• Zaplanowane wyjazdy: Hiszpania, Stambuł, Turkmenistan
Azerbejdżan

sierpień 2022

Słowo wstępu

Kupując bilety lotnicze w promocji miałem do wyboru wylot do Bejrutu lub Baku. Wybrałem ten drugi kierunek. Wyjazd był bardzo krótki, bo trwał jedynie 3 dni. W Baku widać pieniądze z petrodolarów. W ostatnich latach stolica zainwestowała w futurystyczną nowoczesną architekturę, a stara zabudowa została pieczołowicie wyremontowana. Polacy mieli duży wkład w rozwój Baku. Najbardziej charakterystyczne są Ogniste Wieże górujące nad Starym Miastem. Architektura w Azerbejdżanie łączy elementy Wschodu i Zachodu. W centrum znajdziemy też sklepy z luksusowymi markami, przed którymi stoją samochody z wysokiej półki. Poza stolicą, ze względu na ograniczony czas zdołałem odwiedzić tylko wioskę Xınalıq znajdującą się w górach, w pobliżu Republiki Dagestanu (Rosja). Można dojechać do niej autem w około 4 godziny w jedną stronę. Mi sama podróż w dwie strony zajęła około 11-12 godzin, ze względu na czterokrotną wymianę opon lub kół w busie. Po tym doświadczeniu następnego dnia postanowiłem już zostać w Baku i zwiedzić na spokojnie inne jego atrakcje. Azerbejdżan jest spokojnym krajem, przyjaznym i bezpiecznym. Spotkałem się tam z gościnnością i ciekawością. Gdybym miał dodatkowo jeszcze kilka dni to odwiedziłbym jeszcze wioskę Lahic i zabytkowe Szeki. Może kiedyś jeszcze się uda. Zdecydowałbym się jednak wtedy na inny miesiąc niż upalny sierpień.

Kilka porad

Transport

  • Poruszanie się komunikacją publiczną w Baku i po całym Azerbejdżanie jest bardzo tanie. Na przykład cena biletu za fenikular pod Ogniste Wieże wynosi 1 AZN, czyli niecałe 3 PLN. Tanie są również metro i marszrutki. Ja sam poruszałem się Boltem, którego średni koszt przejazdu w mieście wynosił 4-8 AZN, a koszt przejazdu z centrum miasta na lotnisko (ponad 25 km) to koszt rzędu 13-15 AZN. Jeśli rezerwujesz taksówkę przez hotel to koszt wyniesie pewnie około 30-40 AZN.
  • Stan dróg jest dobry w Baku i okolicach. Poza stolicą stan dróg określiłbym jako przeciętny. Jeśli zamierzasz wynająć auto i udać się w góry, to zalecam wzięcie auta z wyższym zawieszeniem i zabrać ze sobą koło zapasowe. Inną kwestią jest styl jazdy kierowców. W miastach kierowcy często nie trzymają się swoich pasów i jeżdżą brawurowo. Cena benzyny średnio wynosiła około 0,8-0,9 AZN za 1 litr.
  • Nie zdecydowałem się na wynajęcie auta, ze względu na względnie niskie ceny wycieczek w lokalnych biurach podróży. Skorzystałem z usług firmy Tes Tour Baku, która ma siedzibą na Starym Mieście. Wycieczka była udana, choć z przygodami. Trzy razy wymieniane były opony, przez co wróciliśmy z 4-5 godzinnym opóźnieniem do stolicy.

Informacje praktyczne

  • Kursy wymiany walut w kantorach w centrum Baku były podobne i były całkiem dobre.
  • W wielu miejscach można płacić kartami płatniczymi, szczególnie w hotelach i restauracjach.
  • Język azerski jest zbliżony do języka tureckiego. Często można porozumieć się po rosyjsku. W Baku w restauracjach kelnerzy znają też angielski, choć raczej na podstawowym poziomie.
  • Słyszałem opinie, że noszenie spodenek poza stolicą nie jest mile widziane. Natomiast ja je nosiłem i nie miałem z tym związanych jakichkolwiek problemów. W meczetach w Baku nikt nie zwrócił mi uwagi na szorty.
  • Karta SIM z 5 GB internetu mobilnego, to koszt około 18 AZN (50 PLN) w firmie Bakcell. Są jeszcze inne firmy telekomunikacyjne. W Baku internet działał bardzo szybko. Poza stolicą zdarzało się, że zasięg zanikał. Sklepy sieci telefonii komórkowej w centrum znajdziecie w pobliżu placu Fountain Square.
  • Po przylocie kontrola paszportowa odbyła się bardzo sprawnie. Gorzej było z kontrolami przy odlocie. Pierwsza kontrola bagażu jest zaraz po wejściu na lotnisku. Lotnisko nie akceptuje wersji elektronicznej boarding pass, tylko wersję papierową. Dlatego na hali odlotów należy udać się do stanowiska check-in dla swojego lotu i bagażu, nawet jeśli masz tylko bagaż podręczny. Później jest kolejna kontrola bagażu. Po drodze kilka razy sprawdzany jest paszport.
  • Na lotnisku w Baku na hali odlotów znajduje się sklep z lokalnymi produktami m.in. winem z granatów, dżemami lub dywanami.
  • Paszporty covidowe sprawdzane są podczas kontroli paszportowej na lotnisku oraz w hotelach.
  • Obywatele Polski potrzebują wizy. Mogą skorzystać z usługi wizy elektronicznej. Wizy tego typu wydawane są przez państwową agencję ASAN za pośrednictwem portalu internetowego www.evisa.gov.az. Korzystając z portalu można wnioskować o wizy jednokrotnego wjazdu, z maksymalnym terminem ważności 30 dni w okresie 90 dni. Na wymienionej stronie internetowej należy wypełnić krótki wniosek, dołączyć kopię zeskanowanego paszportu w formacie JPG oraz wnieść opłatę. System przyjmuje karty kredytowe lub debetowe (MasterCard lub Visa). Opłata za wizę wynosi 20 USD plus opłata za usługę rozpatrzenia wniosku – 5 USD. Decyzja wizowa podejmowana jest w ciągu 3 dni roboczych, następnie przesyłana drogą elektroniczną do aplikującego, na podany we wniosku adres poczty elektronicznej. Otrzymany dokument należy wydrukować i zachować do kontroli granicznej.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Azerbejdżanu można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Bardzo wczesny przylot do Baku. Przejazd taksówką do hotelu na Starym Mieście. Całodniowe zwiedzanie Baku. Zarezerwowanie wycieczki w biurze podróży do wioski Xınalıq.
Dzień 2Całodniowa wycieczka w góry do wioski Xınalıq. Cała wycieczka z przygodami trwała około 14-15 godzin.
Dzień 3Całodniowe zwiedzanie Baku. Wieczorem przejazd do hotelu na lotnisku.
Dzień 4Wczesny wylot do Polski.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 70%
Transport - 30%
Jedzenie - 80%
Bilety wstępów - 90%

Mapa





 

Baku - Miasto Wewnętrzne i okolice

 

Baku - Centrum Kulturalne im. Hejdara Alijewa

 

Baku - Azerbejdżańskie Muzeum Dywanów

 

Baku - Meczet Bibi-Heybat

 

Wioska Xinaliq (Hinalug)

 

Jedzenie



 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.