• Zaplanowane wyjazdy: na razie bez planów
Madera (Portugalia)

maj 2023

Słowo wstępu

Madera okazała się znacznie ciekawszą wyspą niż się spodziewałem. Nie znajdziemy tutaj raczej ładnych miejsc do plażowania, za to jest mnóstwo miejsc do spędzania aktywnego i zróżnicowanego wypoczynku. Jest tutaj znacznie bardziej zielono niż na sąsiedniej Teneryfie. Trasy trekkingowe są dobrze przygotowane i zazwyczaj dość proste lub przeciętnie trudne. Co prawda kamieniste plaże nie są zbytnio zachęcające, za to znajdziemy piękną czarną plażę w Seixal oraz spektakularne naturalne baseny w Porto Moniz. Sama jazda po wyspie jest wyzwaniem, ponieważ niektóre drogi przypominają te w San Francisco, ze stromymi podjazdami. Na Maderze można podziwiać w naturze sterlicję zwaną rajskim ptakiem. Polecam również spróbować lokalnej kuchni. Z ryb warto spróbować delikatnego pałasza czarnego (espada), który żyje tylko w tym rejonie i w okolicach Japonii. Do tego warto napić się ponchy (mieszanka rumu, miodu i soku) lub nikity (mieszanka wina, piwa i soku). Można skosztować też wielu ciekawych owoców, jak choćby marakuję występującą w wielu odmianach (najlepsza była pomarańczowa i bananowo-ananasowa), cherimoya (anona) smakująca jak budyń, ceriman czyli owoc monstery deliciosy, czy przepyszna papaja. Maderę stawiam wysoko w rankingu europejskich wysp. Kiedyś może jeszcze tu wrócę.

Kilka porad

Transport

  • Drogi na Maderze są bardzo dobrej jakości i przyjemnie się po nich jeździ. Trzeba jedynie wziąć pod uwagę, że jest to mocno górzysty teren i być przygotowanym na strome podjazdy. Dlatego jeśli wypożyczasz auto, to lepiej z mocniejszym silnikiem. Niektóre drogi są dość wąskie, więc po prostu trzeba jeździć bardziej ostrożnie. Madera jest małą wyspą, a przez to przejazdy nie trwają długo. Można dojechać autem również prawie na szczyt wyspy, w pobliżu Pico do Arieiro. Należy jednak mieć na uwadze, że pogoda na wysokości 1800 m n.p.m. może się różnić od tej na wybrzeżu. Będzie zimniej i pewnie bardziej wietrznie.
  • Parkowanie w miastach np. Funchal, Câmara de Lobos, Porto Moniz jest zazwyczaj płatne od godziny 8:00 do 19:00/20:00 w dni powszednie, w soboty zazwyczaj od 8:00 do 14:00, a w niedzelę bezpłatne. Informacje o stawkach i płatnych godzinach widnieją na parkometrach. Opłaty zazwyczaj wynoszą 0,6-1 EUR za godzinę i płatności są wyłącznie gotówką. Nie spotkałem się nigdzie z możliwością płacenia przy ulicy kartą płatniczą, a aplikacje na telefon do parkowania nie działały. W Funchal przy ulicy można parkować między niebieskimi liniami, ale takie miejsca są płatne. Miejsce postojowe z białymi liniami są bezpłatne, ale z tego co słyszałem są one dostępne tylko dla stałych mieszkańców. W Funchal jest dużo parkingów podziemnych lub wielopoziomowych. Zazwyczaj kosztują 3 lub 5 EUR za dobę, a w najlepszych lokalizacjach 15 EUR za dobę. Przy czym parkingi kryte są często zamykane na noc i dopiero rano można z nich wyjechać.

Informacje praktyczne

  • Pogoda na Maderze bywa różna, więc warto mieć bluzę szczególnie w wyższych partiach wyspy. W maju bluza przydawała się szczególnie wieczorami.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Portugalii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 120%
Transport - 130%
Jedzenie - 130%
Bilety wstępów - 120%

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Popołudniowy przylot na Maderę. Wynajęcie auta w wypożyczalni Madeira Rent. Zakwaterowanie w Funchal. Popołudniowe i wieczorne zwiedzanie Funchal.
Dzień 2Śniadanie w Funchal.
Objazd po wyspie:
- miasteczko Câmara de Lobo,
- punkt widokowy w Cabo Girão,
- plaża Ponta do Sol,
- wodospad na drodze Cascata dos Anjos,
- miasteczko Paúl do Mar z wodospadem,
- przejazd przez góry do magicznego lasu Fanal,
- przejazd do miasteczka z basenami Porto Moniz i kolacja,
- spacer po plaży Porto do Seixal.
Powrót do hotelu.
Dzień 3Śniadanie na targu Mercado dos Lavradores w Funchal.
Objazd po wyspie:
- odpoczynek na jedynej piaszczystej plaży na wyspie Praia de Machico, kawa,
- przejazd na klify Ponta de Sao Lourenco i przeciętnie lekki spacer do Miradouro de São Lourenço (droga do następnego punktu Ponta do Castelo okazało się nieco trudniejsza i byłem tylko na jej początku),
- przejazd do punktu widokowego Miradouro da Ponta do Rosto z widokiem na klify,
- obiad w Caniçal,
- powrót i popołudniowe dalsze zwiedzanie Funchal.
Dzień 4Śniadanie w Funchal.
Objazd po wyspie:
- przejazd na szczyt Pico do Arieiro (niestety totalnie pochmurna pogoda i wiatr nie pozwoliły na wyjście na ścieżkę do Pico Ruivo),
- przejazd do punktu widokowego i łatwa ścieżka Levada dos Balcões,
- darmowe zwiedzanie destylarnia i muzeum rumu North Mills w Porto da Cruz oraz odpoczynek na pobliskiej plaży,
- przejazd do Miradouro do Guindaste, gdzie są darmowe szklane pomosty i ładne widoki na klify,
- przejazd do Santana z charakterystycznymi domkami, obiad,
- przejazd do PR9 Levada do Caldeirão Verde (dojazd jest wąski i nieco wymagający, parking jest płatny).
Powrót do Funchal.
Dzień 5Śniadanie w Funchal.
Zwiedzanie ogrodu botanicznego Jardim Botânico da Madeira.
Przejazd raz jeszcze do urocznej miejscowości Câmara de Lobos i obiad w restauracji z widokiem.
Powrót na lotnisko, oddanie auta i popołudniowy wylot do Warszawy.

Mapa

 

Câmara de Lobo

 

Funchal

 

Punkt widokowy Cabo Girão

 

Plaża Ponta do Sol

 

Wodospad Cascata dos Anjos

 

Fanal

 

Porto Moniz

 

Plaża Porto do Seixal

 

Ponta de Sao Lourenco

 

Pico do Arieiro

 

Levada dos Balcões

 

Porto da Cruz

 

Miradouro do Guindaste

 

Santana

 

Levada do Caldeirão Verde

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Portugalia

Zobacz sierpień 2021

Zobacz

Portugalia

Zobacz czerwiec 2015

Zobacz

Portugalia

Zobacz lipiec 2008