• Zaplanowane wyjazdy: Włochy, Macedonia Północna, Armenia, Indie
Tbilisi (Gruzja)

marzec 2023

Słowo wstępu

W dwa pełne dni udało mi się zobaczyć dużą część centrum miasta. Pierwsze co się rzuca w oczy to olbrzymie kontrasty - od ruin po nowoczesność. Pełno jest pięknych drewnianych balkonów oraz klatek schodowych. Niestety, wiele z nich popada w ruinę i aż prosi się o natychmiastowe remonty. Oczywiście, można znaleźć wiele odrestaurowanych ulic czy budynków, ale stanowią one mniejszość. Wojna w Ukrainie sprawiła, że część Rosjan uciekła przed mobilizacją do Gruzji szukając nowego miejsca do życia. Z tego co czytałem, to Rosjanie często traktują Gruzję jak swoją własność i czują się jak u siebie. Gruzini są z tego powodu niezadowoleni. Na każdym kroku widać oznaki manifestacji przeciwko Rosji i wsparcia dla Ukrainy. Mieszkańcy doskonale znają ze swojej historii imperialistyczne zapędy nawiększego państwa świata. Jednym z tożsamości narodu jest własny język, a gruziński jest jednym z najbardziej oryginalnych na świecie. Za czasów ZSRR, w dniu 14 kwietnia 1978 roku doszło do protestów w obronie języka ojczystego, które zakończyły się sukcesem. We współczesnej Gruzji 14 kwietnia obchodzony jest jako dzień języka ojczystego. Mam nadzieję, że kraj doczeka się lepszych czasów i nie będzie już obawiać się oddechu północnego sąsiada.

Kilka porad

Transport

  • Ze względu na późny przylot na lotnisko w Tbilisi do centrum dostałem się zamawiając taksówkę przez hotel. Koszt taksówki w obie strony (lotnisko - hotel - lotnisko) wynosił 60 GEL w jedną stronę lub 90 GEL w obie strony, dodatkowo doliczna jest opłata 3% za płatność kartą. Taksówka na Stare Miasto jedzie w nocy około 20-30 minut.
  • Kolejka do kontroli paszportowej po przylocie o 4:30 była dość długa i trzeba było odczekać około 30 minut.

Informacje praktyczne

  • Internet mobilny (eSIM) kupiłem w Polsce przez stronę gruzińskiej sieci telekomunikacyjnej Silknet.com (dawny Geocell). Koszt 7-dniowego nielimitowanego internetu z numerem telefonu w planie Tourist kosztował 25 GEL. Warto tylko pamiętać, że karty eSIM obsługują tylko niektóre nowsze telefony.
  • Gniazdka elektryczne mają standard europejski typu C i F, a w sieci płynie prąd o napięciu 220 V. To znaczy, że gniazdka są takie same jako w Polsce i nie trzeba przejściówek.
  • Psie kupy na chodnikach nie są rzadkością, warto więc uważać by w jakąś nie wdepnąć.
  • Kawa w kawiarni na lotnisku to koszt około 16-20 GEL. Jeśli usiądziemy w kawiarni do rachunku doliczany jest też serwis.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Gruzji można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 80%
Transport - 90%
Jedzenie - 90%

Mapa





 

Spacer po mieście

 

Podwórka

 

Klatki schodowe

 

Jedzenie



 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.