• Zaplanowane wyjazdy: na razie bez planów
Budapeszt (Węgry)

styczeń 2020

Słowo wstępu

Najładniejsza część miasta znajduje się w Budzie z Zamkiem Królewskim, Basztą Rybacką i Cytadelą. Pest jest bardziej imprezowy, z tysiącami wysokich kamienic, z mnóstwem restauracji i kawiarni. Mam wrażenie, że Budapeszt jest większym tyglem kulturowym niż Warszawa. Tysiące turystów zza dnia błąka się uliczkami, a wieczorami schodzą się do Szimpla Kert - ruin budynku alternatywnie przeobrażonego na bary. Nie widziałem w Europie tak klimatycznego miejsca gdziekolwiek indziej. Podczas wyjazdu nie zdążyłem wykąpać się w sławnych budapesztańskich termach i basenach. Patrząc jednak na nieskończone tłumy, jakie do nich wchodzą, ścisk musiał być znaczny. I chyba trudno w takich warunkach poczuć przyjemność z zażywania kąpieli. Kiedyś może jeszcze to sprawdzę.

Kilka porad

Transport

  • Z lotniska do centrum jeździ bezpośrednio autobus 100E. Cena biletu to 900 HUF w jedną stronę. Bilety można kupić w automacie na lotnisku przed terminalem (gdzie można płacić gotówką lub kartą) lub przez aplikację mobilną. Warto kupić na lotnisku od razu bilet powrotny. W centrum Budapesztu do autobusu wsiada bardzo dużo osób i trzeba często dość długo odczekać w kolejce do biletomatu. Do autobusu wsiada się przednimi drzwiami. Autobus z lotniska do centrum (przystanek przy stacji metra Deák Ferenc tér) jedzie około 30 minut. Autobusy 100E odjeżdżają co 20 minut. Z lotniska kursują od godziny 5:00 do 01:20. Z przystanku Deák Ferenc tér kursują od godziny 03:40 do 00:40. Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie https://bkk.hu/en/airport-shuttle/.
  • Oficjalna strona transportu publicznego w Budapeszcie to https://bkk.hu/en/. Aplikacja moblina nazywa się "BKK FUTÁR".

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 100%
Transport - 100%
Jedzenie - 110%
Bilety wstępów - 120%

Mapa

 

Budynek parlamentu

 

Zamek Królewski

 

Baszta Rybacka

 

Cytadela i okolice

 

Zamek Vajdahunyad

 

Bazylika św. Stefana

 

Spacer po pozostałej części miasta

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Węgry, Serbia

Zobacz kwiecień / maj 2023