• Zaplanowane wyjazdy: Hiszpania, Stambuł, Turkmenistan
Stambuł (Turcja)

maj 2022

Słowo wstępu

To była moja piąta wizyta w Stambule. Jest to dla mnie jedno z najciekawszych miast na świecie, gdzie cały czas można coś nowego odkrywać. To tygiel kulturowy, w którym spotykają się narody Europy, Azji i Afryki. Ze względu na dość niekorzystną obecnie sytuację gospodarczą i olbrzymią 70% inflację - jest to znacznie tańszy kraj do zwiedzania niż Polska. Pierwszy raz skorzystałem z hammamu - łaźni tureckiej i żałuję, że dopiero teraz odwiedziłem to miejsce. Szorowanie i mycie jest ciekawym doświadczeniem. Niecałe dwie godziny drogi promem od turystycznej części Stambułu znajdują się Wyspy Książęce. Na największej z nich Büyükada można wypożyczyć rowery i jeździć między bogatymi rezydencjami, często drewnianymi. Zabudowa przypomina Dzielnicę Ogrodów w Nowym Orleanie. Poza tym na wyspie znajduje się największy drewniany budynek w Europie - sierociniec, dzisiaj popadający już w ruinę. Obowiązkowym dla mnie punktem jest szisza na cmentarzu w pobliżu Wielkiego Bazaru oraz wizyta przy meczecie Sulejmana, skąd rozpościera się chyba najlepszy widok na miasto. Kto nie był w Stambule, to nie ma co czekać, trzeba szukać biletów lotniczych w promocji i lecieć.

Kilka porad

Transport

  • Port lotniczy Stambuł-Atatürk jest olbrzymi. Położony jest około 50 km od takich punktów turystycznych jak Hagia Sofia czy Błękitny Meczet. Między różnymi miejscami w mieście a lotniskiem kursują regularnie autobusy Havaist (www.hava.ist) lub autobusy miejskie IETT. Połączenia i rozkład jazdy można znaleźć na stronie www.iett.istanbul/en/. Od 2022 r. autobusy Havaist nie dojeżdżają pod Hagia Sofię. Ulice w pobliżu zostały zamknięte dla ruchu kołowego. Linia Havaist numer HVIST-12 dojeżdża do Aksaray Metro. Tam można dalej przesiąść się w bezpośredni tramwaj lub w metro. Kurs z/do lotniska do/z Aksaray Metro zajął mi około 40-50 minut. Natomiast z tego co czytałem, przy dużym ruchu drogowym, można jechać nawet 1,5-2 godziny. Cena biletu w jedną stronę to 52 liry, płatne u kierowcy tylko kartą kredytową lub debetową.
  • Przed wejściem do terminala lotniczego odbywa się kontrola bagażu i należy zarezerwować sobie dodatkowe kilka-kilkanaście minut. Druga, już standardowa kontrola bagażu przed odlotem odbywa się później.
  • Poruszając się komunikacją publiczną warto zakupić istanbulkart. Doładowujesz ją dowolną kwotą. Koszty korzystania z komunikacji z użyciem instabulkart są o wiele tańsze niż kupowanie pojedynczych biletów. Ponadto na jednej karcie może jeździć wiele osób. Po prostu przy wejściu do metra, tramwajów, autobusów, niektórych promów odbija się kartę w czytniku i pobierana jest opłata. Kartę można odbić kilka razy na jednym czytniku. Cena przejazdu to zazwyczaj od około 6 do 9 lir.
  • Z przystani Eminönü do Büyükada (jednej z Wysp Książęcych) pływają promy firmy Turyol (zakładka Schedule > Island Trips). Koszt biletu to 32 liry za osobą dorosłą. Więcej promów na Wyspy Książęce odpływa z przystani Kabataş np. firmy Sehir Hatlari. Na wyspy pływają rzadko również inne firmy np. Mavi Marmara, czy Dentur Avrasya (od 4 czerwca 2022 r.). Na wyspę Büyükada (Adalar) płynie się około 1 godz. 45 minut w jedną stronę. Po drodze prom zatrzymuje się po azjatyckiej stronie w Kadikoy oraz innych Wyspach Książęcych. Büyükada jest ostatnią wyspą, na której zatrzymuje się prom. Nie jeżdżą po niej pojazdy spalinowe (z wyjątkiem służb publicznych). Najwygodniej po wyspie poruszać się rowerem, który można wypożyczyć zaraz po wyjściu z promu. Koszt wypożyczenia roweru to około 100 lir za kilka godzin jazdy. Warto się targować, bo czasami ceny wynajmu są zawyżane.

Informacje praktyczne

  • Internet mobilny w Turcji jest dość drogi. Na lotnisku karta SIM na miesiąc z około 15-20 GB danych do wykorzystania kosztuje około 600 lir. Na mieście taka karta jest o połowę tańsza i powinna kosztować około 300 lir. W dzielnicach turystycznych i w pobliżu przystanków komunikacji publicznej dostępna jest darmowa sieć wifi - iBBWiFi. Limit dzienny pobranych danych wynosi 1 GB a prędkość maksymalna wynosi 2 Mbps. Żeby z niego korzystać trzeba najpierw zarejestrować się - podaje się numer telefonu, na których przychodzi sms z kodem do zalogowania. Kod najlepiej zapamiętać, ponieważ trzeba się często logować ponownie, używając tych samych danych.
  • Pieniądze najlepiej wymienić na mieście i sprawdzić kursy w kilku kantorach. Najgorsze kursy widziałem przy ulicy z tramwajem w Eminönü. Chociaż nie odbiegały bardzo od przeciętnych. Najgorsze kursy są na lotnisku, jak prawie w każdym kraju.
  • Od maja 2022 r. Polacy mogą wjechać do Turcji na dowodzie osobistym. Podczas kontroli na lotnisku używając dowodu osobistego otrzymuje się kartę "Kimlik Karti ile seyahat edenler icin", którą trzeba zachować aż do czasu wylotu. Wbijana jest tam data przylotu. Uwaga: w maju 2022 r. zarówno w Polsce jak i w Turcji były sprawdzane paszporty covidowe.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Turcji można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 80%
Transport - 60%
Jedzenie - 80%
Bilety wstępów - 80%

Mapa





 

Dystrykt Beyoğlu

 

Dystrykt Fatih

 

Dystrykt Kadıköy (Azja)

 

Wyspy Książęce > Büyükada (Kızıl Adalar > Büyükada)

 

Jedzenie



 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Stambuł (Turcja)

Zobacz listopad 2019

Zobacz

Stambuł (Turcja)

Zobacz marzec 2018

Zobacz

Stambuł (Turcja)

Zobacz styczeń 2015

Zobacz

Turcja

Zobacz lipiec 2005