• Zaplanowane wyjazdy: Gran Canaria, Turkmenistan
Węgry, Serbia

kwiecień / maj 2023

Słowo wstępu

W podróż wybrałem się samochodem. Przez co połowę całego wyjazdu spędziłem jadąc. Przez to nie udało się zobaczyć wszystkiego, tak jak zaplanowałem. Budapeszt jest jednym z bardziej atrakcyjnych miast Europy Środkowej i to o każdej porze roku. W okolicy stolicy Węgier również można znaleźć kilka ciekawych miejsc do zobaczenia, choć czasami dojazd do nich jest czasochłonny. Najmniejsze wrażenie zrobił na mnie Balaton. Nie miałem już czasu żeby objechać jezioro i zobaczyć otaczającą je naturę. W Serbii udało mi się zawitać tylko do Belgradu. Mam mieszane uczucia co do tego miasta. Nie za bardzo odnalazłem w nim rzeczy, które by jakoś szczególnie go wyróżniały. Może z wyjątkiem pełnej przepychu cerkwi świętego Sawy. W jeden dzień można na szybko zobaczyć jedynie ścisłe centrum. Pominąłem więc liczne przykłady modernizmu w architekturze tego miasta, które na zdjęciach wydają się być fascynujące. Bardzo przypadła mi do gustu restauracja Franš – chyba najlepsza odwiedziona przeze mnie restauracja na całych Bałkanach. Wyprawa była męcząca, ale mimo wszystko całkiem udana. Na Węgry już szybko raczej nie wrócę. Chciałbym za to jeszcze pojeździć po południu Serbii, które słynie z pięknej przyrody.

Kilka porad

Transport

  • Winiety w Czechach są elektroniczne. Można je kupić na oficjalnej stronie edalnice.cz/pl/, która jest również w języku polskim. Wystarczy podać kraj rejestracji pojazdu i numer rejestracyjny. Cena podstawowa winiety 10-dniowej dla samochodów osobowych D 10 Days w 2023 roku to 310 CZK. Brak winiety może wiązać się z wysokimi mandatami. Informacje dla kierowców można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Winiety na Słowacji są elektroniczne. Można je kupić na oficjalnej stronie eznamka.sk/pl, która jest również w języku polskim. Wystarczy podać kraj rejestracji pojazdu i numer rejestracyjny. Cena podstawowa winiety 10-dniowej dla samochodów osobowych 10/D w 2023 roku to 12 EUR. Brak winiety może wiązać się z wysokimi mandatami. Informacje dla kierowców można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Winiety na Węgrzech są elektroniczne. Można je kupić na oficjalnej stronie nemzetiutdij.hu/en., której nie ma w języku polski, ale jest w angielskim lub niemieckim. Warto korzystać z tej właśnie oficjalnej strony, a nie stron pośredników, którzy pojawiają się jako pierwsi w wynikach wyszukiwarek. Winiety na stronach przewoźników są droższe. Na stronie jest więcej rubryk do wypełnienia niż w innych krajach, ale głównie dlatego, że trzeba podać adres, na który zostanie wystawiony rachunek. Cena podstawowa winiety 10-dniowej dla samochodów osobowych D1 w 2023 roku to 5500 HUF. Na końcu zakupu winiety znajduje się pytanie odnośnie założenia konta w serwisie, które można założyć, ale nie trzeba. Brak winiety może wiązać się z wysokimi mandatami. Więcej informacji dla kierowców można znaleźć na stronie informacji konsularnych Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Przejazd autostradami w Serbii jest płatny. Należności można regulować w miejscowej walucie, czyli w dinarach lub w euro (warto posiadać wtedy małe nominały). My sami za przejazd zapłaciliśmy kartą Revolut. Należy domagać się paragonu i zachować go aż do zjazdu z autostrady. Przejazd od granicy w Horgoš do Belgradu kosztował 720 RSD, czyli około 27 PLN. W 2018 r. na wszystkich autostradach w Serbii wprowadzony został pomiar średniej prędkości na odcinkach pomiędzy punktami opłaty autostradowej. Przekroczenie średniej predkości skutkuje nałożeniem wysokich kar i czasochłonnym postępowaniem przed sądem. Informacje dla kierowców można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • We wszystkich wyżej wymienionych krajach autostrady są dobrej jakości. Najgorzej jeździło się po Czechach ze względu na liczne remonty. Byłem pozytywnie zaskoczony dobrą jakością dróg w Serbii. Nie widziałem też nigdzie dziko biegających zwierząt, o których można czasami przeczytać w Internecie.
  • Parkowanie w centrum Belgradu i Budapeszcie jest utrudnione ze względu na ograniczoną ilość miejsc postojowych. Dlatego jadąc autem warto poszukać wcześniej parkingów podziemnych lub mieć parking w hotelu.
  • Przejście graniczne Röszke (Węgry) - Horgoš (Serbia) jest bardzo oblegane i trzeba liczyć się z tym, że trochę czasu będzie się stało w kolejce. Ja sam czekałem około 1-1,5 godziny na przejazd, ale słyszałem, że niektórzy czekają nawet po 5-7 godzin. W drodze powrotnej skorzystałem z innego przejścia granicznego Bajmok (Serbia) - Bácsalmás (Węgry), w którym w ogóle nie stałem w kolejce a cała procedura trwała około 5 minut.

Inne

  • Na Węgrzeczh czułem się bardzo bezpieczenie. Serbię również określiłbym jako bezpieczny kraj. Chociaż dzień po moim wyjeździe w Belgradzie doszło do strzelaniny w szkole. Natomiast nie generalizowałbym, =taka sytuacja mogła wydarzyć wszędzie.
  • Dużo toalet na Węgrzech jest płatna, również tych przy autostradzie. Dlatego dobrze mieć ze sobą odliczone drobne pieniądze (100/200 HUF) lub kartę płatniczą.
  • W kwietniu 2023 roku nie znalazłem żadnej sieci komórkowej w Serbii, która oferowałaby przez Internet zakup lokalnej karty eSIM z pakietem danych internetowych na kilka dni. Dlatego skorzystałem z usług globalnego dostawcy kart Airalo, który oferuje najtańszy pakiet 1 GB w Serbii za 5 USD z podłączeniem do sieci Yettel (Telenor). Pakiet aktywowany jest automatycznie po wykryciu sieci lokalnej Yettel (Telenor) w Serbii. Wystarczy mieć włączoną wykupioną kartę eSIM.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: Węgry, Serbia.

Koszty podróży [Węgry]

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 130%
Transport - 120%
Jedzenie - 140%
Bilety wstępów - 160%

Koszty podróży [Serbia]

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 80%
Transport - 80%
Jedzenie - 90%

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Popołudniowy wyjazd z Łodzi do Budapesztu i nocleg w tym mieście. Podróż trwała około 7-8 godzin.
Dzień 2Zwiedzanie Budapesztu.
Dzień 3Przejazd do Ostrzyhomia. Przejazd nad jezioro Bokod do miejscowości Oroszlany. Wyjazd do Serbii przez przejście graniczne Röszke (Węgry) - Horgoš (Serbia). Nocleg w Belgradzie. Cała podróż w samochodzie trwała około 7-8 godzin, w tym 1-1,5 godziny to było czekanie do odprawy na granicy.
Dzień 4Zwiedzanie Belgradu.
Dzień 5Wyjazd nad jezioro Balaton do miejscowości Siófok. Przejazd przez granicę Bajmok (Serbia) - Bácsalmás (Węgry), gdzie w ogóle nie stało się w korkach a odprawa trwała kilka minut. Cała podróż z Belgradu nad jezioro Balaton trwała około 5 godzin.
Dzień 6Powrót do Polski. Cała podróż trwała około 8-9 godzin.

Mapa





 

Węgry

 

Budapeszt

 
Widok na parlament z okolic Zamku Królewskiego.
 
Zamek Królewski w tle.
 
Bazylika św. Stefana.
 
Wrocław ma swoje krasnale, a Budapeszt ma minirzeźby autorstwa Kolodko rozsiane po centrum. Na zdjęciu balonowy pies z kością.
 
Charakterystyczne żółte tramwaje jeżdżące wzdłuż promenady przy Dunaju.
 
Kwitnąca wiśnia przy kościele Wniebowzięcia NMP.
 
Niebo oglądane z jednego z dziedzińców.
 
Minirzeźba królika z dużymi uszami autorstwa Kolodko.
 
Odreastaurowana Stajnia Królewska.
 
Kościół św. Macieja z bogato zdobionym dachem.
 
Zabytkowa zabudowa przy ul. Táncsics Mihály.
 
Rzeźba zakonnicy wbita w budynek na Starym Mieście.
 
Wieża kościoła i zgromadzenia ewangelickiego Budavári, a za nim budynek Węgierskiego Archiwum Narodowego ze zdobionym dachem.
 
Z wież i tarasów Baszty Rybackiej rozciąga się widok na Dunaj i budynek parlamentu.
 
Wzgórze w okolicy Baszty Rybackiej.
 
Wielka Synagoga jest największą synagogą w Europie, i trzecią największą na świecie. Zbudowana w stylu mauretańskim w połowie XIX w. Świątynia została odbudowana w 1996 roku dzięki pomocy m.in. miliarderki Estée Lauder.
 
Park Pamięci o Holokauście Raoula Wallenberga na terenie Wielkiej Synagogi.
 
Minirzeźba siekiery autorstwa Kolodko.
 

Ostrzyhom

 
Bazylika Ostrzyhomska, inaczej katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Wojciecha jest największą i najważniejszą katedrą katolicką na Węgrzech. Obecna świątynia została zbudowana w XIX wieku na zgliszczach wcześniejszej XII-wiecznej, zniszczonej podczas walk z Turkami.
 
Widok na miasto Ostrzyhom z terenu bazyliki.
 
Pomnik koronacja króla świętego Stefana.
 
Most łączący Węgry i Słowację.
 

Oroszlány / Jezioro Bokod

 
Na jeziorze Bokod znajduje się miejsce z setkami małych domków letniskowych, do których prowadzą drewniane pomosty. Przypominają one klimatem polskie ogródki działkowe, z tą różnicą że unoszą się na wodzie. Mają różne kształty i powierzchnie. Ich początki sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy zbudowano zaporę na rzece i zbiornik zapełnił się rybami.
 
Na jeziorze Bokod znajduje się miejsce z setkami małych domków letniskowych, do których prowadzą drewniane pomosty. Przypominają one klimatem polskie ogródki działkowe, z tą różnicą że unoszą się na wodzie. Mają różne kształty i powierzchnie. Ich początki sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy zbudowano zaporę na rzece i zbiornik zapełnił się rybami.
 
Na jeziorze Bokod znajduje się miejsce z setkami małych domków letniskowych, do których prowadzą drewniane pomosty. Przypominają one klimatem polskie ogródki działkowe, z tą różnicą że unoszą się na wodzie. Mają różne kształty i powierzchnie. Ich początki sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy zbudowano zaporę na rzece i zbiornik zapełnił się rybami.
 

Siófok / Balaton

 
Turkusowe wody jeziora Balaton.
 
Jezioro Błotne jest dość płytkie. Średnia głębokość wynosi tylko około 3 m. Mimo to jest to bardzo długie jezioro z 235 km linii brzegowej. Niestety, mi udało się zobaczyć jedynie mały jego wycinek w turystycznej miejscowości Siófok. W maju większość miejsc w tym mieście była zamknięta.
 
Budynki usytuowane wzdłuż deptaka jeziora w mieście Siófok.
 
Budynki usytuowane wzdłuż deptaka jeziora w mieście Siófok.
 
Park Jókai.
 

Jedzenie

 
Gulasz wołowy z kluskami tarhonya.
 
Naleśniki Hortobágy – popularne danie kuchni węgierskiej. Naleśniki nadziewane gulaszowym mięsem cielęcym, zawinięte w "kopertę" i polane sosem śmietanowo-pomidorowym.
 
Tradycyjne ciasto kurtoszkołacz obsypane suszoną maliną.
 
Lody w kształcie kwiatów z lodziarni Gelato Rosa w Budapeszcie.
 
Pöttyös Túró Rudi - popularny węgierski baton twarogowy w polewie kakaowej. W Polsce coś podobnego produkuje firma Danone.
 

Serbia

 

Belgrad

 
Jedna z restauracji przy zabytkowej ulicy Skadarlija, znanej z działalności artystów.
 
Murale na ulicy Skadarlija.
 
Pomnik kniazia Michała na koniu.
 
Okolice placu Republika.
 
Zegar na budynu Insa przy ulicy Kneza Mihaila, będącej sercem Belgradu.
 
Pasaż Spasićev.
 
Rzeka Sawa wpywająca do Dunaju widziana z parku Kalemegdan.
 
14-metrowy pomnik Wiktora vel Pobednika. W lewej ręce trzyma sokoła (symbol pokoju) a w prawej – miecz (symbol wojny). Symbolizuje zwycięstwo Serbii nad Imperium Osmańskim i Monarchią Austro-Węgierską w czasie wojen bałkańskich i pierwszej wojny światowej w latach 1912-1918.
 
Wieża Jakšića w Twierdza Belgradzkiej.
 
Kościół Ružica w Twierdzy Belgradzkiej.
 
Park Kalemegdan.
 
Ulica Kosančićev Venac z kafejkami i ogródkami.
 
Rezydencja księżnej Ljubicy z XIX w.
 
Ulica Sremska i zróżnicowany krajobraz centrum miasta.
 
Hotel Moskva - jego otwarcia dokonał w 1908 roku ówczesny król Serbii Piotr I. Gościł m.in. Alberta Einsteina, Woodego Allena, Thomasa Edisona czy Lwa Trockiego.
 
Kamienice przy ulicy Kralja Milana.
 
Majestatyczna cerkiew świętego Sawy - jest to dla mnie jedna z największych atrakcji Belgradu.
 
Cerkiew świętego Sawy jest jedną z największych cerkwi na świecie. Wnętrzne jest pełne przepychu.
 
Monumentalna cerkiew świętego Sawy miała być serbską Hagią Sophia, perłą odrodzenia architektury serbskiego Bizancjum.
 
Ściany cerkwi świętego Sawy udekorowane są mozaikami przedstawiającymi ważne postaci dla kościoła prawosławnego. W podziemiach świątyni znajduje się kaplica, w której zobaczyć można jeszcze więcej mozaik i obrazów.
 
Ruiny jugosłowiańskiego Sztabu Generalnego, który został zbombardowany w 1999 r., podczas nalotów NATO. Dziś tylko niewielka, nieuszkodzona część budynku jest użytkowana przez Ministerstwo Obrony Serbii.
 
Cerkiew św. Marka.
 
Cerkiew św. Marka.
 
Graffiti na jednym z budynków.
 
Posąg Raša Popova słynnego autora, aktora i dziennikarza - wykonany w całości z nakrętek.
 
Zachodnia Brama Miasta (Kula Geneks) - została zbudowana w 1977 roku jako przestrzeń handlowa i mieszkalna, podzielona pomiędzy dwa wieżowce. Wieże są przykładem kanciastego stylu brutalistycznego i wyglądają jak coś wyrwanego z opowieści sci-fi.
 

Jedzenie

 
Ćevapčići - zrobione z mielonego mięsa podane z kajmakiem, czyli masą z mleka bawołu domowego i śmietanki kremówki.
 
Pleskawica - kotlet z mielonego mięsa prażony na ruszcie.
 
Świeże pieczywo podane z kajmakiem (masą z mleka bawołu domowego i śmietanki kremówki) oraz ajwarem (lekko pikantna pasta warzywna, przyrządzana z papryki słodkiej, bakłażanów, czosnku oraz octu, przypraw).
 
Grillowana słodka papryka z przyprawami.
 
Typowa sałatka serbska.


 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Budapeszt (Węgry)

Zobacz styczeń 2020