• Zaplanowane wyjazdy: na razie bez planów
Brześć (Białoruś)

październik 2019

Słowo wstępu

To była moja druga wizyta w kraju naszych wschodnich sąsiadów. Jesień to dobra pora roku do odwiedzanie Brześcia, miasto wtedy jest bardzo kolorowe. Największą atrakcją miasta jest Twierdza Brzeska, której zwiedzenie zajęło mi około 3-4 godzin. Centrum miasta nie jest bardzo duże, przypomina miasta ze wschodniej Polski. Gdzieniegdzie zachowały się jeszcze napisy na budynkach w języku polskim. Białorusi są bardzo mili i uczynni. Niestety mało kto mówi w języku angielskim. Ale nie ma większych problemów z dogadaniem się. Część starszych osób w Brześciu zna język polski. Dobrze czuję się na Białorusi i będę chciał jeszcze zwiedzieć niektóre miejsca w tym kraju.

Kilka porad

Transport

  • Polacy mogą wjechać na Białoruś, do kilku jej obwodów przy granicy z Polską, drogą lądową pociągiem/autobusem/samochodem/rowerem bez konieczności wyrabiania wizy. Zamiast tego wystarczy voucher. Voucher jest wyrabiany elektronicznie, przez biura podróży. Koszt to 50 zł + koszt ubezpieczenia kilka/kilkanaście złotych (ja płaciłem 8 zł). Korzystałem z biura podróży w Białej Podlaskiej Juventur, ale biura w Warszawie i innych miastach również oferują taką usługę. W Białej Podlaskiej wyrobienie vouchera trwało około 2-3 godziny i musi być wyrobione co najmniej na 1 dzień przed wyjazdem.
  • Do Brześcia z Polski można dojechać bezpośrednio z Białej Podlaskiej/Terespola korzystając np. z autobusów firmy Marcus. Do Brześcia jeżdżą też bezpośrednio autobusy z Warszawy. Ja podjechałem autem do Terespola, tam zaparkowałem na parkingu, i stamtąd pojechałem autobusem o godzinie 7:10. Między Terespolem a do Brześciem jest zaledwie kilka kilometrów. Przy braku kolejek na granicy przejazd zajmuje około 2 godzin. Przejazd z powrotem z Brześcia do Terespola zajmują, bez kolejek na granicy, około 1-1,5 godziny. Bilety autobusowe kupuje się u kierowcy, chyba że autobus należy do strony białoruskiej (informacja o tym jest na rozkładzie jazdy), wtedy trzeba je kupić w biurze u przewoźnika. W Brześciu bilety kupuje się w kasach nowej stacji autobusowej. Stacja znajduje się po drugiej stronie torów, w pobliżu dworca kolejowego, i w pobliżu centrum miasta. Cena biletu przejazdu Terespol - Brześć to 10 zł, a Brześć - Terespol to 6 rubli białoruskich. Voucher należy trzymać cały czas ze sobą, i trzeba go okazać również przy wjeździe z powrotem do Polski.

Informacje praktyczne

  • Walutę najlepiej wymienić w banku. Kurs w nim jest korzystny a wymiana jest bardzo sprawna.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Jedzenie - 90%

Mapa

 

Twierdza Brzeska

 

Spacer po mieście

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Mińsk (Białoruś)

Zobacz listopad 2018