• Zaplanowane wyjazdy: Egipt, Mykonos
Rzym (Włochy) i Watykan

luty 2022

Słowo wstępu

Podczas kolejnej wizyty w Wiecznym Mieście postawiłem na doznania kulinarne. Wcześniej przygotowałem listę restauracji i knajp, które chciałbym odwiedzić. Chciałem odczarować włoskie jedzenie. Wcześniejsze próbowanie lokalnych dań we Włoszech najczęściej kończyło się zawodem. Tym razem udało mi się naprawdę dobrze trafić i w końcu spróbować lepszej, choć bardzo prostej, kuchni. Natomiast w dalszym ciągu nie jestem fanem włoskich słodkości, po prostu mają za dużo cukru. Z dwoma wyjątkami - lody i świeże crossainty. Niebo w gębie! Przez dwa dni pobytu na nogach pokonałem prawie 54 km, próbując zrzucić kalorie, które wcześniej przyswoiłem :) Rzym jest pięknym miastem. Stara część zachwyca na każdym kroku - setki uliczek, monumentalnych budowli, niezliczona ilość zabytków. Do Włoch na pewno jeszcze wrócę, choć pewnie już do innego regionu.

Kilka porad

Transport

  • Sposóbów na dotarcie z lotniska Rzym-Fiumicino do centrum Rzymu jest wiele. Można o nich poczytać choćby na stronie Podróże po Europie. Ja sam korzystałem z wygodnego pociągu do stacji Roma Termini, którego cena biletu wynosi 14 euro w jedną stronę, a dojeżdża do miasta w około 30 minut. Kursuje co 15-20 minut. Połączenia kolejowe można znaleźć na stronie TrenItalia.

Informacje praktyczne

  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, aby wjechać do Włoch, należy przed wylotem obowiązkowo wypełnić online EU Digital Passenger Locator Form (dPLF) - Europejski Cyfrowy Formularz Lokalizacji Pasażera. Instrukcję wypełnienia można zobaczyć m.in. na stronie Biura Podróży ITAKA. Po wypełnieniu otrzymuje się kod QR. Kod pownieneś mieć zawsze przy sobie, podczas całej podróży.
  • Zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe w przestrzeniach zamkniętych i w miejscach zgromadzeń. W transporcie zbiorowym, wyciągach narciarskich, salach koncertowych, kinowych, teatralnych oraz podczas wydarzeń sportowych należy używać maseczki klasy FFP2.
  • Na terenie całych Włoch obowiązuje wymóg okazania certyfikatu unijnego (tzw. paszportu covidowego, green pass) potwierdzającego zaszczepienie co najmniej 1 dawką (co najmniej 14 dni wcześniej) lub ozdrowienie (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) w odniesieniu szczególnie do lokali gastronomicznych, hoteli, transportu zbiorowego, i innych wymienionych na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, przed powrotem do Polski, należy wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Włoch można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 120%
Transport - 120%
Jedzenie - 110%

Mapa

 

Spacer po mieście

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Sycylia (Włochy)

Zobacz maj 2016

Zobacz

Rzym (Włochy) i Watykan

Zobacz listopad 2012