• Zaplanowane wyjazdy: ...
Malta

styczeń 2022

Słowo wstępu

Malta jest najbardziej słonecznym państwem w Europie. Niedaleko jest już stąd do Tunezji czy Libii. Bliskość Afryki Północnej znalazło odzwierciedlenie w języku maltańskim, spokrewnionym z językiem arabskim. Dodatkowo prawie wszyscy Maltańczycy znają dobrze angielski, co bardzo ułatwia kontakty. W kraju występuje niewystarczająca ilość zasobów naturalnych słodkiej wody, przez co woda musi być odsalana. Co ciekawe nie znajduje się tu ani jedna stała rzeka. Co się od razu rzuca w oczy, to architektura w odcieniach piasku. która byłaby monotonna, gdyby nie dekoracyjne wykusze - najczęściej drewniane, w żywych kolorach, podobnie jak drzwi. A kołatki lub klamki w drzwiach często są bogato zdobione. Powierzchnia Malty zbliżona jest do powierzchni Szczecina, jest to więc dość małe państwo. Na głównej wyspie, o tej samej nazwie co kraj, znajdują urokliwe miasta i miasteczka. Sąsiednia wyspa Gozo słynie natomiast z natury - klifów, łuków skalnych czy pomarańczowej plaży. Spędziłem intensywne 4 dni, jako miejsce wypadowe wybierając stolicę Vallettę. Atrakcji na Malcie jest tak dużo, że wielu nie udało mi się przez ten czas zobaczyć. Plusem było to, że w styczniu było bardzo mało ludzi na ulicach. Poza tym zimą na Malcie jest podobno najbardziej zielono. Nie musiałem przez to nigdzie przepychać się. To był naprawdę udany wyjazd i pozytywne doświadczenie.

Kilka porad

Transport

  • Karta Tallinja Card Explorer umożliwia nielimitowane przejazdy przez 7 dni komunikacją miejską na wyspach Malta i Gozo. Jej koszt to 21 euro. Kartę odbija się od razu przy wejściu do autobusu, od czytnika znajdujacego się obok kierowcy. W autobusach jest darmowe Wi-Fi. W niektórych autobusach są również gniazdka USB, przez co można podładować telefon. Warto zainstalować aplikację Tallinja App w telefonie, żeby mieć w czasie rzeczywistym dostęp do rozkładu jazdy i tras autobusów. Aplikacja jest jednak mało intuicyjna. Ja sam korzystałem też dodatkowo z map Google. Autobusy nie zawsze jeżdżą zgodnie z rozkładem, szczególnie poza przystankami startowymi, dlatego czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość lub szukać innego przystanku. Pasażer autobusu sygnalizuje zamiar opuszczenia pojazdu po odjeździe z poprzedniego przystanku poprzez naciśnięcie przycisku stop. Autobus zatrzymuje się na żądanie, gdy pasażer zasygnalizuje zamiar wsiadania np. uniesioną ręką, machaniem.
  • Komunikacja publiczna na wyspie Malta jest bardzo dobrze rozwinięta i można dojechać szybko do większości atrakcji turystycznych. Inaczej jest na wyspie Gozo, gdzie dojazdy zajmują dużo czasu i często trzeba się przesiadać. Wiele atrakcji na Gozo znajduje się dość daleko od przystanków autobusowych, a przez to dotarcie do nich może zająć więcej czasu. Po Gozo jeżdżą autobusy Malta Hop-On Hop-Off Bus, ale one również nie docierają do wielu atrakcji. Ja sam skorzystałem z pomocy polskiego biura podróży Piggy Tours, które organizuje wycieczki w języku polskim po mniej i bardziej znanych atrakcjach wyspy. Polecam wynajęcie przewodnika z autem, jeśli masz mało czasu i chcesz zobaczyć większość ciekawych miejsc na Gozo.
  • Z Ċirkewwy na wyspie Malta kursują promy do miasteczka Mġarr na wyspie Gozo. Prom płynie około 25-30 minut. Przepłynięcie Gozo Channel kosztuje 5 euro.
  • Również z Vallety kursują promy na wyspę Gozo do miasteczka Mġarr. Z Valletty prom płynie około 45 minut. Virtu Ferry lub Gozo Fast Ferry kosztuje 12 euro za podróż w dwie strony. Dojazd autobusem z Valletty do promu w Cirkewwy zajmuje około 1 godzinę. Przez co wzięcie promu wydaje się rozsądniejszą opcją dotarcia na Gozo z Valletty.
  • Promy z Valletty kursują do sąsiednich miast - Silemy i Trzech Miast. Koszt biletu w jedną stronę, to około 1,5 euro, w dwie strony około 3 euro. Bilety można kupić na promie. Kursy odbywają się co 30 minut, a płynie się około 10-15 minut. Więcej na stronie Valletta Ferry Services. Bilet z Trzech Miasto do Valletty uprawnia do skorzystania z windy prowadzącej do Górnych Ogrodów Barrakka.
  • Ruch jest lewostronny. Kierowcy aut osobowych, ale także autobusów jeżdżą dość agresywnie. Ze względu na gęstą zabudowę mało jest miejsc parkingowych.

Informacje praktyczne

  • Prawie wszyscy mieszkańcy Malty znają język angielski.
  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, aby wjechać do Maltę, należy przed wylotem obowiązkowo wypełnić online EU Digital Passenger Locator Form (dPLF) - Europejski Cyfrowy Formularz Lokalizacji Pasażera. Instrukcję wypełnienia można zobaczyć m.in. na stronie Biura Podróży ITAKA. Po wypełnieniu otrzymuje się kod QR. Kod pownieneś mieć zawsze przy sobie, podczas całej podróży.
  • Warto pamiętać, że w ciągu 14 dni poprzedzających przyjazd na Maltę nie można przebywać w kraju znajdującym się na ciemnoczerwonej liście (zakaz podróżowania). Zazwyczaj są to kraje spoza strefy Schengen. Słyszałem już o przypadkach zakazu wjazdu i deportacji Polaków w grudniu 2021 r. z tego względu, na przykład po odwiedzeniu Ukrainy.
  • Obecnie obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej – również na zewnątrz. Wstęp do miejsc publicznych w wielu miejscach wymaga okazania certyfikatu szczepienia.
  • Na lotnisku na Malcie przed odlotem i przejściem do odprawy, trzeba wyrobić PLF & Health Doc Checked. Dlatego na lotnisku warto pojawić się 5-20 minut wcześniej.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania na Maltę można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, przed powrotem do Polski, należy wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego.
  • Woda z kranu nie nadaje się do picia, ponieważ jest odsalana.
  • Na Malcie występują gniazdka elektryczne trzybolcowe - typu brytyjskiego. Chcąc korzystać z urządzeń z Polski należy użyć odpowiedniej przejściówki/adaptera.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1- Poranny przylot z Warszawy do Maltę. Zostawienie bagaży w hotelu w stolicy.
- Zwiedzanie Valletty.
- Zakup karty Tallinja Card Explorer. Przejazd autobusem do plaży Ghajn Tuffieha, zwiedzanie okolic, w tym cypla obok Qarraba Bay.
- Przejazd do Mdiny. Zwiedzanie miasteczka i powrót do Valletty.
Dzień 2Przejazd autobusem do Błękitnej Groty.
- Przejazd do wioski rybackiej Marsaxlokk. Obiad w jednej z dobrych restauracji i spacer po miasteczku.
- Powrót o Valletty.
- Zakup wycieczki przez stronę internetową w polskim biurze podróży Piggy Tours. W sezonie warto zrobić rezerwację o wiele wcześniej, ze względu na duże obłożenie.
Dzień 3- Przepłynięcie promem z Valletty na Gozo, gdzie przewodnik z Piggy Tours odbiera nas z przystani.
- Całodniowy objazd samochodem przewodnika po atrakcjach Gozo, w tym Cytadela, klify Sanap, jaskinia Tal-Mixta, zatoka Ramla z pomarańczową plażą, baseny solne, kanion Wied il-Ghasri, skalne okno Wied il-Mielah, Dwejra, Ta’Pinu.
- Powrót promem z Gozo do Valletty.
Dzień 4W tym dniu było załamanie pogody, przez co zwiedzanie było utrudnione. Zwiedzanie Trzech Miast, w tym bardzo klimatycznego Birgu.
Dzień 5Poranny wylot do Polski.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 130%
Transport - 130%
Jedzenie - 150%
Bilety wstępów - 160%

Mapa





 

Valletta

 

Għajn Tuffieħa

 

Birkirkara

 

Mdina

 

Błękitna Grota (Taħt il-Ħnejja)

 

Marsaxlokk

 

Wyspa Gozo

 

Trzy Miasta (Birgu, Cospicua, Senglea)

 

Jedzenie



 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.