• Zaplanowane wyjazdy: Islandia, Egipt, Mykonos
Mińsk (stolica Białorusi)

listopad 2018

Słowo wstępu

Mimo tego, że mam niedaleko do granicy z Białorusią, to po raz pierwszy zawitałem do tego kraju i to przylatując z Warszawy. Lądując w Mińsku nie potrzebna jest wiza ani voucher, wystarczy tylko paszport i ubezpieczenie. Stolica naszego sąsiada jest miastem z silnie socrealistyczną, modernistyczną, majestatyczną zabudową, co stanowi też jego urok. Pierwsze co się rzuca w oczy, to niesamowita czystość na ulicach. Drogi i chodniki są szerokie, przez co nie ma ścisku. Chociaż prawdę mówiąć podczas mojej wizyty na ulicach widziałem niewielu ludzi, jak na dwumilionową stolicę. Być może mieszkańcy spędzali czas w centrach handlowych albo całkiem niezłych restauracjach? Białorusini są z zasady spokojni i uprzejmi. Mało osób zna angielski, ale znając podstawy rosyjskiego bez problemu można się dogadać. Nie wspominając już o języku białoruskim, który jest bardzo podobny do polskiego. W restauracjach kultywuje się zwyczaj, który w Polsce prawie zaginął, a mianowicie ubrania zostawia się w szatni. Białoruś nie jest zamkniętym do końca krajem, o czym mogą świadczyć sieci amerykańskich fastfoodów na każdym kroku, czy sklepy zachodnich firm, w tym polskich. Szokują niskie ceny wódki, które są zbliżone do ceny wody :) Prawie wszędzie można płacić kartą. Spacerując po mieście zastanawiałem się, dlaczego prawie nie ma żadnych turystów? A szkoda, bo Mińsk jest naprawdę przyjemnym miastem do odwiedzenia na weekend.

Kilka porad

Transport

  • Polacy nie potrzebują wizy na terytorium Republiki Białorusi jeśli ląduje się w porcie lotniczym w Mińsku. Obecnie można przebywać na terenie kraju do 30 dni (przed 27.07.2018 r. było 5 dni). Więcej aktualnych szczegółów można znaleźć na stronie Poradnika MSZ - Polak za granicą. Osoby planujące pozostać na terytorium Republiki Białorusi powyżej 5 dni muszą dokonać rejestracji (meldunku czasowego) w lokalnym organie MSW. W przypadku mieszkania w hotelach, hostelach, sanatoriach - rejestracji dokonuje ich administracja. Przy wjeździe trzeba okazać ubezpieczenie dedykowane dla terytorium Republiki Białorusi. Takie polisy wystawia m.in. TU Europa S.A., jest ono w języku polskim i rosyjskim. Jeżeli nie masz ubezpieczenia to na lotnisku po wyjściu z samolotu można je kupić tanio (około 2-3 USD) na lotnisku przed kontrolą.
  • Na lotnisku kontrola bagażu odbywa się za zamkniętymi drzwami przed innymi pasażerami. Wcześniej sprawdzany jest paszport i karta pokładowa (najlepiej jeśli jest wydrukowana). Wydłuża to nieco kontrolę, dlatego warto być kilku minut wcześniej.
  • Z międzynarodowego lotniska w Mińsku na Centralny Dworzec Autobusowy (obok stacji kolejowej) można dostać się trzema autobusami nr 300Э, 1400TK lub 1430TK. Po drodze autobusy nr 300Э, 1400TK zatrzymują się na pierwszej stacji metra linii niebieskiej Уручча (Uruczcza). Autobus nr 1430TK zatrzymuje się na pierwszej stacji metra linii czerwonej Магілёўская (Mogilevskaya). Bilet w jedną stronę kosztuje 4 BYN (około 7 zł). Czas dojazdu to około 1 godzina. Więcej informacji jest na stronie lotniska http://airport.by/en/transport/regular-route-bus.

Informacje praktyczne

  • Wymiana waluty odbywa się w bankach, które są również na lotnisku. Kurs jest wszędzie korzystny.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 90%
Transport - 60%
Jedzenie - 90%

Mapa

 

Spacer po centrum miasta

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Brześć (Białoruś)

Zobacz październik 2019