• Zaplanowane wyjazdy: na razie bez planów
Kraj Basków (Hiszpania)

kwiecień 2023

Słowo wstępu

Podczas Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii przez miasta przechodzą procesje organizowane przez tamtejsze bractwa pokutne z setkmi zakapturzonych nazarenos, grającymi muzykę i przesuwających wielkie platformy. Zasłonięcie twarzy kapturem związane jest z pokutą, przeproszeniem Boga za swojego grzechy. Niektórzy członkowie bractw idą boso, a nawet ciągną za sobą łańcuchy. Warto zobaczyć ten spektakl na własne oczy. Język baskijski nazywany euskera, jest jednym z najstarszych w Europie. Posługuje się nim około 1 miliona ludzi mieszkających na pograniczu Hiszpanii i Francji. Kraj Basków słynie z doskonałej kuchni, w której dominują świeże składniki, takie jak ryby, owoce morza, mięso i warzywa. Najbardziej popularne są bary i restauracje z pintxos, czyli małymi przekąskami. W San Sebastian koniecznie trzeba wybrać się do knajpy La Viña i spróbować palonego sernika baskijskiego. W 1990 roku Santiago Rivera Jimenez, obecny właściciel knajpy, podczas praktyk kulinarnych zrobił delikatny, puszysty i niewiarygodnie kremowy sernik. Później stał się jednym z najbardziej popularnych ciast na świecie. Baskonia znacznie przewyższyła moje oczekiwania. Teraz trzeba pomyśleć nad kolejnymi rejonami Hiszpanii.

Kilka porad

Transport

 • Między lotniskiem Bilbao a stacją Bilbao Termibus/Intermodal kursuje autobus linii A3247. Po drodze zatrzymuje się na przystankach Gran Vía 79, Plaza Moyua Osaguna/Hacienda oraz Alameda Recalde 11. Z lotniska do centrum miasta autobus kursuje od 6:00 do 20:00 co 30 minut, a między 20:00 a 22:00 kursuje co 20 minut. Z miasta na lotnisko kursuje od 5:00 do 20:00 co 20 minut, a między 20:00 a 22:00 kursuje co 30 minut. Cena jednego przejazdu to 3 euro. Bilety z lotniska do Bilbao kupuje się w budce na lotnisku tuż obok przystanku autobusowego, natomiast bliety z Bilbao na lotnisku kupuje się bezpośrednio u kierowcy. Bilety można kupić u kierowcy. Więcej wiadomości można znaleźć na stronie Lotniska Bilbao.
 • Główny dworzec autobusowy (połączony komunikacji na lotnisko i dalekobieżne) znajduje się w podziemiu Bilbao Intermodal. Żeby dostać się do przystanków trzeba przejść przez bramki (otwiera najczęściej obsługa). Numery przystanków konkretnych autobusów wskazane są na wyświetlaczach. Dla autobusu A3247, zazwyczaj jest to przystanek numer 27. Trzeba mieć na uwadze, że kolejki do autobusów na lotnisko mogą być długie i nie zawsze autobus pomieści wszystkich pasażerów. Wtedy trzeba będzie czekać na kolejny autobus. Najlepiej wsiadać do autobusu na lotnisko w Bilbao Intermodal, ponieważ na przystankach pośrednich autobusy mogą nawet nie zatrzymać się w przypadku kompletu pasażerów.
 • Między Bilbao a San Sebastian (bask. Donostia) kursują między innymi autobusy przewoźników LurraldeBus / linia numer DO01 (czasami oznaczone jako linia Avanza) oraz Alsa. Cena jednego przejazdu bez zniżek kosztuje przeciętnie od 7,5 do 12,9 euro. Korzystając z autobusów sieci LurraldeBus bilety można kupić w aplikacji na telefon LurTicket (bilet trzeba aktywować najwcześniej na godzinę przed wejściem do autobusu, aktywowany bilet trzeba okazać przed wejściem do autobusu) lub na stronie Pesa (bilet można wydrukować w domu, na czytnikach kodów QR przy stoiskach firmy Pesa na dworcach autobusowych lub w automatach samoobsługowych). Zgodnie z informacjami przewoźnika bilety można kupić najpóźniej na pół godziny przed odjazdem autobusu. Z mojego doświadczenia wynika, że bilety elektroniczne kupione w aplikacji na telefon potrafią sprawić kłopot w momencie, kiedy jest komplet pasażerów. W przypadku dużej ilości pasażerów podstawianych jest kilka autobusów na tą samą trasę, i każdy z nich ma przydzielony numer (1, 2, 3...). Tradycyjne bilety kupione na dworcu mają dodatkowo na bilecie przydzielony numer autobusu, bilety w aplikacji na telefon nie mają takiego dodatkowego numeru. Wtedy zazwyczaj osoby z biletami w aplikacji na telefon powinne wejść do ostatniego autobusu, czyli tam gdzie są wolne miejsce. Aktualne informacje znajdują się na stronach internetowych przewoźników.
 • W San Sebastian jeździ funikular na górę Monte Igueldo. Cena biletu w obie strony wynosi 4,5 euro. Kasy z biletami znajdują się na dole przy wejściu do funikulara oraz na górze Monte Igueldo, zaraz przy wejściu do kolejki.
 • W San Sebastian bilet autobusowy po mieście kosztuje około 1,85 euro. Można płacić u kierowcy gotówką lub kartą.
 • Z Bilbao do Mostu Biskajskiego w Portugalete można dojechać kolejką miejską Renfe linią czerwoną C1 do stacji Portugalete; koszt biletu jednorazowego to około 2,5 euro (w kasach automatycznych można płacić gotówką lub kartą). Bilety Renfe można doładowywać, wtedy cena przejazdu wynosi około 2 euro. Poza tym w okolice mostu można dojechać linią czerwoną metra, do stacji Areeta. Cena samego przejazdu Mostem Biskajskim to są groszowe kwoty.
 • Kraj Basków posiada dobry transport publiczny, a jakość dróg jest bardzo dobra. Część z autostrad jest płatna. Autem możnemy parkować na białych liniach, wówczas parkowanie jest bezpłatne na nieograniczony lub ograniczony czas. Miejsca postojowe oznaczone kolorem niebieskim zazwyczaj są płatne. Tam gdzie jest żółta linia, istnieje całkowity zakaz parkowania. A kolor zielony linii przeznaczony jest dla rezydentów, czyli mieszkańców danej ulicy.
 • WizzAir na lotnisku w Bilbao nie akceptuje mobilnych kart pokładowych. Można dokonać wcześniej wyboru miejsca i odprawić się, ale po odprawie on-line i tak dostaje się tylko informację, że "To nie jest karta pokładowa" i żeby zgłosić się po nią na lotnisku. I tak jak jest napisane - na lotnisku trzeba podejść do stanowiska odprawy (check-in; numer stanowiska odprawy wyświetlany jest na tablicach odlotów), czyli tam gdzie oddaje się bagaże rejestrowane i ustawić się w kolejce. Obsługa lotu wydrukuję papierową, tradycyjną kartę pokładową i tyle. Za wydruk karty pokładowej nic nie płaciłem.
 • Auto wypożczyłem w wypożyczalni RentByCar. Koszt wypożyczenia Nissan Qashqai na 1 dzień wynosił około 73 euro, z pełnym ubezpieczeniem. Do hali odlotów co kilkanaście minut jeździ bus oznaczony nazwą wypożyczalni RenByCar, który zabiera klientów do swojej siedziby niedaleko.

Informacje praktyczne

 • W Kraju Basków byłem w okresie wielkanocnym. W tym czasie większość restauracji i sklepów spożywczych była otwarta, również w niedzielę i poniedziałek wielkanocny.
 • Wejście na wyspę San Juan de Gaztelugatxe jest darmowe, ale ilość wejść na szlak jest ograniczona. Na szlak można wejść tylko po wcześniejszej rezerwacji na stronie www.tiketa.eus/gaztelugatxe.
 • Aktualne informacje na temat podróżowania do Hiszpanii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 130%
Transport - 140%
Jedzenie - 140%
Bilety wstępów - 130%

Mapa

 

Bilbao - procesja Wielkiego Tygodnia Semana Santa

 

Bilbao - Muzeum Guggenheima

 

Bilbao

 

Portugalete

 

San Sebastian

 

San Juan de Gaztelugatxe

 

Bermeo

 

Mundaka

 

Rezerwat biosfery Urdaibai

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Teneryfa, La Gomera (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)

Zobacz listopad / grudzień 2021

Zobacz

Barcelona (Hiszpania)

Zobacz październik / listopad 2021

Zobacz

Madryt i Toledo (Hiszpania)

Zobacz luty 2018