• Zaplanowane wyjazdy: Gran Canaria, Turkmenistan
Rzym (Włochy) i Watykan

luty 2022

Słowo wstępu

Podczas kolejnej wizyty w Wiecznym Mieście postawiłem na doznania kulinarne. Wcześniej przygotowałem listę restauracji i knajp, które chciałbym odwiedzić. Chciałem odczarować włoskie jedzenie. Wcześniejsze próbowanie lokalnych dań we Włoszech najczęściej kończyło się zawodem. Tym razem udało mi się naprawdę dobrze trafić i w końcu spróbować lepszej, choć bardzo prostej, kuchni. Natomiast w dalszym ciągu nie jestem fanem włoskich słodkości, po prostu mają za dużo cukru. Z dwoma wyjątkami - lody i świeże crossainty. Niebo w gębie! Przez dwa dni pobytu na nogach pokonałem prawie 54 km, próbując zrzucić kalorie, które wcześniej przyswoiłem :) Rzym jest pięknym miastem. Stara część zachwyca na każdym kroku - setki uliczek, monumentalnych budowli, niezliczona ilość zabytków. Do Włoch na pewno jeszcze wrócę, choć pewnie już do innego regionu.

Kilka porad

Transport

  • Sposóbów na dotarcie z lotniska Rzym-Fiumicino do centrum Rzymu jest wiele. Można o nich poczytać choćby na stronie Podróże po Europie. Ja sam korzystałem z wygodnego pociągu do stacji Roma Termini, którego cena biletu wynosi 14 euro w jedną stronę, a dojeżdża do miasta w około 30 minut. Kursuje co 15-20 minut. Połączenia kolejowe można znaleźć na stronie TrenItalia.

Informacje praktyczne

  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, aby wjechać do Włoch, należy przed wylotem obowiązkowo wypełnić online EU Digital Passenger Locator Form (dPLF) - Europejski Cyfrowy Formularz Lokalizacji Pasażera. Instrukcję wypełnienia można zobaczyć m.in. na stronie Biura Podróży ITAKA. Po wypełnieniu otrzymuje się kod QR. Kod pownieneś mieć zawsze przy sobie, podczas całej podróży.
  • Zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe w przestrzeniach zamkniętych i w miejscach zgromadzeń. W transporcie zbiorowym, wyciągach narciarskich, salach koncertowych, kinowych, teatralnych oraz podczas wydarzeń sportowych należy używać maseczki klasy FFP2.
  • Na terenie całych Włoch obowiązuje wymóg okazania certyfikatu unijnego (tzw. paszportu covidowego, green pass) potwierdzającego zaszczepienie co najmniej 1 dawką (co najmniej 14 dni wcześniej) lub ozdrowienie (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) w odniesieniu szczególnie do lokali gastronomicznych, hoteli, transportu zbiorowego, i innych wymienionych na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, przed powrotem do Polski, należy wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Włoch można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 120%
Transport - 120%
Jedzenie - 110%

Mapa





 

Spacer po mieście

 
Koloseum zostało wzniesione około 80 roku n.e. na rozkaz cesarzy Wespazjana i Tytusa.
 
Koloseum zostało wzniesione około 80 roku n.e. na rozkaz cesarzy Wespazjana i Tytusa.
 
Palma na rondzie przy Via Quattro Novembre. Prawie jak w Warszawie, tylko żywa.
 
Rzeźba z Matką Boską i Jezusem na jednej z kamienic.
 
Fontanna di Trevi jak zawsze oblegana jest przez turystów.
 
Fontanna Mojżesza (dell'Acqua Felice) przy Piazza San Bernardo, zaprojektowana przez Domenico Fontana, zbudowana w 1587 roku.
 
Cztery fontanny (Le Quatrtro Fontane) znajdujące się na skrzyżowaniu dróg Via delle Quattro Fontane i Via del Quirinale, w czterech rogach budynków, przedstawiajace cztery różne postacie.
 
Popiersie Belizariusza - wódz armii bizantyńskiej, który prowadził zwycięskie kampanie wojenne w czasach panowania Justyniana I Wielkiego.
 
Schody Hiszpańskie.
 
Mewy srebrzyste na tle Watykanu.
 
Bazylika papieska i plac św. Piotra w Watykanie.
 
Forum Trajana
 
Okolice Via dei Fori Imperiali
 
Rzymskie uliczki
 
Rysunek superblondynki
 
Uliczki Rzymu
 
Audiencja Papieża Franciszka w Watykanie
 
Zamek Świętego Anioła
 
Motor i skutery w jednej z uliczek
 
Plac Campo de' Fiori słynący z targu
 
Panteon przy Piazza della Rotonda
 
Teatr Marcellusa, którego budowa została zakończona w 13-11 p.n.e.
 
Giardino degli Aranci z drzewami pomarańczowymi
 
W oddali znajduje się Watykan. Widok z ogródów Giardino degli Aranci.
 
Monumentalny Ołtarz Ojczyzny widoczny z ogródów Giardino degli Aranci.
 
Stary Fiat 500 zaparkowany na Zatybrzu
 
Z lewej pozostałości Mostu Emiliusza z II w. p.n.e.
 
Bazylika Santa Maria in Cosmedin zbudowana w VI w.
 

Jedzenie

 
Carciofi alla giudiato - smażony na głębokim tłuszczu karczoch. Pierwszy raz jadłem to warzywo i bez dwóch zdań smak jest świetny.
 
Cacio e pepe - to bardzo prosta potrawa pochodząca z Rzymu. Składa się tylko z makaronu, sera pecorino oraz pieprzu. Podobno danie to było popularne wśród biedniejszej części społeczeństwa.
 
Amatriciana - makaron z sosem na bazie podsmażonego, drobno pokrojonego mięsa, pomidorów i sera pecorino.
 
Pizza dostępna jest na każdym kroku, ale warto jest sprawdzać oceny restauracji np. w Google i chodzić do tych lepszych.
 
Teglia alla Romana - rzymski rodzaj pizzy, na grubym cieście. Świetna szczególnie z pesto.
 
Włoskie pyszne cornetto z nadzieniem pistacjowym
 
Dość przeciętne aragostine, millefoglie, cannoli w jednej z kawiarni


 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Bolonia, Florencja (Włochy)

Zobacz marzec / kwiecień 2024

Zobacz

Sycylia (Włochy)

Zobacz maj 2016

Zobacz

Rzym (Włochy) i Watykan

Zobacz listopad 2012