• Zaplanowane wyjazdy: na razie bez planów
Irlandia

maj 2022

Słowo wstępu

Irlandia powitała mnie deszczową pogodową. Przez następne dni aura była bardzo zmienna - trochę słońca, wiatru i deszczu. Kraj św. Patryka okazał się jednym z najdroższych krajów, które do tej pory odwiedziłem. Szczególnie ceny noclegów są bardzo wysokie. Mam mieszane uczucia co do Dublina. Przede wszystkim jeśli chodzi o ludzi. Na ulicach widać nadzwyczaj wiele pijanych osób i żebraków. Część z nich była agresywna lub natarczywa. Natomiast Irlandię charakteryzują pięke nadmorskie krajobrazy. Duże wrażenie zrobiły na mnie klify w Howth w okolicy Dublina. Jednym z miejsc, które bardzo chciałem zobaczyć, były klify Moheru. Na miejscu okazało się, że chmury w całości przykryły skały i mało co było widać. Przez 2 godziny wyczekiwania pojawiło się 2-minutowe okienko pogodowe, w którym można było dostrzec zarysy skał przykryte chmurami. Kilka osób napisało później do mnie, że miało podobne doświadczenie z klifami i widzieli głównie chmury. Niedaleko znajduje się płaskowyż Burren - surowy skalny krajobraz, robiący wrażenie. Miałem zbyt mało czasu, żeby odwiedzić więcej miejsc z mojej bucket listy. Szczególnie chciałem przejechać się trasą Wild Atlantic Way na zachodzie kraju, ale to jest wyprawa na co najmniej 2 dni z Dublina. Może innym razem...

Kilka porad

Transport

  • Z lotniska w Dublinie do centrum miasta kursuje wiele autobusów miejskich (np. numer 16, 41, 700). Najlepiej wcześniej sprawdzić na mapach Google, jaki autobus dojeżdża do punktu docelowego. Z mojego doświadczenia wynika, że autobusy w Dublinie nie zawsze jeżdżą zgodnie z rozkładem. Czasami potrafią nie przyjechać w ogóle. Na wielu przystankach nie ma rozkładów jazdy, ale można je sprawdzić w Internecie. Przy czym na każdej stacji znajdują się tablice świetlne informujące o czasie przyjazdu kolejnego autobusu.
  • Za przejazd u kierowcy w autobusach w Dublinie można płacić tylko monetami. Należy mieć odliczoną kwotą, bo nie jest wydawana reszta. Nie można płacić też kartą w autobusie. Jest to dość kłopotliwe, bo zawsze trzeba mieć jakieś drobne ze sobą. Czasami przy przystankach autobusowych znajdują się automaty biletowe, w których można płacić monetami, banknotami lub kartą. Przeciętna cena biletu autobusowego to około 3,4 euro.
  • Z Dublina do szlaku wśród klifów w Howth można dojechać z Abbey Street, stop 7591 - autobusem numer 6 (zatrzymuje się blisko latarni) lub H3 (zatrzymuje się blisko szczytu). W Howth znajduje się ścieżka turystyczna wzdłuż klifów, prowadzi z latarni, przez szczyt i kończy się w pobliżu portu.
  • Z Howth do centrum Dublina można dojechać też pociągiem. Cena biletu to około 5 euro.
  • W Irlandii ruch jest lewostronny. Z tego powodu nie zdecydowałem się na wypożyczenie auta. Bardzo popularną formą zwiedzania jest skorzystanie z usług agencji turystycznych. Ja skorzystałem z pomocy Wild Rover Tours, żeby zobaczyć klify Moheru, płaskowyż Burren i Galway. Naprawdę polecam tą firmę. Koszt wycieczki kupionej on-line wyniósł 75 euro od osoby.

Informacje praktyczne

  • W Irlandii występują gniazdka elektryczne trzybolcowe - typu brytyjskiego. Chcąc korzystać z urządzeń z Polski należy użyć odpowiedniej przejściówki/adaptera.
  • Stan na maj 2022 r.: od 6 marca 2022 r. Irlandia ostatecznie zniosła wszystkie wymogi wjazdu związane z COVID-19. Zasady wjazdu do Irlandii są teraz takie same dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych – nie trzeba rejestrować wjazdu, przedstawiać dowodu zaszczepienia lub ozdrowienia z COVID-19, testować się przed wylotem, testować się na granicy, ani poddawać się kwarantannie.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Irlandii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 200%
Transport - 180%
Jedzenie - 180%
Bilety wstępów - 160%

Mapa

 

Klify Moheru

 

Płaskowyż Burren

 

Galway

 

Howth

 

Dublin - dzielnica Temple Bar

 

Dublin - biblioteka w Trinity College

 

Dublin - pozostała część miasta

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.