• Zaplanowane wyjazdy: Włochy, Macedonia Północna, Armenia, Indie
Irlandia

maj 2022

Słowo wstępu

Irlandia powitała mnie deszczową pogodową. Przez następne dni aura była bardzo zmienna - trochę słońca, wiatru i deszczu. Kraj św. Patryka okazał się jednym z najdroższych krajów, które do tej pory odwiedziłem. Szczególnie ceny noclegów są bardzo wysokie. Mam mieszane uczucia co do Dublina. Przede wszystkim jeśli chodzi o ludzi. Na ulicach widać nadzwyczaj wiele pijanych osób i żebraków. Część z nich była agresywna lub natarczywa. Natomiast Irlandię charakteryzują pięke nadmorskie krajobrazy. Duże wrażenie zrobiły na mnie klify w Howth w okolicy Dublina. Jednym z miejsc, które bardzo chciałem zobaczyć, były klify Moheru. Na miejscu okazało się, że chmury w całości przykryły skały i mało co było widać. Przez 2 godziny wyczekiwania pojawiło się 2-minutowe okienko pogodowe, w którym można było dostrzec zarysy skał przykryte chmurami. Kilka osób napisało później do mnie, że miało podobne doświadczenie z klifami i widzieli głównie chmury. Niedaleko znajduje się płaskowyż Burren - surowy skalny krajobraz, robiący wrażenie. Miałem zbyt mało czasu, żeby odwiedzić więcej miejsc z mojej bucket listy. Szczególnie chciałem przejechać się trasą Wild Atlantic Way na zachodzie kraju, ale to jest wyprawa na co najmniej 2 dni z Dublina. Może innym razem...

Kilka porad

Transport

  • Z lotniska w Dublinie do centrum miasta kursuje wiele autobusów miejskich (np. numer 16, 41, 700). Najlepiej wcześniej sprawdzić na mapach Google, jaki autobus dojeżdża do punktu docelowego. Z mojego doświadczenia wynika, że autobusy w Dublinie nie zawsze jeżdżą zgodnie z rozkładem. Czasami potrafią nie przyjechać w ogóle. Na wielu przystankach nie ma rozkładów jazdy, ale można je sprawdzić w Internecie. Przy czym na każdej stacji znajdują się tablice świetlne informujące o czasie przyjazdu kolejnego autobusu.
  • Za przejazd u kierowcy w autobusach w Dublinie można płacić tylko monetami. Należy mieć odliczoną kwotą, bo nie jest wydawana reszta. Nie można płacić też kartą w autobusie. Jest to dość kłopotliwe, bo zawsze trzeba mieć jakieś drobne ze sobą. Czasami przy przystankach autobusowych znajdują się automaty biletowe, w których można płacić monetami, banknotami lub kartą. Przeciętna cena biletu autobusowego to około 3,4 euro.
  • Z Dublina do szlaku wśród klifów w Howth można dojechać z Abbey Street, stop 7591 - autobusem numer 6 (zatrzymuje się blisko latarni) lub H3 (zatrzymuje się blisko szczytu). W Howth znajduje się ścieżka turystyczna wzdłuż klifów, prowadzi z latarni, przez szczyt i kończy się w pobliżu portu.
  • Z Howth do centrum Dublina można dojechać też pociągiem. Cena biletu to około 5 euro.
  • W Irlandii ruch jest lewostronny. Z tego powodu nie zdecydowałem się na wypożyczenie auta. Bardzo popularną formą zwiedzania jest skorzystanie z usług agencji turystycznych. Ja skorzystałem z pomocy Wild Rover Tours, żeby zobaczyć klify Moheru, płaskowyż Burren i Galway. Naprawdę polecam tą firmę. Koszt wycieczki kupionej on-line wyniósł 75 euro od osoby.

Informacje praktyczne

  • W Irlandii występują gniazdka elektryczne trzybolcowe - typu brytyjskiego. Chcąc korzystać z urządzeń z Polski należy użyć odpowiedniej przejściówki/adaptera.
  • Stan na maj 2022 r.: od 6 marca 2022 r. Irlandia ostatecznie zniosła wszystkie wymogi wjazdu związane z COVID-19. Zasady wjazdu do Irlandii są teraz takie same dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych – nie trzeba rejestrować wjazdu, przedstawiać dowodu zaszczepienia lub ozdrowienia z COVID-19, testować się przed wylotem, testować się na granicy, ani poddawać się kwarantannie.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Irlandii można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 200%
Transport - 180%
Jedzenie - 180%
Bilety wstępów - 160%

Mapa





 

Klify Moheru

 
Jedna z największych atrakcji Irlandii w rzeczywistości okazała się trudna do zobaczenia, ze względu na duże zachmurzenie.
 
Chmury nachodzące na klify sięgające 214 metrów wysokości i rozciągające się przez 14 km.
 

Płaskowyż Burren

 
Surowy krajobraz tworzą popękane skały zbudowane z ilastych łupków i wapienia.
 
Płaskowyż rozciąga się na około 260 km2.
 
Płaskowyż kończy się na Oceanie Atlantyckim.
 
Praktycznie nie rosną na nim drzewa.
 

Galway

 
Eyre Square, to częste miejsce spotkań mieszkańców.
 
Handlowy deptak na Shop i High Street z kolorowymi kamienicami
 
Handlowy deptak na Shop i High Street z kolorowymi kamienicami
 
Spanish Arch, czyli Łuk Hiszpański. Łuk został częściowo zniszczony przez fale tsunami wywołane przez olbrzymie trzęsienie ziemi w Lizbonie w 1755 r.
 
Kierunkowskazy na tle ciekawej kamienicy.
 

Howth

 
Malownicza ścieżka Howth Cliff Path rozciąga się od latarni morskiej do portu w Howth.
 
Malownicza ścieżka Howth Cliff Path rozciąga się od latarni morskiej do portu w Howth.
 
Ścieżkę Howth Cliff Path porasta kolcolist z żółtymi kwiatami
 
Malownicza ścieżka Howth Cliff Path rozciąga się od latarni morskiej do portu w Howth.
 
W oddali widoczna jest wyspa Ireland's Eye
 
Łodzie zacumowane w porcie
 

Dublin - dzielnica Temple Bar

 
Temple Bar jest to tętniąca nocnym życiem dzielnica Dublina. Pub widoczny na zdjęciu (o tej samej nazwie co dzielnica) był pierwszym pubem w tej okolicy. Stał się jednym z symboli Dublina.
 
W dzielnicy można zobaczyć ciekawe dzieła artystów.
 
The Quay's Bar pełen gości
 
Deszczowa noc w Temple Bar
 
Amerykańskie i meksykańskie motywy na jednym z budynków
 
Ściana Wall Of Fame z irlandzkimi piosenkarzami takimi jak U2, Phil Lynott, Rory Gallagher, Sinead O’Connor, Shane MacGowan, Bob Geldof, The Undertones i Luke Kelly.
 
Piękny budynek Oliver St. John Gogarty's
 
Pub z piwem Guinnessa - jednym z najbardziej znanych irlandzkich produktów
 

Dublin - biblioteka w Trinity College

 
The Long Room w Starej Bibliotece. Był inspiracją dla biblioteki w filmie Harry Potter.
 
Biblioteka Trinity College jest największą biblioteką w kraju. Przechowywana jest w nim Księga z Kells - manuskrypt z około 800 roku, bogato iluminowany przez celtyckich mnichów, pochodzący prawdopodobnie z klasztoru na wyspie Iona założonego przez św. Kolumbę. Zawiera teksty czterech Ewangelii.
 
Popiersie Szekspira i innych pisarzy lub poetów zdobią The Long Room
 
Harfa Briana Boru pochodząca prawdopodobnie z XIV-XV wieku, była wzorem dla herby Irlandii oraz znaku towarowego Guinness stout.
 
Rzeźba "Sfera w sferze" włoskiego artysty Arnaldo Pomodoro
 

Dublin - pozostała część miasta

 
Iglica Dublina to 120-metrowy monument ustawiony dla uczczenia nowego tysiąclecia
 
Żelazny most Ha'penny, znany oficjalnie jako most Liffe zbudowany w 1816 roku
 
W stolicy można podziwiać wiele murali
 
Cysterna z piwem Guinnessa
 
Stacja kolejowa Pearse
 
Portal księgarni Hodges Figgis
 
Zielona elewacja jednej z kamienic
 
Park St Stephen’s Green
 
Liberty Lane pełna graffiti na murach budynków
 
Mural THE GRACE przedstawia współczesną, artystyczną interpretację irlandzkiej królowej piratów, Grace O'Malley.
 
Mural "Astronauta z balonami"
 
Historyczna zabudowa Dublina
 
Historyczna zabudowa Dublina
 
Historyczna zabudowa Dublina
 
Dziedziniec zamku Dublińskiego
 
Park przed biblioteką Chester Beatty, w której przechowywane są papirusy Starego Testamentu, Nowego Testamentu i apokryfów
 
Katedra św. Patryka jest największą budowlą sakralną w kraju.
 
Katedra św. Patryka jest największą budowlą sakralną w kraju.
 
Most nad ulicą Winetavern
 
Katedra Kościoła Chrystusowego - średniowieczna budowla z 1172 roku.
 

Jedzenie

 
Fish and chips - brytyjskie danie rozposzechnione również w Irlandii
 
Świeże ostrygi
 
Czekoladki Guinnessa zapakowane w puszkę piwa


 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.