• Zaplanowane wyjazdy: Gran Canaria, Turkmenistan
Teneryfa, La Gomera (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)

listopad / grudzień 2021

Słowo wstępu

Lecąc na Teneryfę spodziewałem się zetknięcia z masową turystyką. Na szczęście nie było tłumów. Niestety pogoda na wyspie była dość kapryśna. Na północny przez większość czasu padał deszcz, a krajobrazy zakryte były przez chmury lub mgły. Mimo to zdarzały się okienka pogodowe, choć były one dość krótkie. Podobnie było w wyższych partiach wyspy. Na południu pogoda jednak była bardziej przewidywalna i przyjemna. W ciągu dnia było dość ciepło i rzadko kiedy padało. Przed przyjazdem byłem pejoratywnie nastawiony do Wysp Kanaryjskich. Na szczęście miło się zaskoczyłem. Teneryfa i La Gomera są zróżnicowanymi krajobrazowo wyspami. Park Narodowy Teide, w mglistej odsłonie, wydawał się jakby nie z tego świata. Jest tutaj dużo niezwykłej natury, a to jest to co lubię najbardziej. Zwiedzałem 3 dni, pozostałe 3 dni pracowałem. Wieczorami chodziłem jedynie na zachody Słońca nad oceanem. Było świetnie. Będę chciał jeszcze wrócić na Wyspy Kanaryjskie albo na pobliską Maderę.

Kilka porad

Transport

  • Dwa dni na wyspie wypożyczałem auto w wypożyczalni YourKar, korzystając z usług bezpośrednio w hotelu. Średni koszt wypożyczenia to ok. 60-85 euro za dzień. Ja miałem większą Skodę Kamiq za ok. 84 euro. Cena ta była poniżej oferowanym na stronach internetowych innych wypożyczalni, gdzie średni koszt wynosił około 120 euro za dzień. Samochód miałem do odebrania z parkingu podziemnego w pobliżu hotelu. Wcześniej do hotelu podjeżdżał ktoś z obsługi wypożyczalni, podpisywał umowę, brał pieniądze za auto i zostawiał kluczyki. Jakość dróg na Teneryfie jest bardzo dobra, z dużą ilością rond. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że część dróg w górach jest wąska i kręta. Ceny benzyny na Teneryfie są niższe niż w Polsce.
  • Między Teneryfą a La Gomerą pływają promy. Jednak ceny tych promów są holendernie wysokie. W Internecie cena promu w dwie strony wynosi nawet 350 zł. W porcie Los Cristianos nigdzie nie doszukałem się umieszczonych cenników. Miałem wrażenie, że jest tutaj zmowa cenowa, tak żeby indywidualnym osobom nie opłacało się w ogóle płynąć na La Gomerę. W związku z tym o wiele korzystniej było wykupić zorganizowaną wycieczkę lub wynająć prywatnie przewodnika (koszt polskiego przewodnika dla małej grupy osób wynosił około 120-150 euro). Na wyspie La Gomera praktycznie jedynym środkiem transportu jest wypożyczone auto. Inaczej trudno się dostać gdziekolwiek. Chyba, że zostaniecie w samym San Sebastian.

Informacje praktyczne

  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, aby wjechać do Hiszpanii, należy przed wylotem obowiązkowo wypełnić online formularz sanitarny SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Instrukcję wypełnienia można zobaczyć m.in. na stronie Biura Podróży ITAKA. Po wypełnieniu otrzymuje się kod QR. Formularz można całkowicie wypełnić najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem. Po wypełnieniu otrzymasz kod QR, który powinieneś mieć przy sobie podczas podróży samolotem.
  • Na terytorium całego kraju obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej m.in.: 1) w przestrzeni publicznej zamkniętej, 2) w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu, jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami w niej przebywającymi (nie dotyczy osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym), 3. w środkach transportu lotniczego, morskiego, autobusowego i kolejowego (w tym na dworcach i w portach) oraz w pojazdach przeznaczonych do przewozu do 9 osób, jeśli osoby te nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym.
  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, przed powrotem do Polski, należy wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego. Z mojego doświadczenia Karty Lokalizacji Podróżnego rozdawane również rozdawane w samolotach i można je wypełnić w formie papierowej.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Hiszpanii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 110%
Transport - 100%
Jedzenie - 100%
Bilety wstępów - 100%

Mapa





 

Teneryfa - Park Narodowy Teide

 
Park Narodowy Teide jest to największy park narodowy na Wyspach Kanaryjskich. Na zdjęciu czarne skały wulkaniczne przykryte są czerwonymi igłami z drzew.
 
Krajobraz parku narodowego jest surowy. Im wyżej tym mniej jest roślinności.
 
Roślinność wraz z wysokością zaczyna zanikać. Na zdjęciu czarne skały wulkaniczne przykryte są czerwonymi igłami z drzew.
 
Podczas mojej wizyty chmury były bardzo nisko zawieszone lub park był spowity mgłą, co ograniczało mocno widoczność. Nie widać było również samego wulkanu. Jednak taka pogoda sprawiała, że miejsce to wydawało się trochę odrealnione. Chociaż byłem w wielu parkanch narodowych lub na wulkanach, to jednak ten na Teneryfie jest na swój sposób niepowtarzalny.
 
Park stanowi geologiczny skarb - z wulkanami, kraterami, kominami wulkanicznymi, zastygłymi strumieniami lawy czy rozmaitymi formacjami skał.
 
Wulkan Teide wznosi się na wysokość 3 718 metrów. Jest najwyższym szczytem Hiszpanii i trzecim najwyższym wulkanem na świecie. Niestety, nie udało mi się go zobaczyć z bliska. Natomiast na kolejnych zdjęciach będzie widoczny z oddali.
 
Roques de García - skały wulkaniczne uformowane przez erozję w wyjątkowe kształty
 

Teneryfa - Masca

 
Droga do wioski Masca jest kręta i wąska.
 
Droga prowdząca do wsi Masca prowadzi zboczami gór. Nie jest to jednak bardzo długa trasa, choć nieco wymagająca.
 
Masca jest malowniczo położoną wsią pomiędzy wąwozami, na wysokości około 600 m n.p.m. Warto zajrzeć do tego surowego i spektakularnego zarazem zakątka wyspy, w masywie górskim Teno.
 
Moja wizyta we wsi była dość mocno ograniczona ze względu na pogodę. Padało i wiało niemiłosiernie. Zdołałem jedynie zrobić kilka zdjęć w krótkim okienku pogodowym.
 

Teneryfa - Park Wiejski Anaga

 
Park Wiejski Anaga położony jest w pobliżu dwóch dwóch większych miast La Laguna i Santa Cruz de Tenerife.
 
Za każdym razem kiedy wyjeżdżałem w góry lub w północną część Teneryfy padał deszcz. Od czasu do czasu tylko się rozpogadzało. Na szczęście drogi w parku są dość dobre i szerokie.
 
Park wznosi się na wysokość około 1 km. U podnuża od strony południowej znajudje się jedna z najładniejszych plaż na wyspie - Las Teresitas. I jest jedną z nielicznych w tej części wyspy.
 
Park Anaga pokryty jest lasem wawrzynowym.
 
W parku Anaga znajdują się lasy wawrzynowe pokryty mchem.
 
Stara droga do Pico del Inglés to sztuczny wąwóz, w którym utwardzono drogę.
 

Teneryfa - Candelaria

 
Centrum miasta Candelaria
 
Bazylika Matki Bożej w Candelarii z 1959 r. We wnętrzu znajduje się figurka Matki Bożej Gromnicznej, patronki Wysp Kanaryjskich. Według legendy, figurka Matki Boskiej (Czarna Madonna) została znaleziona w morzu przez Guanczów przed przybyciem na wyspę Hiszpanów. Figurka była przez nich przechowywana w grocie, a potem trafiła do pierwszej zbudowanej przez zakonników hiszpańskich kaplicy. W 1826 roku , podczas niezwykle silnego huraganu, fale morza dosięgnęły jej i porwały z kaplicy. Po odnalezieniu umieszczono ją w jednym z ołtarzy sanktuarium.
 

Teneryfa - Plaża Las Teresitas

 
Sztuczna plaża w pobliżu stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife, z jasnym piaskiem pochodzącym z Sahary i nasadzonymi palmami.
 
Sztuczna plaża w pobliżu stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife, z jasnym piaskiem pochodzącym z Sahary i nasadzonymi palmami.
 

Teneryfa - Plaża Bollullo

 
Plaża ta jest w 100% naturalna, z delikatnym czarnym piaskiem. Dojazd do plaży autem jest dość wąski i stromy. W pobliżu znajdują się plantacje bananów. Podobno w okolicy dom ma znana wokalistka Shakira.
 

Teneryfa - Plaża Castro

 
Ukryta czarna plaża Castro. W pobliżu znajdują się palmy i liczne plantacje bananów. A wszystko na tle wulkanicznych klifów i miast bezpośrednio schodzących do oceanu. Niestety, podczas mojego pobytu pod koniec listopada, pogoda na północy Teneryfy była nieprzewidywalna. Prawie cały czas padał deszcz. Z tego powodu nie mogłem zejść na samą plażę. Mimo to okolice są równie zjawiskowe.
 
W pobliżu plaży Castro znajdują się plantacje bananów, tuż przy oceanie.
 

Teneryfa - Icod de los Vinos

 
Jednym z ciekawszych i ładniejszych miast jakie odwiedziłem na wyspie jest Icod de los Vinos. Samo centrum jest dość turystyczne. W sklepach można kupić wino bananowe lub inne rzeczy zrobione z bananów. Będąc w pobliżu warto zwrócić na drzewa jakie rosną w samym centrym - wiele z nich na swój sposób jest wyjątkowe.
 
W Parque del Drago, niedaleko kościoła św. Marka, znajduje się słynne smocze drzewo (dracena) o wysokości 18 m, z pniem o obwodzie ok. 20 m, i szacowaną wagą 70 t. Roślina ta jest symbolem Teneryfy. Szacuje się, że może mieć około 800 lat, a przez to mogłaby być jednym z najstarszych dracen tego gatunku na świecie. Dracena smocza w naturze występuje bardzo rzadko, jest endemitem Madery i Wysp Kanaryjskich. Dla ludu Guanczów, pierwszy znanych mieszkańcy Wysp Kanaryjskich, drzewo posiadało magiczne właściwości. Ze względu na czerwonawy kolor żywicy, nazywany smoczą krwią.
 
Ośnieżony wulkan Teide widziany z centrum miasta.
 
W mieście znajduje się muzeum bananów Casa del Plátano. W końcu Wyspy Kanaryjskie słyną z ich produkcji.
 
Jeden z plakatów w muzeum Casa del Plátano.
 
Dojrzewające banany w muzeum Casa del Plátano.
 
W muzeum Casa del Plátano znajduje się niewielka plantacja bananów, z opisanymi ciekawostkami na ich temat.
 

Teneryfa - Plantacja bananów

 
Ogólnie ciężko jest wejść na Teneryfie na plantację bananów, większość jest mocno ogrodzona. Na samym południu wyspy znajduje się Guachinche El Cordero - restauracja połączona z plantacją.
 
Ogólnie ciężko jest wejść na Teneryfie na plantację bananów, większość jest mocno ogrodzona. Na samym południu wyspy znajduje się Guachinche El Cordero - restauracja połączona z plantacją.
 

Teneryfa - Wyspa w obiektywie

 
Zachód Słońca widziany z portu Los Cristianos.
 
Między Teneryfą a La Gomerą kursują promy. Z oceanu dobrze widać szczyt wulkanu Teide na Teneryfie.
 

La Gomera - San Sebastian

 
Przy cumowaniu do portu w San Sebastian tęcza górowała nad miastem. Ogólnie tęcza była dość częstym widokiem na Wyspach Kanaryjskich.
 
Miasto San Sebastian i wulkan Teide widziane z punktu widokowego Mirador Lomada del Camello.
 
Centrum San Sebastian jest kolorowe i przypomina meksykańskie miasteczka.
 
Kościół Wniebowzięcia w San Sebastian z kolorową zabudową na wzgórzu w tle.
 
Palmy i kolorowe zabudowania na wzgórzu
 
Plaża w San Sebastián
 

La Gomera - Park Narodowy Garajonay

 
Park Narodowy Garajonay z licznymi wąwozami i obfitością lasów wawrzynowych. Tą prehistoryczną puszczę tworzy labirynt zieleni. Sceneria iście bajkowa. Od 1986 roku park jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Park Narodowy Garajonay z licznymi wąwozami i obfitością lasów wawrzynowych. Tą prehistoryczną puszczę tworzy labirynt zieleni. Sceneria iście bajkowa. Od 1986 roku park jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Park Narodowy Garajonay z licznymi wąwozami i obfitością lasów wawrzynowych. Tą prehistoryczną puszczę tworzy labirynt zieleni. Sceneria iście bajkowa. Od 1986 roku park jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Bujna roślinność La Gomery.
 

La Gomera - Mirador de Abrante

 
W punkcie widokowym Mirador de Abrante znajduje się siedmiometrowa przeszklona platforma, z którego rozpościera się widok na dolinę rejonu Agulo.
 
Ziemia w pobliżu punktu widokowego jest czerwona, ze względu na dużą ilość żelaza.
 
Dolina rejonu Agulo.
 

La Gomera - Wyspa w obiektywie

 
Protea królewska rosnąca w Centro de Visitantes del Parque Nacional del Garajonay
 
Wzgórza Las Rosas
 
Kanion we wschodniej części wyspy widziany z punktu widokowego Mirador de Manaderos
 
Kanion we wschodniej części wyspy widziany z punktu widokowego Mirador de Manaderos
 

Napoje

 
Barraquito lub inaczej café leche y leche, to rodzaj kawy pochodzący z Wysp Kanaryjskich. Podaje się go z dwoma rodzajami mleka - zwykłego oraz skondensowanego. Poza tym często dodaje się likier (zwykle popularny hiszpański Licor 43).


 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Andaluzja (Hiszpania)

Zobacz październik 2024

Zobacz

Kraj Basków (Hiszpania)

Zobacz kwiecień 2023

Zobacz

Barcelona (Hiszpania)

Zobacz październik / listopad 2021

Zobacz

Madryt i Toledo (Hiszpania)

Zobacz luty 2018

Zobacz

Portugalia i Hiszpania

Zobacz lipiec 2008