• Zaplanowane wyjazdy: Macedonia Północna, Armenia, Indie
Malta

styczeń 2022

Słowo wstępu

Malta jest najbardziej słonecznym państwem w Europie. Niedaleko jest już stąd do Tunezji czy Libii. Bliskość Afryki Północnej znalazło odzwierciedlenie w języku maltańskim, spokrewnionym z językiem arabskim. Dodatkowo prawie wszyscy Maltańczycy znają dobrze angielski, co bardzo ułatwia kontakty. W kraju występuje niewystarczająca ilość zasobów naturalnych słodkiej wody, przez co woda musi być odsalana. Co ciekawe nie znajduje się tu ani jedna stała rzeka. Co się od razu rzuca w oczy, to architektura w odcieniach piasku. która byłaby monotonna, gdyby nie dekoracyjne wykusze - najczęściej drewniane, w żywych kolorach, podobnie jak drzwi. A kołatki lub klamki w drzwiach często są bogato zdobione. Powierzchnia Malty zbliżona jest do powierzchni Szczecina, jest to więc dość małe państwo. Na głównej wyspie, o tej samej nazwie co kraj, znajdują urokliwe miasta i miasteczka. Sąsiednia wyspa Gozo słynie natomiast z natury - klifów, łuków skalnych czy pomarańczowej plaży. Spędziłem intensywne 4 dni, jako miejsce wypadowe wybierając stolicę Vallettę. Atrakcji na Malcie jest tak dużo, że wielu nie udało mi się przez ten czas zobaczyć. Plusem było to, że w styczniu było bardzo mało ludzi na ulicach. Poza tym zimą na Malcie jest podobno najbardziej zielono. Nie musiałem przez to nigdzie przepychać się. To był naprawdę udany wyjazd i pozytywne doświadczenie.

Kilka porad

Transport

  • Karta Tallinja Card Explorer umożliwia nielimitowane przejazdy przez 7 dni komunikacją miejską na wyspach Malta i Gozo. Jej koszt to 21 euro. Kartę odbija się od razu przy wejściu do autobusu, od czytnika znajdujacego się obok kierowcy. W autobusach jest darmowe Wi-Fi. W niektórych autobusach są również gniazdka USB, przez co można podładować telefon. Warto zainstalować aplikację Tallinja App w telefonie, żeby mieć w czasie rzeczywistym dostęp do rozkładu jazdy i tras autobusów. Aplikacja jest jednak mało intuicyjna. Ja sam korzystałem też dodatkowo z map Google. Autobusy nie zawsze jeżdżą zgodnie z rozkładem, szczególnie poza przystankami startowymi, dlatego czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość lub szukać innego przystanku. Pasażer autobusu sygnalizuje zamiar opuszczenia pojazdu po odjeździe z poprzedniego przystanku poprzez naciśnięcie przycisku stop. Autobus zatrzymuje się na żądanie, gdy pasażer zasygnalizuje zamiar wsiadania np. uniesioną ręką, machaniem.
  • Komunikacja publiczna na wyspie Malta jest bardzo dobrze rozwinięta i można dojechać szybko do większości atrakcji turystycznych. Inaczej jest na wyspie Gozo, gdzie dojazdy zajmują dużo czasu i często trzeba się przesiadać. Wiele atrakcji na Gozo znajduje się dość daleko od przystanków autobusowych, a przez to dotarcie do nich może zająć więcej czasu. Po Gozo jeżdżą autobusy Malta Hop-On Hop-Off Bus, ale one również nie docierają do wielu atrakcji. Ja sam skorzystałem z pomocy polskiego biura podróży Piggy Tours, które organizuje wycieczki w języku polskim po mniej i bardziej znanych atrakcjach wyspy. Polecam wynajęcie przewodnika z autem, jeśli masz mało czasu i chcesz zobaczyć większość ciekawych miejsc na Gozo.
  • Z Ċirkewwy na wyspie Malta kursują promy do miasteczka Mġarr na wyspie Gozo. Prom płynie około 25-30 minut. Przepłynięcie Gozo Channel kosztuje 5 euro.
  • Również z Vallety kursują promy na wyspę Gozo do miasteczka Mġarr. Z Valletty prom płynie około 45 minut. Virtu Ferry lub Gozo Fast Ferry kosztuje 12 euro za podróż w dwie strony. Dojazd autobusem z Valletty do promu w Cirkewwy zajmuje około 1 godzinę. Przez co wzięcie promu wydaje się rozsądniejszą opcją dotarcia na Gozo z Valletty.
  • Promy z Valletty kursują do sąsiednich miast - Silemy i Trzech Miast. Koszt biletu w jedną stronę, to około 1,5 euro, w dwie strony około 3 euro. Bilety można kupić na promie. Kursy odbywają się co 30 minut, a płynie się około 10-15 minut. Więcej na stronie Valletta Ferry Services. Bilet z Trzech Miasto do Valletty uprawnia do skorzystania z windy prowadzącej do Górnych Ogrodów Barrakka.
  • Ruch jest lewostronny. Kierowcy aut osobowych, ale także autobusów jeżdżą dość agresywnie. Ze względu na gęstą zabudowę mało jest miejsc parkingowych.

Informacje praktyczne

  • Prawie wszyscy mieszkańcy Malty znają język angielski.
  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, aby wjechać do Maltę, należy przed wylotem obowiązkowo wypełnić online EU Digital Passenger Locator Form (dPLF) - Europejski Cyfrowy Formularz Lokalizacji Pasażera. Instrukcję wypełnienia można zobaczyć m.in. na stronie Biura Podróży ITAKA. Po wypełnieniu otrzymuje się kod QR. Kod pownieneś mieć zawsze przy sobie, podczas całej podróży.
  • Warto pamiętać, że w ciągu 14 dni poprzedzających przyjazd na Maltę nie można przebywać w kraju znajdującym się na ciemnoczerwonej liście (zakaz podróżowania). Zazwyczaj są to kraje spoza strefy Schengen. Słyszałem już o przypadkach zakazu wjazdu i deportacji Polaków w grudniu 2021 r. z tego względu, na przykład po odwiedzeniu Ukrainy.
  • Obecnie obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej – również na zewnątrz. Wstęp do miejsc publicznych w wielu miejscach wymaga okazania certyfikatu szczepienia.
  • Na lotnisku na Malcie przed odlotem i przejściem do odprawy, trzeba wyrobić PLF & Health Doc Checked. Dlatego na lotnisku warto pojawić się 5-20 minut wcześniej.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania na Maltę można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, przed powrotem do Polski, należy wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego.
  • Woda z kranu nie nadaje się do picia, ponieważ jest odsalana.
  • Na Malcie występują gniazdka elektryczne trzybolcowe - typu brytyjskiego. Chcąc korzystać z urządzeń z Polski należy użyć odpowiedniej przejściówki/adaptera.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1- Poranny przylot z Warszawy do Maltę. Zostawienie bagaży w hotelu w stolicy.
- Zwiedzanie Valletty.
- Zakup karty Tallinja Card Explorer. Przejazd autobusem do plaży Ghajn Tuffieha, zwiedzanie okolic, w tym cypla obok Qarraba Bay.
- Przejazd do Mdiny. Zwiedzanie miasteczka i powrót do Valletty.
Dzień 2Przejazd autobusem do Błękitnej Groty.
- Przejazd do wioski rybackiej Marsaxlokk. Obiad w jednej z dobrych restauracji i spacer po miasteczku.
- Powrót o Valletty.
- Zakup wycieczki przez stronę internetową w polskim biurze podróży Piggy Tours. W sezonie warto zrobić rezerwację o wiele wcześniej, ze względu na duże obłożenie.
Dzień 3- Przepłynięcie promem z Valletty na Gozo, gdzie przewodnik z Piggy Tours odbiera nas z przystani.
- Całodniowy objazd samochodem przewodnika po atrakcjach Gozo, w tym Cytadela, klify Sanap, jaskinia Tal-Mixta, zatoka Ramla z pomarańczową plażą, baseny solne, kanion Wied il-Ghasri, skalne okno Wied il-Mielah, Dwejra, Ta’Pinu.
- Powrót promem z Gozo do Valletty.
Dzień 4W tym dniu było załamanie pogody, przez co zwiedzanie było utrudnione. Zwiedzanie Trzech Miast, w tym bardzo klimatycznego Birgu.
Dzień 5Poranny wylot do Polski.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 130%
Transport - 130%
Jedzenie - 150%
Bilety wstępów - 160%

Mapa





 

Valletta

 
Widok na Vallettę z Górnych Ogrodów Barrakka
 
Wybrzeże Valletty od strony Trzech Miast
 
Świątecznie ozdobiona ulica St. Lucia z widokiem kościół St. Lucija
 
Ulica St. John z Trzema Miastami w głębi
 
Niebieskie okiennice i wykusze przy ulicy St. Barbara Bastion
 
Czerwone wykusze balkonowe i okiennice. W dolnym rogu znajduje się pozostałość po kolonii korony brytyjskiej - czyli brytyjska budka telefoniczna
 
Maltańczycy są religijnym społeczeństwem. Często obok drzwi wejściowych można zobaczyć małe kapliczki lub chrześcijańskie akcenty.
 
Drzwi często są w żywych barwach.
 
Górne Ogrody Barrakka, skąd rozpościera się piękny widok na okolice.
 
Górne Ogrody Barrakka, skąd rozpościera się piękny widok na okolice.
 
Uliczka stolicy
 
Plac z czerwoną budką telefoniczną przy ulicy Republiki
 
Palazzo Ferreria - jest to pierwszy budynek na Malcie posiadający drewniane wykusze balkonowe
 
Surowa architektura budynku parlamentu. Jest on o zerowej emisji, energia cieplna jest pobierana z lub przekazywana do skały macierzystej
 
Schody prowadzące do Górnych Ogrodów Barrakka
 
Ulica Lvant
 
Brama Wiktorii - było to główne wejście do centrum stolicy miasta z Wielkiego Portu
 
Fontanna Trytona składa się z brązowych figur trzech trytonów trzymających ponad głowami misę
 
Widok na kopułę Bazyliki Matki Bożej z Góry Karmel z dachu hotelu The Gomerino
 

Għajn Tuffieħa

 
Na Malcie występuje zatrzęsienie opuncji. Rosną przy drogach, na polach ale też są sadzone jako ogrodzenia.
 
Plaża Ghajn Tuffieha skryta między wzgórzami
 
Qarraba Bay z wysuniętym cyplem, zatoka słynie m.in. z naturalnej glinki
 
Zielone wzgórza w pobliżu Qarraba Bay
 
Okazuje się, że na Malcie można spotkać kameleony śródziemnomorskie
 

Birkirkara

 
Czerwone drzwi w jednym z budynków w Birkirkara.
 
Kolorowe wykusze balkonowe w Birkirkara.
 

Mdina

 
Barokowa brama prowadząca do średniowcznego miasteczka Mdina
 
Bogato zdobiona kołatka do drzwi
 
Kościół Karmelitów w tle
 
Typowa wąska uliczka
 
Pomnik Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus przy kościele Karmelitów
 
Samotne drzewo w jednej z uliczek
 
Dorożka na placu Bastionu
 
Rzeźba Jezusa przy skrzyżowaniu jednej z uliczek
 
Niebieskie drzwi i okiennice na tle wijącego się po ścianie drzewa
 
Zielony zakątek wśród piaskowych murów miasta
 
W Mdinie możemy odbyć podróż do przeszłości. Miałem wrażenie, że niewiele się tam zmieniło od czasu średniowiecza.
 
Mdina nazywana jest Miastem Ciszy. Poza nielicznymi wyjątkami obowiązuje zakaz ruchu kołowego.
 
Na początku stycznia miasto było jeszcze udekorowane świecidełkami.
 
Eklektyczne Casino Notabile to dawny budynek klubowy.
 
Również w Mdnie można zobaczyć czerwone budynki telefoniczne.
 

Błękitna Grota (Taħt il-Ħnejja)

 
Klify w pobliżu Błękitnej Groty
 
Błękitna Grota widziana z punktu widokowego. Ma 40 metrów wysokości i około 90 m długości. Można się do niej dostać wyłącznie od strony morza.
 

Marsaxlokk

 
Marsaxlokk - wioska rybacka, ze świetnymi restauracjami z owocami morza
 
Luzzu - tradycyjny rodzaj maltańskiej łodzi rybackiej
 
Rybacy składający sieci rybackie
 
Kościół pw. Matki Bożej Pompei na tle kolorowych łodzi
 
Kolorowe drzwi w jednym z apartamentowców do wynajęcia
 
Wioska rybacka o zachodzie słońca
 

Wyspa Gozo

 
Panwie solne - dawniej miejsce pozyskiwania soli, w procesie odparowywania wody morskiej
 
Wied il-Għasri - wąwóz morski, który swe ujście ma w morzu
 
Klify od strony północnej wyspy
 
Wied Il-Mielaħ - gruby most skalny na Gozo. Do mostu prowadzi dość nierówna i wyboista droga.
 
Wewnętrzne morze - słone jezioro, połączone wąskim przesmykiem z otwartym morzem.
 
Miejsce, gdzie do 8 marca 2017 roku znajdowało się Azure Window. Jedna z najbardziej znanych atrakcji Malty.
 
Skamieniła rozgwiazda
 
Bazylika i sanktuarium Ta’ Pinu - należy do najważniejszych świątyń w kraju
 
Klify Ta’ Ċenċ w Sannat - strome i nierówne klify, wznoszą się od poziomu morza do wysokości 120 metrów
 
Jaskinia Tal-Mixta - jaskinia z punktem widokowym na zatokę Ramla
 
Ramla il-Ħamra - plaża czerwonego piasku, choć bardziej przypomina kolor pomarańczowy
 
Widok na zielona pola z Cittadelli
 
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Victorii
 
Urokliwe uliczki Cittadelli
 
Mini balkoniki na jednej ze ścian
 
Wewnątrz Cittadelli
 
Piaskowe ściany Cittadelli. Pierwsze fortyfikacje powstały już 1500 lat p.n.e. Obecnie pochodzą z XV-XVII w.
 
Łukowate przejście nad jednym z przejść
 

Trzy Miasta (Birgu, Cospicua, Senglea)

 
Widok na Trzy Miasta od strony Valletty
 
Przystań jachtowa obok Birgu
 
Uliczki Senglea
 
Mury przy drzwiach wejściowych często zdobione są chrześcijańskimi akcentami
 
Szpic miniaturowy spogląda z balkonu
 
Uliczki Birgu
 
Kolejna kapliczka na jednym z murów Birgu
 
Deszczowe uliczki Birgu
 
Deszczowe uliczki Birgu
 
Klimatyczne zakątki Birgu
 

Jedzenie

 
Maltańska ftira - pieczywo najczęściej podawane z tuńczykiem i sosem pomidorowym, tutaj zaserwowane na ciepło. Wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
 
Kinnie – bezalkoholowy napój o słodko-gorzkim smaku i specyficznym bursztynowym kolorze. Jak dla mnie ma przeciętny smak.
 
Kuchnie południa oferują oczywiście owoce morza, tutaj małże, mule, ośmiornice, kalmary, krewetki tygrysie (importowane, w Morzu Śródziemnym nie ma takich), lokalne czerwone krewetki, ciasto z małego narybka, filety ze świeżej ryby.


 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.