• Zaplanowane wyjazdy: Mauritius, Włochy, Armenia
Stambuł (Turcja)

marzec 2018

Słowo wstępu

Stambuł jest jednym z moich ulubionych na świecie miast. Bardzo dobra kuchnia, w tym dziesiątki rodzajów kebabów, pierożki manti, świetne zupy, i wiele wiele innych, ale przede wszystkim baklawy, które w Stambule smakują najlepiej. Miasto jest pełne historii i zabytków. Obecnie lira turecka jest tania (0,89 PLN), więc cenowo jest dość atrakcyjnie. Na pewno będę jeszcze tu wracać.

Kilka porad

Informacje praktyczne

  • Kryty Bazar (tr. Kapalı Çarşı) zamknięty jest w niedziele.
  • Jeśli poruszasz się komunikacją publiczną warto zakupić istanbulkart. Doładowujesz ją dowolną kwotą. Koszty korzystania z komunikacji z ww. kartą są o wiele tańsze niż kupowanie pojedynczych biletów. Ponadto na jednej karcie może jeździć wiele osób. Po prostu przy wejściu do metra, tramwajów czy autobusów odbija się kartę w czytniku i pobierana jest opłata. Można odbić kartę kilka razy.
  • Po zmroku lepiej nie zapuszczać się w ciemne zaułki miasta :)
  • Promy z części europejskiej na azjatycką odpływają z wielu miejsc, ale głównie z okolic mostu Galata. Najpopularniejszą częścią azjatycką jest Kadıköy, gdzie jest wiele restauracji. Promy nie są drogie i kosztują kilka lirów.
  • Najlepszym zakwaterowaniem w celach turystycznych są okolice Hagia Sofii, niedaleko trasy tramwajów (są to bezpieczne okolice).
  • Z lotniska Stambuł-Atatürk (IST) do zabytkowego dystryktu Fatih można dostać się metrem a następnie tramwajem. Najlepiej na tramwaj przesiąść się na stacji Zeytinburnu. Stacja końcowa metra Aksaray a przystanek tramwajowy Aksaray znajdują się w oddaleniu i trzeba pokonać większą odległość.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 60%
Transport - 80%
Jedzenie - 70%
Bilety wstępów - 120%

Mapa

 

Dystrykt Fatih

 

Dystrykt Beyoğlu

 

Dystrykt Beşiktaş

 

Dystrykt Kadıköy (Azja)

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Stambuł (Turcja)

Zobacz maj 2022

Zobacz

Stambuł (Turcja)

Zobacz listopad 2019

Zobacz

Stambuł (Turcja)

Zobacz styczeń 2015

Zobacz

Turcja

Zobacz lipiec 2005