• Zaplanowane wyjazdy: Gran Canaria, Turkmenistan
Izrael i Palestyna

listopad 2018

Słowo wstępu

Po 8 latach ponownie odwiedziłem Izrael. Wcześniej była to podróż po Ziemi Świętej. Teraz chciałem poznać kraj z trochę innej strony. Tel Awiw jest pełnym życia i radosnym miastem. Mkną po nim ciche elektryczne samochody, elektryczne rowery i elektryczne hulajnogi. Izrael jest bardzo drogi, ceny porównałbym z Nowym Jorkiem. Szczególnie jeśli mówimy o cenach jedzenia. Faktycznie jest tak jak mówią, że Jerozolima się modli a Tel Awiw się bawi. Ciepła pogoda, do tego fascynująca i różnorodna historia, pustynne krajobrazy. Wszystko to sprawia, że spędzone w Izraelu dni były naprawdę udane.

Kilka porad

Transport

  • Z Tel Aviv Central Bus Station 6 Floor do Jerusalem Central Bus Station mniej więcej co 20 minut jeździ autobus numer 405. Bilety kupuje się u kierowcy, a w Jerozolimie kupuje się w kasie. Koszt biletu to około 16 szekli. Ze względu na duże zainteresowanie czasami trzeba poczekać na następny autobus.
  • Z lotniska Ben Guriona TLV do Tel Awiwu (stacje HaHagana lub Nahariya ) co pół godziny (późnym wieczorem co godzinę) jeździ pociąg.
  • Komunikacja publiczna jest doskonale rozwinięta. Natomiast problematyczny może być dojazd do Zachodniego Brzegu (Palestyny), a szczególnie w inne miejsce niż Morze Martwe. Dojeżdżają tam autobusy, ale rzadko i są słabo oznakowane.
  • W szabat (od zmierzchu w piątek i w sobotę) komunikacja publiczna jest mocno ograniczona. Po miastach zamiast autobusow jeżdżą minivany, a pociągi na lotnisko w ogóle nie kursują. Pozostaje długi przejazd autobusem lub wzięcie taksówki. Koszt przejazdu komunikacji publicznej to około 6-8 szekli.
  • Na lotnisku trzeba pojawić się nie 2, ale około 3 godzin przed wylotem. W pierwszej kolejności trzeba przejść rozmowę ze służbą lotniczą, później sprawdzanie bagażu jest bardzo skrupulatne. Służby najczęściej pytają o cel podróży, dlaczego i z kim byłeś w jakiś krajach, czy dostałeś jakieś prezenty od nieznajomych w Izraelu. Warto również sprawdzić wcześniej, z którego terminala jest wylot. Przejazd między terminalami odbywa się autobusami i jest dość długi (jadą również przez kilka parkingów).
  • Infrastruktura drogowa w Izraelu jest na bardzo wysokim poziomie. Zasady ruchu są podobne jak w Europie. W miastach może pojawić się problem z parkowaniem. W Zachodnim Brzegu na drogach stoi wojsko i czasami trzeba przechodzić kontrole.
  • Najłatwiejszym sposobem dostania się nad Morze Martwe z Tel Awiwu jest kupienie wycieczki (często są bez przewodnika). Jej koszt to około 70 USD.

Informacje praktyczne

  • Karty prepaid z Internetem można kupić czasami w kantorach, ale przede wszystkim w sklepach z telefonami w ciągu dnia. Na lotnisku są dostępne drogie karty turystyczne. Jest wiele miejsc z darmowym Interntem, ale często są zahaslowane. Internet zazwyczaj jest bardzo szybki.
  • Na lotnisku kursy walut w kantorach są dość dobre, ale płaci się prowizje od wymiany (około 5-6 USD). W mieście kursy walut są w zbliżone do tych w Polsce.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 170%
Transport - 120%
Jedzenie - 190%
Bilety wstępów - 160%

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Wieczorny przylot do Tel Awiwu
Dzień 2Zwiedzanie Jerozolimy
Dzień 3Zwiedzanie Tel Awiwu-Jafy
Dzień 4Zwiedzanie Morza Martwego, Masady, parku Ein Gedi
Dzień 5Zwiedzanie Tel Awiwu-Jafy. Późny wylot do Polski.

Mapa





 

Tel Awiw-Jafa

 

Jerozolima

 

Morze Martwe

 

Masada

 

Park narodowy Ein Gedi

 

Jedzenie



 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Izrael

Zobacz listopad 2010