• Zaplanowane wyjazdy: Hiszpania, Stambuł, Turkmenistan
Węgry, Serbia

kwiecień / maj 2023

Słowo wstępu

W podróż wybrałem się samochodem. Przez co połowę całego wyjazdu spędziłem jadąc. Przez to nie udało się zobaczyć wszystkiego, tak jak zaplanowałem. Budapeszt jest jednym z bardziej atrakcyjnych miast Europy Środkowej i to o każdej porze roku. W okolicy stolicy Węgier również można znaleźć kilka ciekawych miejsc do zobaczenia, choć czasami dojazd do nich jest czasochłonny. Najmniejsze wrażenie zrobił na mnie Balaton. Nie miałem już czasu żeby objechać jezioro i zobaczyć otaczającą je naturę. W Serbii udało mi się zawitać tylko do Belgradu. Mam mieszane uczucia co do tego miasta. Nie za bardzo odnalazłem w nim rzeczy, które by jakoś szczególnie go wyróżniały. Może z wyjątkiem pełnej przepychu cerkwi świętego Sawy. W jeden dzień można na szybko zobaczyć jedynie ścisłe centrum. Pominąłem więc liczne przykłady modernizmu w architekturze tego miasta, które na zdjęciach wydają się być fascynujące. Bardzo przypadła mi do gustu restauracja Franš – chyba najlepsza odwiedziona przeze mnie restauracja na całych Bałkanach. Wyprawa była męcząca, ale mimo wszystko całkiem udana. Na Węgry już szybko raczej nie wrócę. Chciałbym za to jeszcze pojeździć po południu Serbii, które słynie z pięknej przyrody.

Kilka porad

Transport

  • Winiety w Czechach są elektroniczne. Można je kupić na oficjalnej stronie edalnice.cz/pl/, która jest również w języku polskim. Wystarczy podać kraj rejestracji pojazdu i numer rejestracyjny. Cena podstawowa winiety 10-dniowej dla samochodów osobowych D 10 Days w 2023 roku to 310 CZK. Brak winiety może wiązać się z wysokimi mandatami. Informacje dla kierowców można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Winiety na Słowacji są elektroniczne. Można je kupić na oficjalnej stronie eznamka.sk/pl, która jest również w języku polskim. Wystarczy podać kraj rejestracji pojazdu i numer rejestracyjny. Cena podstawowa winiety 10-dniowej dla samochodów osobowych 10/D w 2023 roku to 12 EUR. Brak winiety może wiązać się z wysokimi mandatami. Informacje dla kierowców można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Winiety na Węgrzech są elektroniczne. Można je kupić na oficjalnej stronie nemzetiutdij.hu/en., której nie ma w języku polski, ale jest w angielskim lub niemieckim. Warto korzystać z tej właśnie oficjalnej strony, a nie stron pośredników, którzy pojawiają się jako pierwsi w wynikach wyszukiwarek. Winiety na stronach przewoźników są droższe. Na stronie jest więcej rubryk do wypełnienia niż w innych krajach, ale głównie dlatego, że trzeba podać adres, na który zostanie wystawiony rachunek. Cena podstawowa winiety 10-dniowej dla samochodów osobowych D1 w 2023 roku to 5500 HUF. Na końcu zakupu winiety znajduje się pytanie odnośnie założenia konta w serwisie, które można założyć, ale nie trzeba. Brak winiety może wiązać się z wysokimi mandatami. Więcej informacji dla kierowców można znaleźć na stronie informacji konsularnych Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Przejazd autostradami w Serbii jest płatny. Należności można regulować w miejscowej walucie, czyli w dinarach lub w euro (warto posiadać wtedy małe nominały). My sami za przejazd zapłaciliśmy kartą Revolut. Należy domagać się paragonu i zachować go aż do zjazdu z autostrady. Przejazd od granicy w Horgoš do Belgradu kosztował 720 RSD, czyli około 27 PLN. W 2018 r. na wszystkich autostradach w Serbii wprowadzony został pomiar średniej prędkości na odcinkach pomiędzy punktami opłaty autostradowej. Przekroczenie średniej predkości skutkuje nałożeniem wysokich kar i czasochłonnym postępowaniem przed sądem. Informacje dla kierowców można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • We wszystkich wyżej wymienionych krajach autostrady są dobrej jakości. Najgorzej jeździło się po Czechach ze względu na liczne remonty. Byłem pozytywnie zaskoczony dobrą jakością dróg w Serbii. Nie widziałem też nigdzie dziko biegających zwierząt, o których można czasami przeczytać w Internecie.
  • Parkowanie w centrum Belgradu i Budapeszcie jest utrudnione ze względu na ograniczoną ilość miejsc postojowych. Dlatego jadąc autem warto poszukać wcześniej parkingów podziemnych lub mieć parking w hotelu.
  • Przejście graniczne Röszke (Węgry) - Horgoš (Serbia) jest bardzo oblegane i trzeba liczyć się z tym, że trochę czasu będzie się stało w kolejce. Ja sam czekałem około 1-1,5 godziny na przejazd, ale słyszałem, że niektórzy czekają nawet po 5-7 godzin. W drodze powrotnej skorzystałem z innego przejścia granicznego Bajmok (Serbia) - Bácsalmás (Węgry), w którym w ogóle nie stałem w kolejce a cała procedura trwała około 5 minut.

Inne

  • Na Węgrzeczh czułem się bardzo bezpieczenie. Serbię również określiłbym jako bezpieczny kraj. Chociaż dzień po moim wyjeździe w Belgradzie doszło do strzelaniny w szkole. Natomiast nie generalizowałbym, =taka sytuacja mogła wydarzyć wszędzie.
  • Dużo toalet na Węgrzech jest płatna, również tych przy autostradzie. Dlatego dobrze mieć ze sobą odliczone drobne pieniądze (100/200 HUF) lub kartę płatniczą.
  • W kwietniu 2023 roku nie znalazłem żadnej sieci komórkowej w Serbii, która oferowałaby przez Internet zakup lokalnej karty eSIM z pakietem danych internetowych na kilka dni. Dlatego skorzystałem z usług globalnego dostawcy kart Airalo, który oferuje najtańszy pakiet 1 GB w Serbii za 5 USD z podłączeniem do sieci Yettel (Telenor). Pakiet aktywowany jest automatycznie po wykryciu sieci lokalnej Yettel (Telenor) w Serbii. Wystarczy mieć włączoną wykupioną kartę eSIM.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: Węgry, Serbia.

Koszty podróży [Węgry]

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 130%
Transport - 120%
Jedzenie - 140%
Bilety wstępów - 160%

Koszty podróży [Serbia]

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 80%
Transport - 80%
Jedzenie - 90%

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Popołudniowy wyjazd z Łodzi do Budapesztu i nocleg w tym mieście. Podróż trwała około 7-8 godzin.
Dzień 2Zwiedzanie Budapesztu.
Dzień 3Przejazd do Ostrzyhomia. Przejazd nad jezioro Bokod do miejscowości Oroszlany. Wyjazd do Serbii przez przejście graniczne Röszke (Węgry) - Horgoš (Serbia). Nocleg w Belgradzie. Cała podróż w samochodzie trwała około 7-8 godzin, w tym 1-1,5 godziny to było czekanie do odprawy na granicy.
Dzień 4Zwiedzanie Belgradu.
Dzień 5Wyjazd nad jezioro Balaton do miejscowości Siófok. Przejazd przez granicę Bajmok (Serbia) - Bácsalmás (Węgry), gdzie w ogóle nie stało się w korkach a odprawa trwała kilka minut. Cała podróż z Belgradu nad jezioro Balaton trwała około 5 godzin.
Dzień 6Powrót do Polski. Cała podróż trwała około 8-9 godzin.

Mapa





 

Węgry

 

Budapeszt

 

Ostrzyhom

 

Oroszlány / Jezioro Bokod

 

Siófok / Balaton

 

Jedzenie

 

Serbia

 

Belgrad

 

Jedzenie



 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Budapeszt (Węgry)

Zobacz styczeń 2020