pracowałem. Wieczorami chodziłem jedynie na zachody Słońca nad oceanem. Było świetnie. Będę chciał jeszcze wrócić na Wyspy Kanaryjskie albo na pobliską Maderę.

Kilka porad

Transport

  • Dwa dni na wyspie wypożyczałem auto w wypożyczalni YourKar, korzystając z usług bezpośrednio w hotelu. Średni koszt wypożyczenia to ok. 60-85 euro za dzień. Ja miałem większą Skodę Kamiq za ok. 84 euro. Cena ta była poniżej oferowanym na stronach internetowych innych wypożyczalni, gdzie średni koszt wynosił około 120 euro za dzień. Samochód miałem do odebrania z parkingu podziemnego w pobliżu hotelu. Wcześniej do hotelu podjeżdżał ktoś z obsługi wypożyczalni, podpisywał umowę, brał pieniądze za auto i zostawiał kluczyki. Jakość dróg na Teneryfie jest bardzo dobra, z dużą ilością rond. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że część dróg w górach jest wąska i kręta. Ceny benzyny na Teneryfie są niższe niż w Polsce.
  • Między Teneryfą a La Gomerą pływają promy. Jednak ceny tych promów są holendernie wysokie. W Internecie cena promu w dwie strony wynosi nawet 350 zł. W porcie Los Cristianos nigdzie nie doszukałem się umieszczonych cenników. Miałem wrażenie, że jest tutaj zmowa cenowa, tak żeby indywidualnym osobom nie opłacało się w ogóle płynąć na La Gomerę. W związku z tym o wiele korzystniej było wykupić zorganizowaną wycieczkę lub wynająć prywatnie przewodnika (koszt polskiego przewodnika dla małej grupy osób wynosił około 120-150 euro). Na wyspie La Gomera praktycznie jedynym środkiem transportu jest wypożyczone auto. Inaczej trudno się dostać gdziekolwiek. Chyba, że zostaniecie w samym San Sebastian.

Informacje praktyczne

  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, aby wjechać do Hiszpanii, należy przed wylotem obowiązkowo wypełnić online formularz sanitarny SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Instrukcję wypełnienia można zobaczyć m.in. na stronie Biura Podróży ITAKA. Po wypełnieniu otrzymuje się kod QR. Formularz można całkowicie wypełnić najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem. Po wypełnieniu otrzymasz kod QR, który powinieneś mieć przy sobie podczas podróży samolotem.
  • Na terytorium całego kraju obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej m.in.: 1) w przestrzeni publicznej zamkniętej, 2) w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu, jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami w niej przebywającymi (nie dotyczy osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym), 3. w środkach transportu lotniczego, morskiego, autobusowego i kolejowego (w tym na dworcach i w portach) oraz w pojazdach przeznaczonych do przewozu do 9 osób, jeśli osoby te nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym.
  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, przed powrotem do Polski, należy wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego. Z mojego doświadczenia Karty Lokalizacji Podróżnego rozdawane również rozdawane w samolotach i można je wypełnić w formie papierowej.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Hiszpanii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 110%
Transport - 100%
Jedzenie - 100%
Bilety wstępów - 100%

Mapa

 

Teneryfa - Park Narodowy Teide

 

Teneryfa - Masca

 

Teneryfa - Park Wiejski Anaga

 

Teneryfa - Candelaria

 

Teneryfa - Plaża Las Teresitas

 

Teneryfa - Plaża Bollullo

 

Teneryfa - Plaża Castro

 

Teneryfa - Icod de los Vinos

 

Teneryfa - Plantacja bananów

 

Teneryfa - Wyspa w obiektywie

 

La Gomera - San Sebastian

 

La Gomera - Park Narodowy Garajonay

 

La Gomera - Mirador de Abrante

 

La Gomera - Wyspa w obiektywie

 

Napoje 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Kraj Basków (Hiszpania)

Zobacz kwiecień 2023

Zobacz

Barcelona (Hiszpania)

Zobacz październik / listopad 2021

Zobacz

Madryt i Toledo (Hiszpania)

Zobacz luty 2018