• Zaplanowane wyjazdy: Gran Canaria, Turkmenistan
Islandia

sierpień 2023

Słowo wstępu

Islandia przerosła moje oczekiwania. Przyroda jest doprawdy fascynująca i często inna od tego co już wcześniej widziałem, a do tego całkiem zróżnicowana i z ciekawą historią. Gdybym miał wybrać trzy miejsca robiące największe wrażenia byłyby to jezioro Jökulsárlón, wodospad Háifoss i kanion Fjaðrárgljúfur. Islandia jest dość dużą wyspą, około 25% większą niż powierzchnia Czech. Przez to odległości również są duże. Bardzo chciałem zobaczyć jeszcze Kanion Stuðlag oraz wodospad Dettifoss, ale podróż tylko w te dwa miejsca z południa wyspy wymagałby poświęcenia prawie całego dnia na podróż. Może kiedyś jeszcze uda mi się do nich dotrzeć, na przykład w drodze na sąsiadującą Grenlandię. Jeśli chodzi o ceny, to w sezonie letnim wydawało mi się, że prawie wszystko jest co najmniej dwa razy droższe od cen w Polsce. Szczególnie drogie są noclegi oraz jedzenie w restauracjach. Jak pewnie duża część osób wie, największą mniejszością na wyspie są Polacy. Można ich spotkać pracujących w hotelach, restauracjach, sklepach, różnego rodzaju handlu czy usługach. Jeśli masz ograniczony czas, a chcesz zobaczyć lodowiec, to najlepiej pojechać nad jezioro Jökulsárlón i sąsiednie jezioro Fjallsjökull. Po Islandii najlepiej poruszać się wypożyczonym autem, ponieważ transport publiczny po całej wyspie jest na raczej niskim poziomie. Trzeba pamiętać, że prawie wszyscy mieszkają w stolicy lub okolicach, a pozostała część kraju stanowi głównie pustkowia. Pogoda przez prawie cały wyjazd dopisywała, z wyjątkiem połowy jednego dnia, kiedy padało. Nie udało mi się zobaczyć zorzy polarnej ani elfów, jest więc jeszcze powód, żeby kiedyś wrócić.

Kilka porad

Transport

  • Kraj jest członkiem Strefy Schengen i nie trzeba wyrabiać wizy.
  • Transport publiczny na wyspie jest dość słaby, dlatego najlepiej poruszać się wypożyczonym autem. Ja miałem wypożyczony terenowy Mitsubishi Outlander. Ale uważam, że w sezonie letnim, jeśli nie zamierzasz wjeżdżać do interioru na drogi szutrowe, to spokojnie wystarczy samochód osobowy. Tylko w dwóch miejscach na mojej trasie samochód osobowy mógłby mieć problem z dojazdem - do wodospadu Háifoss oraz do jeziora Fjallsjökull.
  • Przy wypożyczeniu auta warto zwrócić uwagę na warunki umowy wynajmu. Część wypożyczalni nie zezwala na wjazd do interioru (wnętrza wyspy) na drogi oznaczone symbolem F. Moja wypożyczalnia Ice Pol dopuszczała wjazd do interioru, natomiast wykluczone były szkody spowodowane zaniedbaniem ze strony kierowcy, jazdą pod wpływem alkoholu, uszkodzeniem opon, uszkodzeniem spodu samochodu, uszkodzenia silnika samochodu spowodowane przez dostanie się wody do silnika oraz wszelkie zniszczenia spowodowane wjazdem do rzeki.
  • Nie warto przekraczać prędkości ani wyjeżdżać poza wyznaczone trasy. Mandaty potrafią być bardzo wysokie. Przekroczenie prędkości może nas kosztować nawet 5000 zł. Należy również uważać na owce lub renifery (zimą), które można spotkać na drogach. Za prowadzenie pod wpływem alkoholu można otrzymać mandat 3000 zł, a nawet mieć zabrane prawo jazdy.
  • Przejazd tunelem Vadlaheidi jest płatny 1500 ISK.
  • Na Islandii obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok. Każdy z pasażerów musi mieć zapięte pasy.
  • Stacje paliw czasami są od siebie znacznie oddalone, więc warto zadbać o odpowiedni poziom paliwa wcześniej.
  • Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzać bieżący stan dróg, ponieważ część z nich może być nieprzejezdna lub wyłączona z ruchu. Stan dróg można sprawdzić na stronie www.trafficinfo.is. Drogi górskie najczęściej otwarte są dopiero od połowy lipca do końca września, a ich otwarcie uzależnione jest od warunków pogodowych.

Informacje praktyczne

  • Infrastruktura turystyczna (parkingi i szlaki turystyczne) są dobrze przygotowane. Większość znajduje się przy głównych, utwardzonych drogach. Na parkingach często są toalety. Część z parkingów jest płatna, a ich koszt waha się od 650 do 1000 ISK. Za parkingi należy oczywiście zapłacić, szczególnie jeśli widoczne są duże kamery. Jeśli tego nie zrobisz, to przy zwrocie auta wypożyczalnia może naliczyć i zarządać opłaty. Opłaty parkingowe można opłacić w parkometrach kartą płatniczą, nie widziałem opcji gotówki. Polecam zainstalować aplikację na telefon Parka i podpiąć do niej swoją kartę płatniczą. Wtedy parkowanie idzie znacznie sprawniej i nie trzeba czekać w kolejkach do automatu. Co ciekawe opłaty w aplikacji można dokonać również po wyjeździe z parkingu, byle tego samego dnia uregulować należność. Część parkingów nie jest obsługiwana przez aplikację Parka, wtedy najlepiej opłatę wnieść w parkometrze. Za parking w Parku Narodowym Þingvellir oraz przy plaży z fokami Ytri Tunga można zapłacić na stronie Checkit.is. Wjazd na czarną plażę Stokksnes jest płatny 1000 ISK od osoby, płatne w sklepiku przed wjazdem.
  • Główne trasy turystyczne są są raczej łatwe lub średnio wymagające.
  • Prawie wszystkie atrakcje związane z naturą są darmowe. Płaciłem tylko za wulkan Kerið i oczywiście zorganizowaną wycieczkę po zatoce Jökulsárlón.
  • Nie kupuj wody na Islandii. Zimna woda jest wszędzie zdatna do picia i jest darmowa. Uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Dlatego warto zabrać ze sobą bidon, termos lub większą butelkę i uzupełniać je kranówką. Gorąca woda pochodzi ze źródeł geotermalnych, dlatego nieco śmierdzi i nie należy jej pić. Woda w restauracjach również często jest podawana za darmo.
  • Nie spotkałem miejsca, gdzie nie można byłoby płacić kartą. Płaciłem wszędzie Revolutem i nie było problemów.
  • Toalety w zdecydowanej większości są darmowe.
  • Wtyczki do kontaktów są takie same jak w Polsce.
  • Czarna plaża Reynisfjara jest piękna, ale też należy do jednej z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Głównie przez fale, które potrafią przebyć tysiące kilometrów. Taka fala potrafi wciągnąć człowieka w głąb oceanu. Dlatego zawsze należy być ustawionym przodem do oceanu. Przy wejściu na plażę znajduje się sygnalizator ostrzegawczy:
    - zielony kolor oznacza, że należy zachować ostrożność;
    - żółty kolor oznacza, że nie należy wychodzić dalej niż za żółtą linię - głównie do poziomu jaskini;
    - czerwony kolor oznacza zakaz wejścia za sygnalizator.
    Innym niebezpieczeństwem są odłamki skalne z klifu. Warto być czujnym.
  • Na wyspie bardzo ciężko znaleźć kosze na śmieci. Zazwyczaj są w miejscach noclegu lub przy supermarketach.
  • Transmisje danych, połączenia i SMSy w Islandii działają na takich samych zasadach jak w Unii Europejskiej. Bez Internetu ciężej jest zapłacić za parking, a niektóre restauracje mają menu i system zamawiania przez Internet poprzez QR kod.
  • Kilka miejsc noclegowych było samoobsługowych. Dostawałem wcześniej instrukcję obsługi, jak dostać się do pokoju. Zazwyczaj był wskazany numer pokoju oraz kody wejściowe do drzwi.
  • W sierpniu temperatura powietrza wynosiła zazwyczaj 14-17 stopni Celsjusza. W pobliżu lodowców spadała nawet do 3 stopni. Moim zdaniem obowiązkowo należy zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i coś na głowę, żeby chronić się przed wiatrem np. czapeczka, kaptur. Pogoda potrafi szybko się zmieniać. Niektóre trasy np. przy wodospadach są mokre i przez to można zmoknąć. Dobrze mieć też buty odporne na wodę, chociaż latem zwykłe buty sportowe również powinne dać radę.
  • Jeśli chcesz obniżyć koszty podróży, to warto zabrać trochę jedzenia z Polski np. wędliny, owoce, gotowe owsianki do picia, herbaty. Ceny batonów zbożowych marki Corny były niewiele droższe niż w Polsce. Zakupy warto robić w supermarketach. Najpopularniejsze to Bonus, Krónan, Netto. Zaopatrzenie w nich jest zazwyczaj gorsze niż w Polsce w Lidlu czy Biedronce.
  • Pasażerowie podróżujący do Islandii z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą wwozić produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego do osobistego spożycia. Aktualne informacje na temat wwozu żywności znajduja się na stronie Islandzkiego Urzędu ds. Żywności i Weterynarii.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania na Islandii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Wczesny przylot z Gdańska (6:00) do Keflavíku (8:00). Wynajem auta w wypożyczalni Ice Pole.
Objazd po zachodzie kraju:
- plaża Ytri Tunga z fokami i morsami,
- Búðakirkja - czarny kościół w Budir,
- punkt widokowy na lodowiec Snæfellsjökull,
- kanion Rauðfeldsgjá,
- skały przy Arnarstapi,
- czarna plaża Djúpalónssandur,
- wodospad Kirkjufellsfoss,
- Berserkjahraun - stare pole lawowe,
- powrót do Rejkiawiku i spacer po centrum miasta.
Nocleg w Apartments Reykjavik w Rejkiawiku.
Dzień 2Wyjazd na południe kraju i objazd m.in. Złotego Kręgu:
- Park Narodowy Thingvellir - park ryftu oceanicznego, gdzie łączy się płyta tektoniczna północnoamerykańska i euroazjatycka, na jego terenie znajduje się największe jezioro w kraju oraz piękny wodospad Öxarárfoss,
- Dolina Haukadalur znana z aktywności geotermalnej, z gejzerami Strokkur i Geysir,
- potężny wodospad Gullfoss,
- wodospad Háifoss (dojazd jest przez kilka kilometrów po drodze szutrowej; według oznaczeń jest dla aut 4x4, ale latem da się przejechać autem bez takiego napędu, wiele osobówek również dojeżdżało pod wodospad, chociaż jest to nieco ryzykowne ze względu na koleiny).
Nocleg w Hotel Fludir w Flúðir.
Dzień 3Zwiedzanie: - wodospad Seljalandsfoss i obok kanion Gljufrabui,
- wodospad Skógafoss oraz spacer obok wzdłuż następnych wodospadów powyżej w kanionie,
- muzeum Skógar,
- lodowiec Sólheimajökull,
- przejazd na punkt widokowy na plażę Reynisfjara przy klifach Dyrhólaey, oglądanie maskonurów, których w sezonie letnim jest tu naprawdę dużo,
- piękna plaża Reynisfjara z bazaltowymi skałami (patrz informacje praktyczne na temat bezpieczeństwa).
Posiłek w restauracji w mieście Vík.
Nocleg w The Barn w Vík.
Dzień 4Zwiedzanie: - jaskinia Gígjagjá przypominająca mistrza Yoda z Gwiezdnych Wojen,
- pole mchów Gönguleið um Eldhraun powstałe na jednej z największych jednorazowych erupcji w historii świata,
- piękny kanion Fjaðrárgljúfur,
- lodowiec Skaftafellsjökull (najmniej mi się podobał), niestety ze względu na deszcz odpuściłem wodospad Svartifoss, którego wejście jest z tego samego punktu co na lodowiec
- piękny lodowiec Fjallsjökull,
- szybkie spojrzenie na imponujący jezioro Jökulsárlón,
- czarna plaża w Stokksnes z widokiem na górę.
Nocleg w Vagnsstadir Guesthouse w Borgarhöfn.
Dzień 5Zwiedzanie: - ponad godzinna poranna wyprawa pontonem na jeziorze Jökulsárlón i oglądanie lodowca z wody, zorganizowana przez firmę Jökulsárlón Glacier lagoon (cena 13900 ISK od osoby),
- 5-godzinny powrót do Rejkiawiku
- jezioro w kraterze Kerið,
- zwiedzanie Rejkiawiku.
Posiłek w jednej z restauracji w rybackim mieście Höfn.
Nocleg w Baron's Hostel w Rejkiawiku.
Dzień 6Spacer po centrum Rejkiawiku.
Dwie / trzy godziny w termach Sky Lagoon z rytuałami sauny islandzkiej.
Spacer po turystycznej ścieżce w Blue Lagoon.
Posiłek w mieście Grindavík.
Zwrot auta do wypożyczalni.
Nocny wylot z Keflavíku (21:20) przylot do Gdańska (2:55).

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 200%
Transport - 190%
Jedzenie - 200%
Bilety wstępów - 170%

Mapa





 

Wypożyczone auto

 

Plaża Ytri Tunga

 

Czarny kościół Búðakirkja

 

Punkt widokowy na lodowiec Snæfellsjökull

 

Kanion Rauðfeldsgjá

 

Klify Snaefellsnes w Arnarstapi

 

Czarna plaża Djúpalónssandur

 

Wodospad Kirkjufellsfoss

 

Pole lawowe Berserkjahraun

 

Park Narodowy Thingvellir i wodospad Öxarárfoss

 

Dolina Haukadalur, z gejzerami Strokkur i Geysir

 

Wodospad Gullfoss

 

Wodospad Háifoss

 

Wodospady Seljalandsfoss i Gljúfrabúi

 

Wodospad Skógafoss i kanion obok

 

Muzeum Skógar

 

Lodowiec Sólheimajökull

 

Półwysep Dyrhólaey

 

Czarna plaża Reynisfjara

 

Jaskinia Gígjagjá (Jaskinia Yody)

 

Pole mchów Gönguleið um Eldhraun / Eldhraun Lava Field

 

Kanion Fjaðrárgljúfur

 

Lodowiec Skaftafellsjökull

 

Jezioro Fjallsjökull

 

Czarna plaża na cyplu Stokksnes

 

Jezioro Jökulsárlón i Diamentowa Plaża

 

Krater Kerið

 

Blue Lagoon

 

Rejkiawik

 

Jedzenie



 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.