• Zaplanowane wyjazdy: -
USA (Nowy Jork, Nowy Orlean, stany Kalifornia, Nevada, Arizona)

czerwiec/lipiec 2019

USA

Nowy Jork (stan)
Luizjana
Kalifornia
Nevada
Arizona
Utah

Słowo wstępu

Dużą część z niżej prezentowanych miejsc odwiedziłem po raz kolejny. Do Nowego Jorku mogę wracać najczęściej, podobnie jak do Londynu, zawsze można w nich znaleźć coś nowego. Nowy Orlean nie spełnił moich oczekiwań; miałem inne wyobrażenie tego miasta. Nie chodzi jednak o architekturę, ale o klimat tam panujący - wszechobecny alkohol, narkotyki, a wieczorami klimat głównie raperski. Po kataklizmie z 2005 roku do dzisiejszego dnia liczba mieszkańców zmniejszyła się o ponad 20% - być może nie wrócili ludzie najbardziej wpływający na kulturę. Los Angeles kojarzy mi się z setkami kilometrów autostrad i korkami, których nawet w Warszawie ciężko uświadczyć. Ale największe wrażenie robi monstrualna przyroda. Myślałem, że park narodowy Sekwoi i Kings Canyon będą moim największym rozczarowaniem, bo co można tam oglądać, tylko drzewa? Ale zostałem pozytywnie zaskoczony. W amerykańskich restauracjach brakuje mi warzyw, a jak już są to często przetworzone, o małej wartości odżywczej. Do Stanów na pewno jeszcze będę wracać nie raz, a przynajmniej chcę wracać. Chociażby na zakupy w outletach :)

Kilka porad

Transport

  • Jeżeli zamierzasz korzystać z metra w Nowym Jorku co najmniej kilka razy dziennie, i zostajesz dłużej niż 2-3 dni, to warto rozważyć zakup karty MetroCard, która upoważnia do nielimitowanych przejazdów. 7-dniowa karta kosztuje 33 USD + 1 USD za wydanie samej karty. Przy czym same karty często znajdują się obok automatów i można je wziąć i skorzystać (nie płaci się wtedy dodatkowego 1 USD).
  • Prom z Manhattanu na wyspę Staten Island i z powrotem jest darmowy (odpływa ze stacji Staten Island Ferry). Z promu widać w oddali Statuę Wolności i południową panoramę Manhattanu.
  • Z lotniska w Nowym Orleanie (MSY) do Dzielnicy Francuskiej kursuje bezpośredni autobus E2 za 2 USD w jedną stronę. Kierowca nie wydaje reszty, trzeba mieć wyliczoną sumę.
  • 24-godzinny bilet (liczony od godziny skasowania) na zabytkowe tramwaje w Nowym Orleanie kosztuje 3 USD. Kierowca nie wydaje reszty, trzeba mieć wyliczoną sumę.
  • Trzeba pamiętać o napiwkach. Standardowy napiwek to około 15-20% ceny zamówienia, czyli wyższy niż w Europie, i wręcz obowiązkowy.
  • Ceny w sklepach są podawane netto. Ostateczna cena brutto za towar jest zależnie od stanu do około 10% wyższa niż na metce.

Inne

  • W Nowym Jorku darmowe wifi jest dostępne na stacjach metra.
  • Noclegi na Manhattanie są drogie. Jednak często rezerwując dzień przed można liczyć na duże promocje, szczególnie w okolicach Times Square. Z mojego doświadczenia wynika, że dobre ceny hoteli z dobrym połączeniem z Manhattanem można znaleźć na Queens w okolicach stacji metra 21 St - Queensbridge. Przy czym okolica ta wydaje się być lekko "szemrana", gdzie można spotkać dilerów narkotyków. Można spać w stanie New Jersey; jednak wtedy trzeba płacić dodatkowo za dojazdy autobusami, których to przejazdów karta MetroCard nie obejmuje.
  • Nową atrakcję Nowego Jorku - schody Vessel - można odwiedzić za darmo. Trzeba się jednak wcześniej zarejestrować na stronie link tutaj. Maksymalnie można zarezerwować 6 biletów jednorazowo.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Popołudniowy przylot do Nowego Jorku na lotnisko JFK (o 15:40) mocno się opóźnił i wylądowałem przed 19:00. Zameldowanie w hotelu na Queens.
Dzień 2Zwiedzanie Nowego Jorku.
Dzień 3Zwiedzanie Nowego Jorku.
Dzień 4Zwiedzanie Nowego Jorku..
Dzień 5Wylot o 8:00 do Nowego Orleanu. Przylot 10:18. Przejazd autobusem miejskim za 2 USD do centrum. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie Francuskiej Dzielnicy.
Dzień 6Dalsze zwiedzanie Nowego Orleanu - Dzielnicy Ogrodów‎. Wylot o 19:40 do Los Angeles, przylot o 21:43. Zakwaterowanie w hotelu w pobliżu Hollywood (im bliżej tym lepiej, w Los Angeles są często potężne korki).
Dzień 7Zwiedzanie Alei Gwiazd, Rodeo Dr, domku Czarownicy, przejazd ulicami Beverly Hills, podjazd pod znak Hollywood. Wyjazd do Santa Barbara, a po drodze przystanek na plaży w Malibu. Zakwaterowanie przy plaży w Santa Barbara.
Dzień 8Poranne zwiedzanie w Santa Barbara. Przejaz jedną z ładniejszych tras USA - California State Route 1 do San Francisco. Po drodze zwiedzanie m.in. Elephant Seal (słoni morskich wylegujących się na plaży), zatoczka i wodospad McWay Falls, Julia Pfeiffer Burns State Park, plaża Pfeiffer Beach, most Bixby Creek. Bardzo późny przyjazd do hotelu Emeryville niedaleko San Francisco (hotele w San Francisco są bardzo drogie).
Dzień 9Całodniowe zwiedzanie San Francisco. Jeżeli zamierzasz iść na piechotę przez most Golden Bridge, to zdecydowanie radzę ze sobą zabrać bluzę - wiatr potrafi być naprawdę silny. Powrót do hotelu w Emeryville.
Dzień 10Zakupy w outlecie San Francisco Premium Outlets. Przejazd do The Sonora Inn i nocleg.
Dzień 11Zwiedzanie parku narodowego Yosemite. Droga Tioga Pass była w dalszym ciągu zasypana śniegiem i w dużej części zamknięta. Parkingi w Yosemite potrafią być bardzo zatłoczone, dlatego trzeba czasami próbować kilka razy wjechać. Nocleg we Fresno.
Dzień 12Zwiedzanie parków narodowych Kings Canyon i Sekwoi. Bardzo kręta i długa droga wyjazdowa w kierunku południowym. Nocleg w Ridgecrest.
Dzień 13Zwiedzanie Fish Rocks, Trona Pinnacles i parku narodowego Dolina Śmierci. Temperatury w ciągnu dnia potrafią przekraczać 45-46 stopni, dlatego wyjścia na dłuższe trasy zaleca się przed godziną 10:00. Nocleg w Las Vegas.
Dzień 14Zwiedzanie Las Vegas.
Dzień 15Wyjazd do Sedony. Po drodze przejazd historyczną drogą Route 66, ciekawa stacja paliw Hackberry General Store i miasteczko Seligman. Popołudniowy zwiedzanie trasy Fay Canyon w Sedonie i nocleg. Odpoczynek w Red Rock Crossing nie udał się ze względu na brak miejsc na parkingach.
Dzień 16Bardzo wczesny wyjazd do Monument Valley (Utah), zwiedzanie przy okazji parku stanowego Goosenecks i skały Mexican Hat w Utah. Powrót do Sedony.
Dzień 17Wyjazd z Sedony do Los Angeles. Po drodze przejazd przez Palms Springs. Niestety park Indian Canyons z palmami był zamknięty, pomimo że powinien być otwarty. Szybka zmiana planów, przejazd ulicami miasta Palms Springs wśród palm i przejazd na plażę na Venice Beach do Santa Monica. Zakwaterowanie w pobliżu lotniska.
Dzień 18Powrót na lotnisko. Oddanie auta do wypożyczalni. Wylot do Polski (około 16:00).

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 140%
Transport - 120%
Jedzenie - 140%
Bilety wstępów - 120%

Mapa

 

Stan Nowy Jork

 

Nowy Jork (miasto)

 

Stan Luizjana

 

Nowy Orlean

 

Stan Kalifornia

 

Los Angeles

 

Malibu

 

Santa Barbara

 

California State Route 1

 

San Francisco

 

Yosemite National Park (Park Narodowy Yosemite)

 

Kings Canyon National Park (Park Narodowy Kings Canyon)

 

Sequoia National Park (Park Narodowy Sekwoi)

 

Fish Rocks (Skały Ryby)

 

Trona Pinnacles

 

Death Valley National Park (Park Narodowy Dolina Śmierci)

 

Palm Springs

 

Stan Nevada

 

Las Vegas

 

Stan Arizona

 

Route 66 (droga)

 

Sedona

 

Stan Utah

 

Monument Valley

 

Goosenecks State Park (Park stanowy Goosenecks)

 

Mexican Hat Rock (Skała Mexican Hat)

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

USA (stany Nowy Jork, Colorado, Utah, Wyoming) i Kanada

Zobacz sierpień 2016

Zobacz

USA (Chicago oraz stany Kalifornia, Nevada, Utah i Arizona)

Zobacz kwiecień / maj 2014

Zobacz

USA (Nowy Jork)

Zobacz listopad 2013

Zobacz

USA (stany Kalifornia, Nevada, Utah, Arizona)

Zobacz wrzesień / październik 2010