• Zaplanowane wyjazdy: Armenia, Indie
Islandia

sierpień 2023

Słowo wstępu

Islandia przerosła moje oczekiwania. Przyroda jest doprawdy fascynująca i często inna od tego co już wcześniej widziałem, a do tego całkiem zróżnicowana i z ciekawą historią. Gdybym miał wybrać trzy miejsca robiące największe wrażenia byłyby to jezioro Jökulsárlón, wodospad Háifoss i kanion Fjaðrárgljúfur. Islandia jest dość dużą wyspą, około 25% większą niż powierzchnia Czech. Przez to odległości również są duże. Bardzo chciałem zobaczyć jeszcze Kanion Stuðlag oraz wodospad Dettifoss, ale podróż tylko w te dwa miejsca z południa wyspy wymagałby poświęcenia prawie całego dnia na podróż. Może kiedyś jeszcze uda mi się do nich dotrzeć, na przykład w drodze na sąsiadującą Grenlandię. Jeśli chodzi o ceny, to w sezonie letnim wydawało mi się, że prawie wszystko jest co najmniej dwa razy droższe od cen w Polsce. Szczególnie drogie są noclegi oraz jedzenie w restauracjach. Jak pewnie duża część osób wie, największą mniejszością na wyspie są Polacy. Można ich spotkać pracujących w hotelach, restauracjach, sklepach, różnego rodzaju handlu czy usługach. Jeśli masz ograniczony czas, a chcesz zobaczyć lodowiec, to najlepiej pojechać nad jezioro Jökulsárlón i sąsiednie jezioro Fjallsjökull. Po Islandii najlepiej poruszać się wypożyczonym autem, ponieważ transport publiczny po całej wyspie jest na raczej niskim poziomie. Trzeba pamiętać, że prawie wszyscy mieszkają w stolicy lub okolicach, a pozostała część kraju stanowi głównie pustkowia. Pogoda przez prawie cały wyjazd dopisywała, z wyjątkiem połowy jednego dnia, kiedy padało. Nie udało mi się zobaczyć zorzy polarnej ani elfów, jest więc jeszcze powód, żeby kiedyś wrócić.

Kilka porad

Transport

  • Kraj jest członkiem Strefy Schengen i nie trzeba wyrabiać wizy.
  • Transport publiczny na wyspie jest dość słaby, dlatego najlepiej poruszać się wypożyczonym autem. Ja miałem wypożyczony terenowy Mitsubishi Outlander. Ale uważam, że w sezonie letnim, jeśli nie zamierzasz wjeżdżać do interioru na drogi szutrowe, to spokojnie wystarczy samochód osobowy. Tylko w dwóch miejscach na mojej trasie samochód osobowy mógłby mieć problem z dojazdem - do wodospadu Háifoss oraz do jeziora Fjallsjökull.
  • Przy wypożyczeniu auta warto zwrócić uwagę na warunki umowy wynajmu. Część wypożyczalni nie zezwala na wjazd do interioru (wnętrza wyspy) na drogi oznaczone symbolem F. Moja wypożyczalnia Ice Pol dopuszczała wjazd do interioru, natomiast wykluczone były szkody spowodowane zaniedbaniem ze strony kierowcy, jazdą pod wpływem alkoholu, uszkodzeniem opon, uszkodzeniem spodu samochodu, uszkodzenia silnika samochodu spowodowane przez dostanie się wody do silnika oraz wszelkie zniszczenia spowodowane wjazdem do rzeki.
  • Nie warto przekraczać prędkości ani wyjeżdżać poza wyznaczone trasy. Mandaty potrafią być bardzo wysokie. Przekroczenie prędkości może nas kosztować nawet 5000 zł. Należy również uważać na owce lub renifery (zimą), które można spotkać na drogach. Za prowadzenie pod wpływem alkoholu można otrzymać mandat 3000 zł, a nawet mieć zabrane prawo jazdy.
  • Przejazd tunelem Vadlaheidi jest płatny 1500 ISK.
  • Na Islandii obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok. Każdy z pasażerów musi mieć zapięte pasy.
  • Stacje paliw czasami są od siebie znacznie oddalone, więc warto zadbać o odpowiedni poziom paliwa wcześniej.
  • Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzać bieżący stan dróg, ponieważ część z nich może być nieprzejezdna lub wyłączona z ruchu. Stan dróg można sprawdzić na stronie www.trafficinfo.is. Drogi górskie najczęściej otwarte są dopiero od połowy lipca do końca września, a ich otwarcie uzależnione jest od warunków pogodowych.

Informacje praktyczne

  • Infrastruktura turystyczna (parkingi i szlaki turystyczne) są dobrze przygotowane. Większość znajduje się przy głównych, utwardzonych drogach. Na parkingach często są toalety. Część z parkingów jest płatna, a ich koszt waha się od 650 do 1000 ISK. Za parkingi należy oczywiście zapłacić, szczególnie jeśli widoczne są duże kamery. Jeśli tego nie zrobisz, to przy zwrocie auta wypożyczalnia może naliczyć i zarządać opłaty. Opłaty parkingowe można opłacić w parkometrach kartą płatniczą, nie widziałem opcji gotówki. Polecam zainstalować aplikację na telefon Parka i podpiąć do niej swoją kartę płatniczą. Wtedy parkowanie idzie znacznie sprawniej i nie trzeba czekać w kolejkach do automatu. Co ciekawe opłaty w aplikacji można dokonać również po wyjeździe z parkingu, byle tego samego dnia uregulować należność. Część parkingów nie jest obsługiwana przez aplikację Parka, wtedy najlepiej opłatę wnieść w parkometrze. Za parking w Parku Narodowym Þingvellir oraz przy plaży z fokami Ytri Tunga można zapłacić na stronie Checkit.is. Wjazd na czarną plażę Stokksnes jest płatny 1000 ISK od osoby, płatne w sklepiku przed wjazdem.
  • Główne trasy turystyczne są są raczej łatwe lub średnio wymagające.
  • Prawie wszystkie atrakcje związane z naturą są darmowe. Płaciłem tylko za wulkan Kerið i oczywiście zorganizowaną wycieczkę po zatoce Jökulsárlón.
  • Nie kupuj wody na Islandii. Zimna woda jest wszędzie zdatna do picia i jest darmowa. Uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Dlatego warto zabrać ze sobą bidon, termos lub większą butelkę i uzupełniać je kranówką. Gorąca woda pochodzi ze źródeł geotermalnych, dlatego nieco śmierdzi i nie należy jej pić. Woda w restauracjach również często jest podawana za darmo.
  • Nie spotkałem miejsca, gdzie nie można byłoby płacić kartą. Płaciłem wszędzie Revolutem i nie było problemów.
  • Toalety w zdecydowanej większości są darmowe.
  • Wtyczki do kontaktów są takie same jak w Polsce.
  • Czarna plaża Reynisfjara jest piękna, ale też należy do jednej z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Głównie przez fale, które potrafią przebyć tysiące kilometrów. Taka fala potrafi wciągnąć człowieka w głąb oceanu. Dlatego zawsze należy być ustawionym przodem do oceanu. Przy wejściu na plażę znajduje się sygnalizator ostrzegawczy:
    - zielony kolor oznacza, że należy zachować ostrożność;
    - żółty kolor oznacza, że nie należy wychodzić dalej niż za żółtą linię - głównie do poziomu jaskini;
    - czerwony kolor oznacza zakaz wejścia za sygnalizator.
    Innym niebezpieczeństwem są odłamki skalne z klifu. Warto być czujnym.
  • Na wyspie bardzo ciężko znaleźć kosze na śmieci. Zazwyczaj są w miejscach noclegu lub przy supermarketach.
  • Transmisje danych, połączenia i SMSy w Islandii działają na takich samych zasadach jak w Unii Europejskiej. Bez Internetu ciężej jest zapłacić za parking, a niektóre restauracje mają menu i system zamawiania przez Internet poprzez QR kod.
  • Kilka miejsc noclegowych było samoobsługowych. Dostawałem wcześniej instrukcję obsługi, jak dostać się do pokoju. Zazwyczaj był wskazany numer pokoju oraz kody wejściowe do drzwi.
  • W sierpniu temperatura powietrza wynosiła zazwyczaj 14-17 stopni Celsjusza. W pobliżu lodowców spadała nawet do 3 stopni. Moim zdaniem obowiązkowo należy zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i coś na głowę, żeby chronić się przed wiatrem np. czapeczka, kaptur. Pogoda potrafi szybko się zmieniać. Niektóre trasy np. przy wodospadach są mokre i przez to można zmoknąć. Dobrze mieć też buty odporne na wodę, chociaż latem zwykłe buty sportowe również powinne dać radę.
  • Jeśli chcesz obniżyć koszty podróży, to warto zabrać trochę jedzenia z Polski np. wędliny, owoce, gotowe owsianki do picia, herbaty. Ceny batonów zbożowych marki Corny były niewiele droższe niż w Polsce. Zakupy warto robić w supermarketach. Najpopularniejsze to Bonus, Krónan, Netto. Zaopatrzenie w nich jest zazwyczaj gorsze niż w Polsce w Lidlu czy Biedronce.
  • Pasażerowie podróżujący do Islandii z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą wwozić produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego do osobistego spożycia. Aktualne informacje na temat wwozu żywności znajduja się na stronie Islandzkiego Urzędu ds. Żywności i Weterynarii.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania na Islandii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Wczesny przylot z Gdańska (6:00) do Keflavíku (8:00). Wynajem auta w wypożyczalni Ice Pole.
Objazd po zachodzie kraju:
- plaża Ytri Tunga z fokami i morsami,
- Búðakirkja - czarny kościół w Budir,
- punkt widokowy na lodowiec Snæfellsjökull,
- kanion Rauðfeldsgjá,
- skały przy Arnarstapi,
- czarna plaża Djúpalónssandur,
- wodospad Kirkjufellsfoss,
- Berserkjahraun - stare pole lawowe,
- powrót do Rejkiawiku i spacer po centrum miasta.
Nocleg w Apartments Reykjavik w Rejkiawiku.
Dzień 2Wyjazd na południe kraju i objazd m.in. Złotego Kręgu:
- Park Narodowy Thingvellir - park ryftu oceanicznego, gdzie łączy się płyta tektoniczna północnoamerykańska i euroazjatycka, na jego terenie znajduje się największe jezioro w kraju oraz piękny wodospad Öxarárfoss,
- Dolina Haukadalur znana z aktywności geotermalnej, z gejzerami Strokkur i Geysir,
- potężny wodospad Gullfoss,
- wodospad Háifoss (dojazd jest przez kilka kilometrów po drodze szutrowej; według oznaczeń jest dla aut 4x4, ale latem da się przejechać autem bez takiego napędu, wiele osobówek również dojeżdżało pod wodospad, chociaż jest to nieco ryzykowne ze względu na koleiny).
Nocleg w Hotel Fludir w Flúðir.
Dzień 3Zwiedzanie: - wodospad Seljalandsfoss i obok kanion Gljufrabui,
- wodospad Skógafoss oraz spacer obok wzdłuż następnych wodospadów powyżej w kanionie,
- muzeum Skógar,
- lodowiec Sólheimajökull,
- przejazd na punkt widokowy na plażę Reynisfjara przy klifach Dyrhólaey, oglądanie maskonurów, których w sezonie letnim jest tu naprawdę dużo,
- piękna plaża Reynisfjara z bazaltowymi skałami (patrz informacje praktyczne na temat bezpieczeństwa).
Posiłek w restauracji w mieście Vík.
Nocleg w The Barn w Vík.
Dzień 4Zwiedzanie: - jaskinia Gígjagjá przypominająca mistrza Yoda z Gwiezdnych Wojen,
- pole mchów Gönguleið um Eldhraun powstałe na jednej z największych jednorazowych erupcji w historii świata,
- piękny kanion Fjaðrárgljúfur,
- lodowiec Skaftafellsjökull (najmniej mi się podobał), niestety ze względu na deszcz odpuściłem wodospad Svartifoss, którego wejście jest z tego samego punktu co na lodowiec
- piękny lodowiec Fjallsjökull,
- szybkie spojrzenie na imponujący jezioro Jökulsárlón,
- czarna plaża w Stokksnes z widokiem na górę.
Nocleg w Vagnsstadir Guesthouse w Borgarhöfn.
Dzień 5Zwiedzanie: - ponad godzinna poranna wyprawa pontonem na jeziorze Jökulsárlón i oglądanie lodowca z wody, zorganizowana przez firmę Jökulsárlón Glacier lagoon (cena 13900 ISK od osoby),
- 5-godzinny powrót do Rejkiawiku
- jezioro w kraterze Kerið,
- zwiedzanie Rejkiawiku.
Posiłek w jednej z restauracji w rybackim mieście Höfn.
Nocleg w Baron's Hostel w Rejkiawiku.
Dzień 6Spacer po centrum Rejkiawiku.
Dwie / trzy godziny w termach Sky Lagoon z rytuałami sauny islandzkiej.
Spacer po turystycznej ścieżce w Blue Lagoon.
Posiłek w mieście Grindavík.
Zwrot auta do wypożyczalni.
Nocny wylot z Keflavíku (21:20) przylot do Gdańska (2:55).

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 200%
Transport - 190%
Jedzenie - 200%
Bilety wstępów - 170%

Mapa





 

Wypożyczone auto

 
Po Islandii poruszałem się Mitsubishi Outlanderem. Myślę, że w sezonie letnim, jeśli nie zamierzasz wyjeżdżać poza główne trasy, auto osobowe jest jednak wystarczające.
 

Plaża Ytri Tunga

 
Cypel przy plaży pokryty jest wodorostami. W tyle lodowiec Snæfellsjökull.
 
Na plaży można dostrzec w oddali foki. Żeby je zobaczyć z bardziej bliska, to trzeba trochę się pogminastykować po skałach. Z tego co czytałem to woda potrafi podnieść się szybko w tym miejscu i sam powrót może być wtedy utrudniony.
 
Ciekawa roślinność na plaży.
 

Czarny kościół Búðakirkja

 
Charakterystyczny czarny kościół z białymi akcetami.
 

Punkt widokowy na lodowiec Snæfellsjökull

 
Jadąc w stronę zachodnią od strony czarnego kościoła widoczna jest olbrzymia przestrzeń ze starowulkanem pokrytym lodowcem w tle.
 

Kanion Rauðfeldsgjá

 
Wejście do kanionu, który nie zrobił na mnie jakiegoś dużego wrażenia.
 

Klify Snaefellsnes w Arnarstapi

 
Łuk skalny Gatklettur
 
Klify w Arnarstapi
 
Starowulkan Snæfellsjökull pokryty lodowcem
 

Czarna plaża Djúpalónssandur

 
Miejsce jak z innego świata, zwane jest krainą czarów lawy.
 
Plaża jest głównie kamienna. Trzeba pamiętać, że jest to teren Parku Narodowego Snæfellsjökull i zabrania się zabierania kamyków. W pobliżu znajdują się również szczątki brytyjskiego statku, który rozbił się w 1948 roku.
 

Wodospad Kirkjufellsfoss

 
Wysoka na 453 m n.p.m. góra Kirkjufell posiada stożkowaty kształt ukształtowany przez lodowce i wulkany. Niedaleko góry znajdują się dwa wodospady. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc w tych okolicach, znane choćby z Gry o Tron.
 

Pole lawowe Berserkjahraun

 
Pole lawowe Berserkjahraun powstało około 4000 lat temu. Przez pole prowadzi nieutwardzona, ale dość prosta droga.
 
Pole lawowe widziane od strony jeziora.
 

Park Narodowy Thingvellir i wodospad Öxarárfoss

 
Droga do Parku Narodowego Thingvellir z Rejkiawiku
 
Na zdjęciu widoczny jest Grzbiet Śródatlantycki, który ciągnie się od Islandii aż po Antarktydę. Oddziela w tym miejscu od siebie płytę północnoamerykańską od płyty eurazjatyckej. Grzbiet ponad powierzchnię morza został wypiętrzony na Islandii, pozostała część kryje się pod wodą.
 
Na dole zdjęcia znajduje się płyta tektoniczna północnoamerykańska, a dalej euroazjatycka.
 
Mały, ale pięknie położony między skałami ryftu wodospad Öxarárfoss.
 
Rzeka malowniczo wije się między skałami ryftu.
 

Dolina Haukadalur, z gejzerami Strokkur i Geysir

 
Surowe klimaty wyspy
 
Gejzer Geysir obecnie wyrzuca wodę jedynie kilka razy w roku. Obecnie jest to bardziej duża kolorowa kałuża.
 
Strokkur jest największym czynnym gejzerem Islandii. Wybucha co 5-10 minut osiągając wysokość do 30 m.
 
Gorące źródła w dolinie Haukadalur.
 

Wodospad Gullfoss

 
Jeden z najbardziej ikonicznych wodospadów na Islandii. Co sekundę przepływa przez niego od 80 do 141 metrów sześciennych wody.
 
Wodospad jest położony w pięknym kanionie.
 
Można podejść pod sam wodospad, ale wtedy najlepiej zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową.
 

Wodospad Háifoss

 
Dojazd do wodospadu jest drogą szutrową. Przed wjazdem są oznaczenia, że jest to droga dla aut 4x4. W sezonie letnim dojechałem tam bez takiego napędu, a niektórzy dojechali nawet osobówką.
 
Najbardziej imponujący wodospad, ze wszystkich które widziałem. Znajduje się poza utartym szlakiem.
 
Jest trzecim co do wysokości wodospadem na wyspie. Woda spada z wysokości 120 m, ze skał mających 2 miliony lat.
 
Bajeczna dolina w okolicy.
 
Tuż obok wodospadu Háifoss znajduje się drugi o nazwie Granni.
 

Wodospady Seljalandsfoss i Gljúfrabúi

 
Ikoniczny wodospad, który można obejść wokół. Warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Ze względu na wiatry jest duże prawdopodobieństwo, że wyjdziemy mokrzy.
 
Ikoniczny wodospad, który można obejść wokół. Warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Ze względu na wiatry jest duże prawdopodobieństwo, że wyjdziemy mokrzy.
 
Ikoniczny wodospad, który można obejść wokół. Warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Ze względu na wiatry jest duże prawdopodobieństwo, że wyjdziemy mokrzy.
 
W pobliżu znajduje się również wodospad ukryty w kanionie - Gljúfrabúi (inaczej Gljúfrafoss). Tutaj dodatkowo przydadzą się wodoodporne buty. Ze względu na tłumy, miejsce to nie zrobiło na mnie dużego wrażenia.
 

Wodospad Skógafoss i kanion obok

 
Ze względu na rozpylaną wodę pod wodospadem Skógafoss często widoczna jest tęcza. Nawet podczas deszczu jak widać na zdjęciu.
 
Ponad wodospadem Skógafoss rozpoczyna się szlak turystyczny Fimmvorduhals o długości 22 km. Prowadzi wzdłuż rzeki Skógá, dwoma lodowcami do doliny Thorsmork.
 
Szlak Fimmvorduhals prowadzi wzdłuż rzeki Skógá, dwoma lodowcami do doliny Thorsmork. Ze względu na brak czasu i deszcz przeszedłem jedynie około 2 km.
 
Barany i owce przy szlaku Fimmvorduhals.
 

Muzeum Skógar

 
Zrekonstruowane domy pokryte torfem.
 

Lodowiec Sólheimajökull

 
Sólheimajökull jest jednym z jęzorów lodowca Mýrdalsjökull. Jest łatwo dostępny. Po drodze mija się oderwane jego części. Pokrywa lodowca zanika w szybkim tempie ze względu na zmiany klimatyczne.
 
Jest to podobno jeden z najłatwiej dostępnych lodowców. Można wejść na niego na własną rękę (zachowując maksymalną ostrożność) lub skorzystać z agencji turystycznych, które takie wyprawy organizują.
 

Półwysep Dyrhólaey

 
Plaża Reynisfjara widoczna z klifu.
 
Sympatyczne maskonury zamieszkują półwysep.
 
Zabawne maskonury, nazywane są papugami północy lub pingwinami Arktyki. Ciekawostką jest, że ich mięsa można spróbować w niektórych restauracjach. Chociaż słyszałem, że smakuje przeciętnie.
 

Czarna plaża Reynisfjara

 
Bazaltowe kolumy są tym co wyróżnia tą czarną plażę. Jest to miejsce scenerii wielu filmów czy seriali.
 
Plaża jest piękna, ale i niebezpieczna. Kilka słów napisałem na ten temat w Informacjach praktycznych.
 

Jaskinia Gígjagjá (Jaskinia Yody)

 
Dojazd do jaskini
 
Wejście do jaskini przypomina sylwetkę Mistrza Yody z Gwiezdnych Wojen.
 

Pole mchów Gönguleið um Eldhraun / Eldhraun Lava Field

 
Pole lawowe Eldhraun powstało w wyniku jednej z największych odnotowanych współczesnych erupcji w historii świata. Wybuch wulkanu Laki trwał od 1783 do 1784 roku i jest znany jako Skaftáreldar. Szacuje się, że objętość lawy wyniosła 14-15 km3 i pokryła obszar 580 km2. Wydarzenie to wpłynęło nie tylko na losy Islandii, ale i świata. W jego wyniku zmarło około 20% populacji kraju. Temperatura na półkuli północnej obniżyła się doprowadzając część państw do klęski nieurodzaju w Europie, Ameryce Północnej, a nawet w Japonii. Pośrednio mogła być przyczyną wybuchu Rewolucji Francuskiej. Obecnie pole lawowe pokryte jest delikatnym mchem.
 
Pole lawowe Eldhraun powstało w wyniku jednej z największych odnotowanych współczesnych erupcji w historii świata. Wybuch wulkanu Laki trwał od 1783 do 1784 roku i jest znany jako Skaftáreldar. Szacuje się, że objętość lawy wyniosła 14-15 km3 i pokryła obszar 580 km2. Wydarzenie to wpłynęło nie tylko na losy Islandii, ale i świata. W jego wyniku zmarło około 20% populacji kraju. Temperatura na półkuli północnej obniżyła się doprowadzając część państw do klęski nieurodzaju w Europie, Ameryce Północnej, a nawet w Japonii. Pośrednio mogła być przyczyną wybuchu Rewolucji Francuskiej. Obecnie pole lawowe pokryte jest delikatnym mchem.
 
Pole lawowe Eldhraun powstało w wyniku jednej z największych odnotowanych współczesnych erupcji w historii świata. Wybuch wulkanu Laki trwał od 1783 do 1784 roku i jest znany jako Skaftáreldar. Szacuje się, że objętość lawy wyniosła 14-15 km3 i pokryła obszar 580 km2. Wydarzenie to wpłynęło nie tylko na losy Islandii, ale i świata. W jego wyniku zmarło około 20% populacji kraju. Temperatura na półkuli północnej obniżyła się doprowadzając część państw do klęski nieurodzaju w Europie, Ameryce Północnej, a nawet w Japonii. Pośrednio mogła być przyczyną wybuchu Rewolucji Francuskiej. Obecnie pole lawowe pokryte jest delikatnym mchem.
 

Kanion Fjaðrárgljúfur

 
Malowniczy kanion datowany jest na około 2 miliony lat. Jest wąski, wije się jak serpentyna, a dodatkowo wyrastają z niego pionowe skały.
 
Malowniczy kanion datowany jest na około 2 miliony lat. Jest wąski, wije się jak serpentyna, a dodatkowo wyrastają z niego pionowe skały.
 
Malowniczy kanion datowany jest na około 2 miliony lat. Jest wąski, wije się jak serpentyna, a dodatkowo wyrastają z niego pionowe skały.
 
Malowniczy kanion datowany jest na około 2 miliony lat. Jest wąski, wije się jak serpentyna, a dodatkowo wyrastają z niego pionowe skały.
 
Malowniczy kanion datowany jest na około 2 miliony lat. Jest wąski, wije się jak serpentyna, a dodatkowo wyrastają z niego pionowe skały.
 

Lodowiec Skaftafellsjökull

 
Droga do lodowca.
 
Jęzor lodowca Skaftafellsjökull był jednym z niewielu mniej ciekawych miejsc na wyspie.
 

Jezioro Fjallsjökull

 
Dojazd do jeziora
 
Przy jeziorze Fjallsjökull znajduje się jęzor lodowca. Znad wody wyłania się wulkan Öræfajökull. Jest to część Parku Narodowego Vatnajökull.
 
Przy jeziorze Fjallsjökull znajduje się jęzor lodowca. Znad wody wyłania się wulkan Öræfajökull. Jest to część Parku Narodowego Vatnajökull.
 
Przy jeziorze Fjallsjökull znajduje się jęzor lodowca. Znad wody wyłania się wulkan Öræfajökull. Jest to część Parku Narodowego Vatnajökull.
 

Czarna plaża na cyplu Stokksnes

 
Czarna plaża z kępami trawy na cyplu Stokksnes, z widokiem na masyw górski Vestrahorn.
 
Pomimo, że masyw górski Vestrahorn był przesłonięty chmurami, to i tak robił wrażenie.
 
Zachód Słońca na plaży
 
Konie pasące się przy drodze.
 

Jezioro Jökulsárlón i Diamentowa Plaża

 
Numerem jeden na Islandii był rejs pontonem po jeziorze Jökulsárlón, gdzie widziałem góry lodowe, czoło lodowca z bliska oraz foki. Niesamowite przeżycie.
 
Laguna lodowocowa jest stosunkowa młoda, bo zaczęła się tworzyć dopiero od 1948 roku i w szybkim tempie powiększa się. Obecnie jest częścią Parku Narodowego Vatnajökull.
 
W jeziorze pływają góry lodowe o wysokości około 30 m oderwane od lodowca. Około 80% całej objętości góry znajduje się pod taflą wody. Niewielkie fragmenty bloków lodowych spływają wprost do sąsiadującego oceanu, a część z nich wypływa na sąsiadującą Diamentową Plażę.
 
Skorzystałem ze zorganizowanego rejsu po jeziorze. Taka wycieczka pontonem Zodiac trwa około 1 godziny, jest mniej komfortowy od amfibii, ale za to można podpłynąć szybciej i bliżej wielu miejsc.
 
Głębokość jeziora wynosi obecnie około 284 m, a jego powierzchnia to 18 km2.
 
Czoło lodowca Breiðamerkurjökull zmniejsza się nawet 15 cm dziennie.
 
Lodowiec zasilający lagunę nazywa się Breiðamerkurjökull. Jest to jedyne miejsce na Islandii, gdzie lodowiec łączy się z oceanem.
 
Góry lodowe występują w dwóch odcieniach: mlecznobiałym i jasnoniebieskim, a ich kolor zależy od powietrza uwięzionego w lodzie. Jest grą światła i kryształków lodu.
 
Po lagunie pływajką foki, niekiedy leżakując na górach lodowych.
 
Jezioro widziane z parkingu również robi wrażenie.
 
Przy wylocie laguny do oceanu znajduje się Diamentowa Plaża. Jej nazwa wzięła się od przypominających diamenty bloków lodu powstałych na skutek krószenia się gór lodowych. Wielkość niektórego lodu wyrzuconego na brzeg robi wrażenie.
 

Krater Kerið

 
Kraterowe jezioro wulkaniczne Kerid
 

Blue Lagoon

 
Laguna o jasnolazurowej wodzie jest uznawana za najpopularniejszą atrakcję całej Islandii. Woda ma właściwości lecznicze. Obok uzdrowiska, w którym można zażyć kąpieli, biegnie również krótki szlak turystyczny.
 
Laguna o jasnolazurowej wodzie jest uznawana za najpopularniejszą atrakcję całej Islandii. Woda ma właściwości lecznicze. Obok uzdrowiska, w którym można zażyć kąpieli, biegnie również krótki szlak turystyczny.
 

Rejkiawik

 
Kościół luterański Hallgrímskirkja, którego fasada przypomina bazaltowe kolumny.
 
Kościół luterański Hallgrímskirkja ma skromne wnętrze.
 
Pomnik Nieznanego Biurokraty
 
Typowa zabudowa w centrum stolicy.
 
Jeden z licznych murali.
 
Część handlowej ulicy Skolavordustigur pomalowana jest w piękne kolory tęczy.
 
Bazylika Katedralna Chrystusa Króla
 

Jedzenie

 
Fish & chips popularne jest również na Islandii. I również tutaj jest bardzo dobre.
 
Pyszny islandzki dorsz.
 
Zupa z langustynek, podawana z białą czekoladą. Jak dla mnie była za słodka. Znacznia lepsza była zupa rybna.
 
Pyszny pstrąg alpejski z rodziny łososiowatych. Na Islandii występuje jako arctic char.
 
Smaczna bułka z homarem (lobster roll) zjedzony z food trucka obok jeziora Jökulsárlón.
 
W Islandii bardzo popularne są hot dogi. Tutaj samoróbka, z parówkami o swojsko brzmiącej nazwie "kielbasa".


 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.