• Zaplanowane wyjazdy: na razie bez planów
Bolonia, Florencja (Włochy)

marzec / kwiecień 2024

Słowo wstępu

To był krótki weekendowy wyjazd do dwóch włoskich miast. Pogoda trochę nie dopisała. Bo kiedy w Polsce było piękne, niebieskie i pełne słońca niebo, to jak na złość na południu Europy było pochmurnie. W Wielkanoc było pełno turystów. Przy czym we Florencji czasami trzeba się było wręcz przeciskać przez tłumy. Bolonia jest jednak spokojniejszym miastem.

Cenię i lubię oglądać tradycyjne zwyczaje podtrzymywane na świecie. We Florencji w Niedzielę Wielkanocną na głównym placu przed katedrą odbywa się parada "The Scoppio del Carro" ("Eksplozja rydwanu"). Niestety nie udało mi się zobaczyć tego przedstawienia, ze względu na barierki i ilość osób, które zgromadziły się na placu. Tylko nieliczni, głównie osoby z przepustkami lub mające okna z hotelu na plac, mogły zobaczyć pokaz. Nad czym ubolewam, bo jest to coś wyjątkowego.

Kuchnia bolońska okazała się dość ciężka, z dużą ilością dań mięsnych. We Florencji dania były znacznie lżejsze, co mi jednak bardziej odpowidało. Ale jak to we Włoszech - wszystko było dobre lub bardzo dobre. A do tego pyszne toskańskie wino Chianti wchodziło jak woda.

Kiedyś jeszcze będę chciał wrócić w te rejony. Jest tutaj naprawdę dużo ciekawych rzeczy do zobaczenia.

Kilka porad

Transport

  • Oficjalna wyszukiwarka połączeń kolei włoskich dostępna jest na stronie Trenitali. Istnieją jednak bardziej intuicyjne strony pośredników np. OMIO lub trainline. Należy jednak pamiętać, że pośrednicy mogą doliczać jakąś prowizję. Dlatego warto porównywać ceny na oficjalnej stronie i stronie pośrednika.
  • Z bolońskiego lotniska do centrum można dostać się pociągiem Marconi Express. Koszt pojedynczego biletu to 12,80 euro w jedną stronę. Pociąg jedzie około 8-10 minut po drodze zatrzymując się na stacji kolejowej Lazarretto. Kursuje z częstotliwością mniej więcej co 8 minut. Bilety można kupić w biletomacie, choć nie jest to konieczne. Przy wejściu na peron można zapłacić zbliżeniowo kartą płatniczą i skorzystać z systemu Pay & Ride. Bilet/kartę płatniczą odbija się przy wejściu na peron oraz drugi raz po dotarciu do celu. Dlatego biletu nie należy niszczyć podczas podróży, lub trzeba pamiętać którą kartą płatniczą się płaciło przy wejściu.
  • W Bolonii i we Florencji bilety w komunikacji miejskiej można kupować zbliżeniowo odbijając jedynie kartę płatniczą od czytnika przy kierowcy. Wystarczy zbliżyć kartę płatniczą/smartfon/smartwach do kasownika. Jeśli zaświeci się zielona dioda LED, bilet został zakupiony i jest ważny. Jeśli zaświeci się czerwona dioda LED, zakup nie powiódł się. Na każdą kartę i urządzenie można zakupić tylko jeden bilet. Jeśli podróż obejmuje korzystanie z kilku autobusów lub autobusów i tramwajów, przy każdym wejściu do autobusu i tramwaju konieczne jest przyłożenie karty do kasownika. System automatycznie rozpozna używaną kartę i nie będzie pobierał dodatkowych opłat w okresie ważności pierwszego biletu. Po dokonaniu transakcji kasownik nie wystawi potwierdzenia w formie papierowej, a wszystkie odbicia będą widoczne następnego dnia na stronie emv.at-bus.it (dla Florencji/Toskanii). Jeśli spotkasz kontrolera i poprosi cię o okazanie biletu, to pokaż swoją kartę/smartfon/smartwatch.

Informacje praktyczne

  • We Włoszech bardzo popularne jest w restauracjach doliczanie do rachunku czegoś takiego jak "coperto" (nakrycie). Jest to opłata doliczana do rachunku za zajęcia miejsca przy stole. Zazwyczaj wynosi ona od kilku do nawet kilkudziesięciu euro.
  • Prawie wszystkie sklepy i restauracje w centrum Florencji były otwarte w Wielkanoc.
  • Wejście do Teatro Anatomico w Bolonii jest możliwe tylko po zakupie biletów online na stronie midaticket.it/. Koszt to 3,5 euro za osobę. Mi się udało kupić bilety na około 2 godziny przed wizytą.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Włoch można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 150%
Transport - 120%
Jedzenie - 150%
Bilety wstępów - 100%

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Wieczorny przylot z Warszawy do Bolonii (przylot o godzinie.
Dzień 2Zwiedzanie Bolonii.
Dzień 3Przejazd szybkim pociągiem do Florencji. Zwiedzanie miasta w Niedzielę Wielkanocną. Wieczorny powrót szybkim pociągiem do Bolonii.
Dzień 4Poranny powrót z Bolonii do Warszawy (wylot o godzinie 9:00).

Mapa

 

Florencja

 

Bolonia

 

Kuchnia 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Rzym (Włochy) i Watykan

Zobacz luty 2022

Zobacz

Sycylia (Włochy)

Zobacz maj 2016

Zobacz

Rzym (Włochy) i Watykan

Zobacz listopad 2012