• Zaplanowane wyjazdy: Hiszpania, Stambuł, Turkmenistan
Słowenia, Chorwacja, Austria

czerwiec 2021

Słowo wstępu

Tym razem wyjazd na południe Europy był własnym autem. Pierwsza podróż po długim lockdownie wypadła na Słowenię. Kraj może nie jest wielki, ale za to bardzo interesujący. Malownicze górskie krajobrazy Alp, czyste jeziora, rzeka Soczi z najbardziej szmaragdową wodą jaką widziałem na świecie, do tego wyjątkowe alpejskie kościoły i mili ludzie. Słowenia nie jest tanim krajem, ale nie uważam, żeby była bardzo droga, jak wiele osób twierdzi. Co do Chorwacji, to wcale nie dziwię się, że tłumy Polaków do niej ciągną. Słońce, świetne wybrzeże (choć nieco skaliste), ceny noclegów podobne jak w Polsce, jedne z najlepszych owoców morza w Europie. Polubiłem ten kraj już po pierwszej wizycie w Dubrowniku i będę chciał do niego wracać. Do Austrii zajrzałem podczas powrotu do Polski. Zatrzymałem się w Grazu - drugim największym pod względem ludności austriackim mieście. Niestety, pogoda nieco pokrzyżowała moje plany zwiedzania. Padało tak niemiłosiernie, że na samo zwiedzanie zostało niewiele czasu. Choć najważniejsze miejsca udało mi się zobaczyć i zjeść dobrego sznycla. Powrót do Polski zakończył się mandatem przysłanym z Czech. Na szczęście nie był bardzo wysoki :)

Kilka porad

Transport

  • Winiety w Czechach od 2021 r. są elektroniczne. Można je kupić na oficjalnej stronie edalnice.cz/pl/. Wystarczy podać kraj rejestracji pojazdu i numer rejestracyjny. Na autostradach w Czechach są radary, więc warto uważać.
  • Winiety w Austrii są tradycyjne - naklejane na przednią szybę obok lusterka lub na górze szyby przed kierowcą. Więcej na stronie www.turysta.org. Winiety można kupić również w Polsce, np. w Polskim Związku Motorowym.
  • Winiety w Słowenii są tradycyjne - naklejane na szybę. I są dość drogie. Koszt winiety na samochody osobowe (większość pojazdów do 3,5 tony, to klasa 2A) to 15 euro za 7 dni lub 30 euro za 30 dni. Należy ją nakleić na przednią szybę po lewej stronie na górze od wewnętrznej strony pojazdu. Winiety można kupić na stacjach paliw krajów sąsiadujących przed przejściami granicznymi. Więcej informacji na stronie www.visitslovenia.pl.
  • W Chorowacji za przejazd płaci się na bramkach (tak jak w Polsce). Nie ma winiet.
  • Przejazd tunelem Karawanki, na granicy Słowenia - Austia jest płatny i wynosi 7,6 euro.
  • W Słowenii droga z Bled do Doliny Soczy i dalej przez Park Narodowy Triglav jest bardzo kręta. Cała droga zajmuje około 3 godziny.
  • W Chorwacji od połowy 2020 roku przejazd mostem na wyspę Krk jest bezpłatny w obu kierunkach.
  • Parkometry w Chorwacji głównie przyjmują tylko gotówkę. Rzadko widziałem obsługujące karty płatnicze. Dlatego warto mieć ze sobą drobne.
  • Parkometry w Słowenii w pobliżu wodospadu Kozjak podczas mojego pobytu działały nieprawidłowo. Pobierały pieniądze z karty, ale nie wydawały biletu. Reklamacja nic nie pomogła, pieniądze nie zostały zwrócone.

Inne

  • Słowenia jest bardzo zielonym krajem, dlatego myślę, że najlepiej odwiedzić ją latem. Plaże przy jeziorze Bohinjsko są o wiele mniej zatłoczone niż plaża w Bled. Jest to jezioro górskie, więc woda jest zimna.
  • Przejście przez wąwóz Vintgar w Słowenii zajmuje około 40 minut w jedną stronę. Jest to droga w jedną stronę, więc trzeba wracać okrężną drogą przez około 1 godzinę z powrotem na parking. Trasa nie jest trudna. Trasa nie jest dostosowana dla wózków inwalidzkich czy wózków dziecięcych.
  • Wejściówki w Słowenii są dość drogie.
  • Spacer po Parku Narodowym Jezior Plitwickich zajmuje przeciętnie od 2 do 8 godzin. Wejście numer 1 (w pobliżu północnego parkingu) prowadzi na trasy, gdzie są bardziej spektakularne wodospady. Wejście numer 2 (w pobliżu południowego parkingu) prowadzi na dłuższe trasy, też wśród wodospadów, ale teren jest bardziej płaski i głównie widać wodospady od dołu. Bilety można kupić na oficjalnej stronie np-plitvicka-jezera.hr.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: Chorwacja, Austria, Słowenia.

Koszty podróży [Słowenia]

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 130%
Transport - 130%
Jedzenie - 150%
Bilety wstępów - 150%

Koszty podróży [Chorwacja]

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 110%
Transport - 120%
Jedzenie - 130%
Bilety wstępów - 140%

Koszty podróży [Austria]

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 150%
Transport - 120%
Jedzenie - 150%

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Popołudniowy wyjazd do Czech i nocleg pod Mikulovem.
Dzień 2Wczesne śniadanie w Wiedniu i przejazd do Bled w Słowenii (przez płatny tunel Karawanki). Zakwaterowanie w Bled. Zwiedzanie Bledu. Odpoczynek nad jeziorem Bohinjsko. Nocleg w Bled.
Dzień 3Zwiedzanie wąwozu Vintgar. Odpoczynek na plaży w Bled. Wejście na punkt widokowy Ojstrica. Zwiedzanie miasteczka Škofja Loka. Nocleg w Bled.
Dzień 4Zwiedzanie doliny rzeki Socza. Przejazd autem przez Bohinjska Bistrica. Droga jest bardzo kręta. Uwaga: Ze stacji kolejowej Bohinjska Bistrica odjeżdżają pociągi, na których można przewieźć własne auto do miejscowości Most na Soči (więcej na stronie https://potniski.sz.si/en/motorail/). W miejscowości Most na Soči jest lazurowy zalew. Przejazd do wodospadu Kozjak (główny parking jest płatny, ale parking w pobliżu Kamp Lazar jest darmowy). Powrót przez Park Narodowy Triglav i przełęcz Vršič. Szczególnie polecam Wielki Kanion rzeki Socza oraz jezioro Jasna. Nocleg w Bled.
Dzień 5Kilkugodzinne zwiedzanie stolicy Słowenii - Lublany. Przejazd do Chorwacji, na wyspę Krk (od niedawna przejazd przez most na wyspę jest bezpłatny). Zakwaterowanie na wyspie Krk.
Dzień 6Luźny dzień i zwiedzanie wyspy Krk.
Dzień 7Zwiedzanie parku narodowego Jezior Plitwickich (południowej części). Powrót na wyspę Krk.
Dzień 8Zwiedzanie południowej części wyspy Krk.
Dzień 9Wyjazd do Grazu w Austrii, zwiedzanie i nocleg w tym mieście.
Dzień 10Powrót do Polski.

Mapa





 

Słowenia

 

Bled

 

Jezioro Bohinjsko

 

Wąwóz Vintgar

 

Škofja Loka

 

Dolina Soczy

 

Park Narodowy Triglav i przełęcz Vršič

 

Lublana

 

Jedzenie w Słowenii

 

Chorwacja

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich

 

Wyspa Krk

 

Jedzenie w Chorwacji

 

Austria

 

Graz



 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Niemcy, Austria, Czechy

Zobacz sierpień 2024

Zobacz

Czarnogóra, Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja

Zobacz sierpień 2018

Zobacz

Wiedeń (Austria)

Zobacz lipiec 2017