• Zaplanowane wyjazdy: na razie bez planów
Portugalia

sierpień 2021

Słowo wstępu

Był to kolejny wyjazd do kraju położonego na skraju Europy. Jednego z moich ulubionych. Samochodem przejechałem od samej północy na samo południe, próbując zobaczyć nieco mniej odwiedzane miejsca. Portugalia słynie z pięknych plaż prawie na całej długości swojej linii wybrzeża. Te najciekawsze zlokalizowane są głównie na południu kraju oraz w okolicach Sintry. W czasie moich odwiedzin, ze względu na pandemię Covid-19, Portugalczycy chodzili w maskach praktycznie wszędzie. W przeciwieństwie do Polski, wszyscy nosili maski prawidłowo - zakrywając zarówno usta jak i nos. A osoby bez masek były upominane na każdym kroku w budynkach czy komunikacji miejskiej. Co bardzo mnie zdziwiło, to duży wzrost cen w porównaniu do poprzednich lat. Wcześniej Portugalia miała ceny zbliżone do tych w Polsce, obecnie jest drożej. Choć wydaje mi się, że po prostu w całej Europie ceny poszybowały w górę. Szczególnie jeśli chodzi o wypożyczenie auta, przy czym byłem w sezonie turystyczny, a wtedy jest zdecydowanie drożej. Także uważam, że tanie podróże po kontynencie powoli odchodzą do lamusa.

Kilka porad

Transport

  • Portugalia ma dobrej jakości autostrady i rozbudowaną infrastrukturę drogową. Natomiast przejazd autostradami jest bardzo drogi. Za tydzień zapłaciłem około 600 zł. W wypożyczalni auta warto zaopatrzyć się w urządzenie Via Verde. Jest to system poboru opłat za autostrady (oraz niektóre parkingi, mosty, przeprawy), a w ramach którego opłata za przejazd jest pobierana automatycznie przy pomocy transmitera. Opłata jest naliczana na karcie kredytowej po zwrocie auta.
  • Jazda po centrum Porto czy Lizbony wymaga nieco wprawy, bo drogi są często wąskie i pagórkowate.

Inne

  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, aby wjechać do Portugalii, należy przed wylotem obowiązkowo wypełnić online Formularz Lokalizacji Pasażera. Instrukcję wypełnienia można zobaczyć m.in. na stronie Biura Podróży ITAKA. Po wypełnieniu otrzymuje się kod QR. Formularz można wypełnić najwcześniej 4 dni przed przyjazdem. Po wypełnieniu otrzymasz powiadomienie, które powinieneś mieć przy sobie, w formie cyfrowej lub drukowanej, podczas całej podróży. Po przylocie do Portugalii nikt nie sprawdzał kodów QR. Natomiast wszyscy nosili maski, nie tylko w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz.
  • W hotelach, a w weekendy w restauracjach były sprawdzane certyfikaty zaszczepienia.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Portugalii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Z lotniska w Porto do centrum można dojechać komunikacją publiczną np. metrem (za około 1,6 euro) lub autobusem (za około 2 euro). Ceny taksówek lub Ubera są podobne jak w Polsce.
  • Z parkingu do sanktuarium w Bradze można dojechać kolejką liniową (funicularem) a 1,5 euro w jedną stronę, lub 2,5 euro w dwie strony.
  • Przejazd przez Park Narodowy Peneda-Gerês jest bezpłatny. W parku są małe zapory na rzekach, w któych można się kąpać.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Przylot z Warszawy do Porto. Zwiedzanie centrum Porto i Vila Nova de Gaia. Nocleg w Porto.
Dzień 2Zwiedzanie centrum Porto, rybackiej wioski Matosinhos, największej plaży w Porto, ogrody Palácio de Cristal. Nocleg w Porto.
Dzień 3Wypożyczenie auta i wyjazd do Parku Narodowego Peneda-Gerês, w tym miejscowość Lindoso, punktów widokowych przy Gavieira, sanktuarium Nossa Senhora da Peneda. Przejazd do Bragi, zwiedzanie sanktuarium Bom Jesus i centrum miasta. Nocleg w Bradze.
Dzień 4Wyjazd na wzgórze w Nazare, skąd rozpościera się piękny widok na plażę i ocean. Zwiedzanie średniowiecznego miasta Obidos. Zwiedzanie klifów w Peniche. Przejazd do Lizbony i nocleg w tym mieście.
Dzień 5Zwiedzanie Lizbony, w tym Belem, LxFactory i Alfamy. Nocleg w Lizbonie.
Dzień 6Przejazd pociągiem do Cascais, powrót do Lizbony. Odpoczynek na plaży Bela Vista. Nocleg w Lizbonie.
Dzień 7Odpoczynek w Lizbonie. Wyjazd na południe kraju do Algarve. Nocleg w Burgau.
Dzień 8Zwiedzanie plaż wśród skał w pobliżu Lagos, w tym m.in. João de Arens czy Marinha. Nocleg w Burgau.
Dzień 9Zwiedzanie przylądka São Vicente, przejazd trasą widokową Vila do Bispo, plażowanie przy plaży Odeceixe Mar. Powrót i nocleg w Burgau.
Dzień 10Powrót do Porto. Przy drodze postój w Lizbonie, po pastéis de nata w Belem. Zwrot auta. Nocleg przy lotnisku Porto.
Dzień 11Poranny wylot do Polski.

Mapa

 

Grande Porto

 

Park Narodowy Peneda-Gerês

 

Lindoso

 

Braga

 

Nazare

 

Obidos

 

Peniche

 

Lizbona

 

Cascais

 

Region Algarve

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Madera (Portugalia)

Zobacz maj 2023

Zobacz

Portugalia

Zobacz czerwiec 2015

Zobacz

Portugalia

Zobacz lipiec 2008