• Zaplanowane wyjazdy: Gran Canaria, Turkmenistan
Zjednoczone Emiraty Arabskie

marzec 2022

Słowo wstępu

To była moje druga wizyta w Emiratach. Przede wszystkich chciałem zobaczyć wystawę Expo 2020. Przyznam, że była ona zrobiona na bardzo wysokim poziomie. W jeden dzień udało mi się jedynie odwiedzić kilkadziesiąt pawilonów z kilkuset. Jednym z miejsc z Emiratów, które miałem na swojej bucket liście, był Wielki Meczet w Abu Zabi. Pomimo trudności związanych z covid-19, udało mi się dojechać do stolicy i w końcu zobaczyć ten jeden z cudów świata. Abu Zabi jest znacznie bardziej zielone i poukładane. Natomiast Dubaj jest niezwykle szybko rozwijającym się miastem, z niesamowitą. futurystyczną architekturą, i ze świetnymi restauracjami. Chociaż w Emiratach raczej nikt nas nie napadnie, to trzeba uważać na obyczaje i warto zapoznać się kulturą choćby na stronie polskiego MSZ. Tak, żeby przypadkiem nie trafić do więzienia, albo nie zostać ukaranym za niestosowane zachowanie, bo nie byliśmy czegoś świadomi.

Kilka porad

Transport

  • Jeśli lecisz na główne międzynarodowe lotnisko DXB, to dojeżdża do niego bezpośrednio czerwona linia metra.
  • Dubaj jest bardzo dużym miastem i szybko się rozrasta. Metro dojeżdża do większości atrakcji turystycznych i jest najszybszym środkiem transportu (oprócz samochodu). Po mieście jeżdżą też autobusy, ale kursują znacznie rzadziej od metra. Przystanki autobusowe są klimatyzowane. Warto przygotować się na dużo chodzenia. Samo wyjście z metra obok Burj Khalifa zajmuje około 10 minut. Jeśli w Dubaju zatrzymujesz się na więcej niż 3 dni, to warto zaopatrzyć się w srebrną kartę NOL. Jest to karta, którą można doładowywać dowolną kwotą. Dzięki niej przejazdy są tańsze o 1 AED od biletów jednorazowych. Kupowanie jednorazowych czerwonych biletów potrafi być czasochłonne. Najdroższy przejazd kosztuje 7,5 AED.
  • Po dzielnicy Dubai Marina jeździ tramwaj, ale moim zdaniem wygodniej poruszać się po niej piechotą.
  • Z Dubai Marina organizowane są rejsy łódkami lub jachtami po kanale lub wybrzeżu. Ja sam korzystałem z usług popularnej firmy Xclusive Yachts.
  • Podróż na pustynię miałem zorganizowaną z biurem Planet Tours & Safaris. Skorzystałem z programu "1001 Adventure Tour" za około 300 AED, z możliwością jazdy quadami. Moim zdaniem quady to był najciekawszy punkt programu.
  • Podróż z Dubaju do Abu Zabi miałem zorganizowaną z biurem Arabian Safaris Dubai za 150 AED. Sama wycieczka była bardzo intensywna. Trzeba jednak przygotować się na pokaz w sklepie z dywanami czy wizytę na bazarze ze słodyczami. Nie ma przymusu kupowania czegokolwiek, choć czasami było dość niezręcznie. Auto (SUV) było komfortowe, było nas w sumie 6 osób, w tym 2 osoby to były kierowca i przewodnik.
  • Przed powrotem do Polski, należy wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego.
  • Obecnie osoby powracające spoza strefy Schengen zobowiązane są do przedstawienia testu antygenowego lub PCR na covid, nie starszego niż 24 godziny. Więcej na stronie Przyjazd do Polski spoza strefy Schengen. Testy można wykonać po przylocie na lotnisku w Polsce (kosztują zazwyczaj 150 zł).

Informacje praktyczne

  • Informacje na temat podróżowania do Emiratów można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jednak z mojego doświadczenia informacje tam zawarte są często nieaktualne i lepiej sprawdzić obostrzenia bezpośrednio na stronach rządowych danego kraju.
  • W Dubaju po wylądowaniu przy kontroli paszportowej można otrzymać darmową kartę SIM z 1 GB danych do wykorzystania w ciągu 24 godzin. Jeśli urzędnik jej nie wręczy samemu, to można o nią poprosić.
  • W dużych miastach większość mieszkańców pochodzi z różnych zakątków świata, przez to nie ma problemów z dogadaniem się w języku angielskim.
  • Polacy lecąc do Dubaju lub Abu Zabi zaszczepione osoby nie potrzebują testów covidowych. Szczepienia na covid są sprawdzane na lotnisku i hotelach w Dubaju.
  • Do Abu Zabi można wjechać bez testów, jednak żeby wejść do wielu miejsc, takich jak meczet, restauracje, park Ferrari, oprócz aktualnych szczepień potrzebny jest również test PCR (nie starszy niż 48 godzin). Jest to skrupulatnie sprawdzane. Na wielu stronach jest informacja, że w Abu Zabi potrzeba posiadać "zielony" status w aplikacji na telefon Al Hosn. Ja sam w ogóle nie korzystałem z tej aplikacji. Musiałem posiadać jedynie wydrukowany certyfikat szczepień i test PCR - oba koniecznie z kodami QR. W Abu Zabi wszędzie były akceptowane.
  • Obecnie obowiązuje nakaz noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach i komunikacji.
  • Według oficjalnych informacji woda z kranu w Dubaju nadaje się do picia, pomimo że jest odsalana. Natomiast ze względów bezpieczeństwa lepiej pić wodę butelkowaną. Do mycia zębów woda z kranu jest wystarczająca.
  • Od stycznia 2022 r. wróciły pokazy laserowe na najwyższym wieżowcu Burj Khalifa. Pokaz można zobaczyć codziennie od środy do niedzieli o 19:45, 20:15 i 21:45. Wcześniej można było je oglądać tylko w święta i sylwestra. Według oficjalnych informacji można je oglądać do 31 marca 2022 r. Choć być może coś się jeszcze zmieni.
  • Ceny artykułów spożywczych w supermarketach są niewiele droższe niż w Polsce, niektóre produkty są tańsze. Natomiast ceny w restauracjach zazwyczaj są 2 razy wyższe niż w Polsce.
  • W Emiratach występują gniazdka elektryczne trzybolcowe - typu brytyjskiego. Chcąc korzystać z urządzeń z Polski należy użyć odpowiedniej przejściówki/adaptera.
  • Pomimo, że Emiraty są dość bezpiecznym krajem i raczej nikt nas nie okradnie, ani nie napadnie, to jest to kraj muzułmański. I warto wcześniej zapoznać się z zasadami jakie w tym kraju obowiązują. Przede wszystkim trzeba uważać na okazywanie agresji wobec kogokolwiek. Polskie MSZ informuje, że przeklinanie i używanie obraźliwych gestów (również przez Internet) jest uważane za nieprzyzwoite. Można zostać za to aresztowanym, a nawet deportowanym. Zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z policją i innymi urzędnikami. Źle jest odbierane okazywanie publicznie uczuć, szczególnie przytulanie się i całowanie w miejscach publicznych. Warto nie ubierać się zbyt wyzywająco. Trzeba zachować ostrożność podczas robienia zdjęć. Mężczyźni nie mogą na przykład fotografować muzułmańskich kobiet. Chyba, że masz zgodę opiekującego się nią mężczyzny. Robienie zdjęć arabskim mężczyznom również wymaga ich zgody. Kierowcy często jeżdżą agresywnie, przez co widać dużo wypadków na szerokich autostradach.
  • Część leków objęta jest restrykcjami. Na tej stronie znajdziesz listę leków objętych zakazem.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Wieczorny przylot na lotnisko w Dubaju. Zakwaterowanie w hotelu.
Dzień 2Całodniowa wizyta na Expo 2020.
Dzień 3Zwiedzanie Muzeum Przyszłości. Przejazd Uberem do plaży La Mer. Przejazd autobusem do Dubai Marina. Plażowanie.
Dzień 4Dzień spędzony w Dubai Marina, w tym 3-godzinny rejs jachtem. Wieczorne oglądanie pokazów laserowych na Burj Kalifa i próba odnalezienia się w olbrzymim centrum handlowym The Dubai Mall.
Dzień 5Praca z hotelu.
Dzień 6Praca z hotelu. Wykonanie testów PCR potrzebnych do Abu Zabi. Plażowanie w Dubai Marinie.
Dzień 7Całodniowe zwiedzanie Abu Zabi.
Dzień 8Poranna wycieczka na pustynię, w tym off-road, sandboarding i jazda quadami. Powrót do hotelu. Wyjazd na lotnisko. Wieczorny powrót do Polski.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 160%
Transport - 120%
Jedzenie - 160%
Bilety wstępów - 160%

Mapa





 

Expo 2020 w Dubaju

 

Dubaj - Dubai Marina

 

Dubaj - Muzeum Przyszłości

 

Dubaj - La mer beach

 

Dubaj - pustynia

 

Abu Zabi - Wielki Meczet Szejka Zajida

 

Abu Zabi - pozostała część miasta

 

Jedzenie



 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Zobacz marzec 2017