• Zaplanowane wyjazdy: Mauritius, Włochy, Armenia
Kreta (Grecja)

wrzesień 2022

Słowo wstępu

Na największej wyspie Grecji atrakcji nie brakuje. Znajdziemy plaże Elafonisi i Balos uznawane za jedne z najładniejszych w Europie, liczne trasy trekkingowe w wąwozach, największy gaj palmowy w Europie - Via, około 30 milionów drzew oliwnych z lokalnymi wytwórniami oliwy, urokliwe wsie i miasta jak Chania czy Retimno, liczne pozostałości po cywilizacji minojskiej. Dużym zaskoczeniem była dla mnie kuchnia, każde danie było naprawdę smaczne. Poruszanie się po Krecie jest małym wyzwaniem, ze względu na kręte drogi i strome podjazdy. Przejazd 60 km zajmował mniej więcej jedną godzinę, a czasami nawet więcej. Dlatego skoncentrowałem się na zwiedzaniu głównie zachodniej i środkowej części wyspy. Kreta pozytywnie mnie zaskoczyła. Będę chciał jeszcze wrócić do Grecji, ale pewnie już na inne wyspy.

Kilka porad

Transport

  • Z lotniska w Chanii do centrum można dostać się m.in. taksówką za około 25 euro.
  • Transport publiczny na wyspie jest dość słaby, dlatego najlepiej poruszać się wypożyczonym autem. Przez północną część wyspy przebiega szeroka droga podobna do polskich dróg wojewódzkich. Przy skrzyżowaniach na tej drodze postawione są często fotoradary. Kreta jest górzysta, a przez to drogi są kręte i ze stromymi podjazdami. Kierowcy dosyć luźno podchodzą do przepisów ruchu drogowego, i na przykład wyprzedzają na zakazach. Dlatego warto zachować zwiększoną ostrożność i po prostu jeździć wolniej. Parkingi najczęściej są darmowe, a te płatne są dość tanie (2-4 euro za cały dzień).

Informacje praktyczne

  • Papier toaletowy wrzuca się do kosza na śmieci a nie do muszli klozetowej, ze względu na cienkie rury kanalizacyjne.
  • Atrakcje turystyczne najczęściej są darmowe lub ceny biletów wstępu są niskie.
  • Nie ma problemów z dogadaniem się w języku angielskim.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Grecji można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Popołudniowy przylot do Chanii. Wynajem auta w wypożyczalni Kappa. Zakupy w Lidlu. Zakwaterowanie w willi.
Dzień 2Poranny wypoczynek nad basenem. Wyjazd do górskiego miasteczka Theriso. Obiad w jednej z licznych restauracji. Przejazd przez góry do Parku Botaniczego i Ogrodów Krety. Powrót do hotelu.
Dzień 3Wyjazd do starożytnego cmentarza minojskiego w Armeni. Przejazd na plażę Preveli (parking około 2 euro), gdzie znajduje się kanion z lasem palmowym. Zejście z parkingu na plażę wymaga trochę wysiłku. Do plaży Preveli można dopłynąć również łodziami z sąsiednich miasteczek. Obiad w Plakias. Przejazd do starego miasta w Retimno i zwiedzanie. Powrót do hotelu.
Dzień 4Wyjazd do piramid ziemnych Komolithi. Przejazd i wejście po około 200 schodach do jaskini Agia Sofia z kaplicą w środku. Przejazd na plażę Elafonisi. Przy plaży znajduje się darmowy bardzo duży parking. Wejście z parkingu na plażę jest łatwo dostępne również dla osób z problemami z chodzeniem. Przejazd do klasztoru Chrysoskalitissa. Powrót do hotelu.
Dzień 5Przejazd do punktu widokowego na plażę Seitan Limani obok Chanii. Następnie przejazd do klasztoru Agia Triada Tzagaroli i dalej do klasztoru Gouverneto. Nie miałem czasu na dojście do klasztoru Katholiko. Ścieżka do tego klasztoru jest kamienista i nieco wymagająca. Przejazd na stare miasto w Chanii i spacer po urokliwych uliczkach. Powrót do hotelu.
Dzień 6Przejazd do portu Kissamos, skąd odpływają promy na lagunę Balos i wyspę Gramvousa. Prom kosztuje około 27 euro plus 1 euro opłaty klimatycznej, płatne przy wejściu na statek. Bilety na jeden z wielu promów można kupić w porcie lub przez internet. Ja skorzystałem z agencji Balos Travel. Można skorzystać też ze strony jednego z przewoźników np. Creatan Daily Cruises. Nie trzeba drukować potwierdzenia, wystarczy wersja elektroniczna. W porcie trzeba być co najmniej 30 minut przed godziną wypłynięcia. W Kissamos przy porcie znajduje się duży, darmowy parking. Prom na Balos zatrzymuje się w pobliżu laguny, żeby dojść do plaży częściowo trzeba przejść przez skały i wodę. Do Balos można dojechać również własnym autem, ale podobno zejście na plażę (a raczej powrót na parking) jest dość trudne. Na opuszczoną wyspę Gramvousa można dostać się tylko łodzią lub promem. Powrót promem do Kissamos. Przejazd do hotelu.
Dzień 7Przejazd do wytwórni oliwy Biolea Astrikas Estate. Oprowadzanie i testowanie jest darmowe, ale należy wcześniej zarezerwować termin. Na miejscu znajduje się sklep, kawiarnia i restauracja, pięknie położone. Darmowe zwiedzanie trwa do 1 godziny. Przejazd nad jezioro Kournas, wypożyczenie łódki na pedały (około 15 euro za 4 osoby). Jezioro jest krystalicznie czyste. Można obserwować ptaki kaczki, czaple, hełmiatki, ibisy i kormorany. Przy brzegu, w pobliżu korzeni drzew można również dostrzec pływające żółwie. Przejazd do Georgioupolis. Powrót do hotelu.
Dzień 8Wykwaterowanie. Przejazd na stare miasto w Chanii. Przejazd na plażę Marathi, obiad. Powrót na lotnisko. Oddanie auta do wypożyczalni. Wylot do Polski.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 80%
Transport - 100%
Jedzenie - 100%
Bilety wstępów - 60%

Mapa

 

Miasto Chania

 

Miasto Retimno

 

Laguna Balos

 

Wyspa Gramvousa

 

Plaża Elafonisi

 

Plaża Preveli i las palmowy

 

Plaża Seitan Limania

 

Cmentarz minojski w Armenon/Armeni

 

Klasztor Chrysoskalitissa

 

Klasztor Agia Triada Tzagaroli (Świętej Trójcy)

 

Klasztor Gouverneto

 

Jaskinia i kaplica Agia Sofia

 

Piramidy ziemne Komolithi

 

Wytwórnia oliwy Biolea Astrikas Estate

 

Park Botaniczny i Ogrody Krety

 

Jezioro Kournas

 

Miejscowość Georgioupoli

 

Pozostałe zdjęcia Krety

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Mykonos (Grecja)

Zobacz listopad 2023

Zobacz

Ateny (Grecja)

Zobacz listopad 2016