• Zaplanowane wyjazdy: na razie bez planów
Egipt

wrzesień / październik 2023

Słowo wstępu

Ku mojemu zaskoczeniu wyjazd do Egiptu okazał się znacznie bardziej udany niż zakładałem. Sądziłem, że tak jak prawie 20 lat temu ludzie będą bardziej natarczywi. Spotkałem się jednak głównie z życzliwością. Oczywiście nadal nie brakuje osób, które wyciągają rękę po napiwek za cokolwiek. Ale po wielu latach w podróży po prostu nauczyłem się asertywnie ignorować tego typu zachowania. W miejscach turystycznych czułem się w miarę bezpiecznie. Wyjątek stanowiło Miasto Umarłych w Kairze, które raczej nie polecam do odwiedzenia na własną rękę. Nasz kierowca nie chciał nas zawieźć do Miasta Śmieci, tłumacząc się olbrzymimi korkami oraz kwestiami bezpieczeństwa. Polecam w Kairze spacer po dzielnicy muzułmańskiej z pięknymi meczetami Ahmada Ibn Tuluna, Al-Azhar a także sukiem Chan al-Chalili. Jednym z miejsc, które bardzo chciałem zobaczyć była Biała Pustynia, znajdująca się około 500 km od Kairu. Ze względu na bardzo ograniczony czas kupiliśmy wycieczkę na GetYourGuide dla 3 osób. Było drogo, ale warto. Na olbrzymiej przestrzeni spotkaliśmy zaledwie kilku turystów. Na wyjeździe miałem niewielkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Pomimo, że brałem probiotyki. Jednak leki z Polski dały radę. Intensywnie spędziłem 4 dni, wstając codziennie bardzo wcześnie rano. W tym czasie pokonałem ponad 2200 km. Z tego połowę drogi spędziłem w aucie na wyjeździe na Białą Pustynię. Wróciłem zmęczony, ale zadowolony.

Kilka porad

Transport

 • Zgodnie z informacjami polskiego MSZ do Egiptu należy przylatywać i wylatywać z tego samego portu lotniczego. W przypadku przylotu do Egiptu połączeniem regularnym nie ma możliwości wylotu z tego kraju połączeniem czarterowym.
 • Wiza jednokrotnego wjazdu (Entry Visa) kosztuje 25 dolarów i ważna jest przez 30 dni. Można uzyskać ją po przylocie na lotnisku lub wcześniej przez formularz na stronie https://visa2egypt.gov.eg/ (wypełniony na co najmniej 7 dni przed datą planowanego przylotu). Na lotnisku płatność za wizę odbywa się gotówką, w okienku przed kontrolą paszportową. Później należy jeszcze wypełnić krótki różowy formularz. Zielony formularz dedykowany jest Egipcjanom. Wiza wklejana jest do paszportu. Więcej informacji można znaleźć na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W moim przypadku do Kairu przyleciałem wcześnie rano, kolejek nie było a cały proces trwał około 30 minut.
 • Do terminali lotniczych mogą wchodzić jedynie osoby, które posiadają bilety lotnicze lub karty pokładowe. Dlatego warto je mieć ze sobą wydrukowane lub w telefonie. Kontrole bagażu przechodzi się kilkukrotnie - przy wejściu na lotnisku, przy zwykłej kontroli bagażu podręcznego oraz przy wejściu do samolotu przed bramkami. Wyrywkowo możesz być wzięty na bok i zbadany pod kątem posiadania narkotyków. Na lotach krajowych można przewozić napoje powyżej 100 ml.
 • Kilka słów na temat transportu w mieście. Po Kairze i Gizie najtaniej podróżuje się komunikacją publiczną, głównie metrem. Ale moim zdaniem najlepiej i najwygodniej podróżuje się Uberem, których ceny za przejazdy są bardzo przestępne. Na przykład przejazd nocą z lotniska do Gizy pod piramidy zajmuje około 45 minut i kosztował około 360 EGP. Liczby i litery na rejestracjach są zapisywane w języku arabskim. Przez to czasami trudno zlokalizować auto, które zamówiliśmy, szczególnie w zatłoczonych miejscach. Dla pewności trzeba zwrócić uwagę na kolor samochodu oraz zapytać kierowcę o imię. Obie informacje są zapisane w aplikacji Ubera. Korzystając z taksówek należy liczyć się z targowaniem się za przejazdy. Ciekawym sposobem zwiedzania miasta jest wynajęcie auta z kierowcą na cały dzień. Zazwyczaj auto z kierowcą na cały dzień można wynająć na lotnisku, w hotelu lub nawet czasami na ulicy (taksówkę). Jak przy wszystkim warto targować się za cenę takiej usługi. W Kairze wynajęcie auta z kierowcą w hotelu na cały dzień kosztowało nas 80 USD (zwiedzanie Gizy, razem z jazdą między piramidami i Sfinksem, centrum Kairu). Natomiast w Luksorze wynajęcie taksówki na cały dzień kosztowało nas 100 USD (zwiedzanie Luksoru wschodniego i zachodniego, Doliny Królów i okolic). Kierowcy powinno się zapłacić dopiero na koniec podróży, a nie na początku.

Informacje praktyczne

 • Zgodnie z informacjami na stronie polskiego MSZ Egipt jest krajem zagrożonym terroryzmem, ale występuje on głównie na Półwyspie Synaj i zachodniej Saharze, w pobliżu granicy z Libią. W miejscowościach turystycznych kraj jest uważany za względnie bezpieczny.
 • Zabierz ze sobą krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne, szczególnie jeśli lecisz latem.
 • W Egipcie obowiązuje prawo nakazujące wszystkim cudzoziemcom dokonywanie płatności wyłącznie w walutach zagranicznych (np. dolarach lub euro). Nie jest możliwe uregulowanie należności w walucie egipskiej. Ale dotyczy to głównie noclegów. Za hotele płaciliśmy głównie kartą Revolut i raz gotówką.
 • Za wszystkie atrakcje, w sklepach czy restauracjach płaciliśmy głównie funtami egipskimi. Za atrakcje w Kairze, Gizie i Luksorze można płacić było prawie wyłącznie kartami płatniczymi, bez możliwości płatności gotówką. Karta Revolut wszędzie działała prawidłowo. Warto jednak mieć zawsze ze sobą gotówkę, szczególnie funty egipskie, kiedy chce się kupić coś w małych sklepach np. wodę czy coś do jedzenia. Ale mając euro czy dolary również w wielu miejscach można nimi zapłacić, tylko najlepiej mieć wtedy małe nominały. Przy atrakcjach turystycznych są dwa cenniki - dla Egipcjan i dla wszystkich innych. Oczywiście ceny dla tych drugich są znacznie wyższe. Same wejściówki do atrakcji kosztowały łącznie około 350 zł od osoby, bez uwzględnienia wycieczki na pustynię.
 • Trzeba liczyć się, że czasami nieświadomie możemy zostać oszukani. Szczególnie kupując napoje w sklepach. Dla przykładu cena za kilka napojów w zwykłym sklepie może wynosić około 10-20 zł. A za te same napoje na terenie atrakcji turystycznych można już zapłacić 60-120 zł. Dlatego najlepiej jest kupować napoje czy jedzenie poza terenem atrakcji turystycznych. Przebitki cenowe mogą być naprawdę duże.
 • Polecam wizytę w Dolinie Królów w Zachodnim Luksorze jak najwcześniej rano. Jest to bardzo oblegane miejsce, z długimi kolejkami do kas sięgającymi 30-40 minut.
 • Kilka słów na temat oszustów i naciągaczy. Nie chcę zniechęcać nikogo przed przyjazdem do Egiptu na własną rękę, tylko przedstawić rzeczywistość, która panuje w tym kraju. Dlatego przedstawiam kilka rad co zrobić, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo bycia oszukanym:
  • Najprostszym sposobem na nagabywanie jest bycie obojętnym i nie zwracanie uwagi na zaczepki. Trzeba się liczyć, że dla obcokrajowców ceny większości rzeczy są znacznie wyższe. Jeśli nie akceptujesz cen po prostu nie kupuj, albo mocno negocjuj. Najlepiej z uśmiechem i stanowczością.
  • Nigdy nie zgadzaj się na pierwszą zaproponowaną cenę. Obojętnie czy dotyczy to zakupów na mieście, czy cenę za przejazd taksówką. Najpierw uzgodnij ostateczną cenę, a dopiero później wsiadaj do taksówki lub kupuj. Nigdy nie wsiadaj do taryfy bez uzgodnienia ceny, inaczej może to cię słono kosztować.
  • Korzystaj z usług lokalnego przewodnika np. z portalów GetYourGide lub Viator. Wtedy jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniesz oszukany. Ja sam skorzystałem z usług GetYourGide przy wycieczce na Białą Pustynię. Oferta jaką dostałem w hotelu była gorsza i wydawała się mniej pewna.
  • Nie przyznawaj się taksówkarzom, że jesteś w Egipcie po raz pierwszy. I nie pozwalaj by podchodzili z Tobą do recepcji.
  • Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli zrobi się niebezpiecznie po prostu zapłać i odejdź. Pieniądze odpracujesz, gorzej może być jeśli coś cię złego spotka.
 • Jednodniowa wycieczka na Czarną i Białą Pustynię jest dość droga i jadąc w 3 osoby kosztowała łącznie 2100 zł. Ze względu na odległości są to zazwyczaj wyjazdy dwudniowe. Jednodniowy wyjazd jest dość wyczerpujący, bo na 14 godzinną wycieczkę aż 10 godzin spędza się w aucie, przemierzając ponad 1000 km. Warto zabrać ze sobą jakiś drobny prowiant i napoje, chociaż można je też kupić po drodze na stacjach benzynowych.
 • Egipt zakazuje wwożenia dronów, nawet najmniejszych.
 • Warto mieć lokalną kartę SIM, np. do kontaktu z noclegami, korzystania z Ubera, rezerwacji atrakcji, itp. Firma Airalo oferuje eSIMy, ale są bardzo drogie. Na lotnisku w Kairze przy taśmach z odbiorem bagażu znajduje się stoisko sieci Orange, gdzie można kupić fizyczną kartę SIM w cenie 9 USD za 41 GB, 11 USD z 61 GB lub więcej. Ta opcja jest znacznie tańsza niż karty eSIM oferowane przez różne sklepy Internetowe. Sama rejestracja karty SIM w Orange zajęła mi około 5 minut, a Internet z tej sieci całkiem nieźle w większości miejsc.
 • Woda z kranu jest niezdatna do picia. Nie myj nią zębów. Nie jedz surowych potraw, które mogłyby być nią umyte np. owoce, warzywa, sałaty. Inaczej narażasz się na rewolucje żołądkowe. Pij i myj zęby tylko wodą butelkowaną.
 • Przydaje się mieć ze sobą swój własny papier toaletowy. W toaletach publicznych czasami może go brakować, szczególnie poza mocno turystycznymi miejscami. Ponadto w toaletach publicznych często pracują osoby, które się nimi opiekują. Za skorzystanie czasami domagają się napiwku, który zazwyczaj wynosi 5-10 EGP.
 • Jeśli ktoś ci wyświadczył jakąś przysługę, zrobił ci zdjęcie, albo na przykład ty zrobiłeś zdjęcie wielbłądowi lub pracownikowi, wtedy można spodziewać się, że ktoś będzie oczekiwać drobnego napiwku, zazwyczaj 5-10 EGP.
 • W restauracjach napiwków dawać nie trzeba, ale są mile widziane. W tych lepszych czasami obsługa może doliczyć go sama go do rachunku.
 • W Dolinie Królów główny bilet wstępu nie obejmuje wszystkich grobowców. Za grobowce Setiego I, Ramzesów V i VI, Tutanchamona trzeba zapłacić dodatkowo. Grobowiec Setiego I jest bardzo drogi. Poza tym, po wejściu do Doliny Królów, dodatkowo należy zapłacił 15 funtów egipskich za tramwaj, który dowozi ludzi z kas do grobowców. Przy wejściu do grobowców opiekunowie sprawdzają bilety i je dziurkują. Na jednym głównym bilecie można wejść do maksymalnie 3 wybranych grobowców. Kiedyś były jeszcze przepustki do robienia zdjęć wszystkim innym niż telefon, ale podczas mojej wizyty przepustki te chyba zlikwidowano. Czasami obsługa będzie mogła chcieć pokazać dodatkowe komnaty lub zrobić ci zdjęcia, co wiąże się to z dodatkowym napiwkiem. Jeśli nie chcesz skorzystać z ich propozycji, to powiedz "la szukran" czyli "nie, dziękuję". Upewnij się, że kupiłeś wszystkie bilety przy głównym wejściu do Doliny Królów, ponieważ po wejściu nie będziesz miał możliwości dodatkowych zakupów. Ja sam dodatkowo wykupiłem wizytę do grobowców Ramzesów V i VI, Tutanchamona. Ze względu na koszmarnie wysoką cenę grobowca Setiego I pominąłem to miejsce.
 • Dobrym pomysłem na prezenty są pyszne egipskie orzeszki (można je znaleźć np. na suku Chan al-Chalili lub w jego okolicach) oraz daktyle (do kupienia na lotnisku).
 • Podstawowe zwroty w języku arabskim:
  - marhaban lub marhaba – cześć! (forma przywitania)
  - Na'am – tak
  - la – nie
  - szukran – dziękuję
  - afłan - proszę bardzo. nie ma za co
  - ana – ja
  - enta - ty (rodz. męski)
  - enti – ty (rodz. żeński)
 • Aktualne informacje na temat podróżowania do Egiptu można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Wczesny przylot z Warszawy (23:10) do Kairu (4:10).
Przejazd do hotelu w Gizie Uberem. Zakwaterowanie w Life Pyramids Inn, krótki sen. Wynajęcie od rana kierowcy na cały dzień.
Zwiedzanie Kairu i Gizy:
- piramidy i Sfinks w Gizie,
- dzielnica koptyjska z kościołami i synagogą,
- Cytadela Kairska oraz Meczet Muhammada Alego (Meczet Alabastrowy),
- przejazd przez Miasto Umarłych (Qarafa).
- Meczet Ahmada Ibn Tuluna.
Powrót do hotelu w Gizie, kilka godzin snu. Nocny wyjazd na lotnisko.
Dzień 2Wylot poranny do Luksoru (6:30-8:00, linie AirCairo).
Wynajęcie na lotnisku kierowcy na cały dzień.
Zwiedzanie zachodniego i wschodniego Luksoru:
- Dolina Królów,
- obiad w restauracji Paris,
- Świątynia Hatszepsut,
- kolosy Memnona,
- zespół Świątyń Karnaku,
- świątynia Luksorska - odpsuściłem ze względu na niemiłosierny żar z nieba.
Nocleg w Luksorze w hotelu Steigenberger Nile Palace.
Dzień 3Poranny wylot do Kairu (6:30-7:40, linie AirCairo).
Wczesne zakwaterowanie w Kairze w hotelu Crown Hotel.
Zwiedzanie Kairu na piechotę/Uberem:
- Muzeum Egipskie,
- Al-Azhar Park,
- meczet Al-Azhar,
- suk Chan al-Chalili,
- ulica Muizz,
- meczet Al-Hakima.
Powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 4Całodniowy wyjazd na Białą i Czarną Pustynię z wycieczką wykupioną na GetYourGuide. Podróż trwała od 6:00 do 23:00.
Po powrocie do Kairu, od razu przejazd Uberem na lotnisko.
Dzień 5Wczesny wylot z Kairu (3:10) do Warszawy (6:10).

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 100%
Transport - 60%
Jedzenie - 60%
Bilety wstępów - 90%

Mapa

 

Piramidy i Sfinks w Gizie

 

Stary Kair / Kair koptyjski / Misr al-Kadima

 

Kair - Cytadela Kairska oraz meczet Muhammada Alego (Meczet Alabastrowy)

 

Kair - Miasto Umarłych (Qarafa)

 

Kair - meczet Ahmada Ibn Tuluna

 

Kair - Muzeum Egipskie

 

Kair - Al-Azhar Park

 

Kair - meczet Al-Azhar

 

Kair - suk Chan al-Chalili

 

Kair - ulica Muizz

 

Kair - meczet Al-Hakima

 

Na ulicach Kairu

 

Luksor - Dolina Królów

 

Luksor - Świątynia Hatszepsut

 

Luksor - kolosy Memnona

 

Luksor - wioska Qurnet Murai

 

Luksor - zespół Świątyń Karnaku

 

Czarna Pustynia

 

Biała Pustynia (Sahara el Beyda)

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Egipt

Zobacz lipiec 2007