• Zaplanowane wyjazdy: Gran Canaria, Turkmenistan
Macedonia Północna

maj 2024

Słowo wstępu

Do Macedonii pojechałem bez żadnych oczekiwań. Przez 3 dni udało mi się zobaczyć Skopje, Tetowo, Ochrydę i Kanion Matki. Zwiedzałem bez pośpiechu.

Stolica kraju w 1963 roku została zniszczona przez silne trzęsienie ziemi w około 80%, a 200.000 osób straciło dach nad głową. Głównym architektem biorącym udział w odbudowie był Japończyk Kenzo Tange, którego brutalistyczna wizja miasta została częściowo zrealizowana. W tworzeniu od nowa miasta brała również udział między innymi Polska, której architekci mieli duże doświadczenie nabyte podczas odbudowy po wojnie zniszczonej Warszawy. Dzisiaj centrum Skopje jest architektonicznym miszmaszem, z ponad 400 pomnikami, których wielkość niekiedy przytłacza. Najwyższy pomnik Aleksandra III Macedońskiego ma aż 22 metry wysokości. Najbardziej spójnym regionem jest Stary Bazar, którego styl zabudowy jest głównie efektem wpływów Imperium Osmańskiego. Pomimo pewnej kiczowatości, Skopje ma coś w sobie co przyciąga i zaskakuje.

Tuż obok stolicy znajduje się jedna z najbardziej znanych atrakcji w kraju - Kanion Matka. Przez to, że widziałem już naprawdę dużo kanionów nie zrobił on na mnie dużego wrażenia. Jest . Myślę, że najładniej wygląda w słoneczny dzień kiedy woda ma zielony lub niebieski kolor.

W Tetowie znajduje się jeden z najładniejszych meczetów w Europie, który wygląda jakby został stworzony na bazie gry Mahjong.

Trzy godziny drogi od stolicy znajduje się chyba największa perła Macedonii - Ochryda, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na szczególną uwagę zasługują cerkwie. Samo miasto jest położone nad brzegiem pięknego Jeziora Ochrydzkiego. Będąc na miejscu warto spróbować endemicznego pstrąga ochrydzkiego, nieodparcie pysznego.

Macedonia Północna, to jeden z najmniej znanych krajów Europy i dawnej Jugosławii. Gdzie przenikają się różnorodne kultury – wschód z zachodem, prawosławie z islamem. Bez zgiełków i tłumów turystów, z dobrą kuchnią, a do tego zdecydowanie taniej niż w Polsce - jest ciekawym celem podróży.

Kilka porad

Transport

  • Rozkład jazdy autobusów kursujących między lotniskiem w Skopje a centrum można znaleźć na stronie WTransporter. Autobus zatrzymuje się dodatkowo przy Centralnym Dworcu Autobusowym oraz przy centrum handlowym Capitol Mall zaznaczonych na podanej stronie. W centrum zatrzymuje się na ulicy przed recepcją hotelu Holiday Inn. Jest to również pierwszy przystanek na trasie do lotniska. Koszt przejazdu wynosi 199 MKD w jedną stronę lub 4 euro. Autobus jedzie 30-40 minut zależnie od korków.
  • Taksówki z lotniska mają ustaloną odgórnie cenę do różnych części kraju. Przejazd z lotniska do Skopje taksówką kosztuje 1500 MKD lub 25 euro. W moim przypadku taksówkarz zażyczył sobie 30 euro za wjazd do centrum stolicy. Aktualny cennik taksówek można znaleźć na stronie lotniska w Skopje.
  • Strona internetowa Centralnej Stacji Autobusowej w Skopje znajduje się tutaj.
  • Według informacji od spotkanych Polaków, wynajęcie kierowcy na cały dzień, który zawiózł ich do Prisztiny w Kosowie i z powrotem do Skopje, kosztowało ich 200 USD.
  • Odprawa online ze Skopje do Polski przez stronę LOT jest niemożliwa. Jeśli rozpoczynasz podróż na lotnisku w Skopje odprawa online jest dostępna wyłącznie na lokalnej stronie portu lotniczego. Jeśli link nie działa, to proszę wejść stronę LOT, do zakładki "Odpraw się" i na tej stronie, poniżej należy wybrać lotnisko w Skopje.
  • Wynajem małego auta kosztuje około 250-350 zł za dzień, zależnie od opcji. Koszt benzyny jest nieco niższy niż w Polsce.

Informacje praktyczne

  • Lotnisko Skopje jest bardzo małe, a obsługa sprawna. Od wyjścia z samolotu do wyjścia z terminala upłynęło może około 10-20 minut.
  • W Macedonii sprawnie działają karty eSIM kupione przez Revoluta czy Airalo. Jeśli karta eSIM z Revoluta nie działa, to zazwyczaj należy w ustawieniach Sieci komórkowych > Nazwa punktu dostępu (Access Point Name) utworzyć nowy punkt dostępu i w nazwie wpisać "Revolut" a w APN trzeba wpisać truphone.com; pozostałe pola pozostawić puste.

    W centrum Skopje za około 10 euro w punkcie z akcesoriami telefonicznymi kupiłem kartę SIM z 10 GB danych do wykorzystania w ciągu 7 dni od T Mobile. Karta taka nie wymaga żadnej rejestracji. W autoryzowanym punkcie T Mobile prawdopodobnie cena pakietu jest jeszcze niższa. Pakiety internetowe można sprawdzić na stronie www.telekom.mk.
  • Na lotnisku w Skopje kurs wymiany walut jest słaby. W centrum miasta w kantorach kurs euro czy dolara jest znacznie lepszy. Płatność kartą płatniczą jest dostępna w większości sklepów czy w restauracjach.
  • Dojazd ze Skopje do Ochrydy zajmuje około 2,5-3 godziny. Przez połowę drogi jedzie się drogą szybkiego ruchu. Odcinek ten jest płatny i płaci się gotówką w denarach macedońskich lub w euro. Po drodze mija się 4 bramki, na których trzeba wnieść opłatę. Na dwóch bramkach koszt przejazdu wynosił 40 MKD a na dwóch pozostałych 30 MKD lub równowartość w euro. Łączny koszt wynosił 140 MKD, czyli niecałe 10 zł. Druga połowa trasy wiedzie przez góry i na tym odcinku jedzie się naprawdę wolno - droga jest pełna serpentyn. Na drogach dość często można spotkać policję mierzącą prędkość. Drogi są raczej przeciętnej jakości, ale dla kierowców z Polski raczej nie są one jakieś trudne. Po prostu trzeba zachować nieco większą czujność.
  • Parkowanie w pasie drogowym w centrum Ochrydy jest płatne i kosztowało mnie 40 MDK za godzinę. Parkowanie przy ulicy można płacić na dwa sposoby. Jednym jest zapłacenie z góry parkingowemu, który kręci się gdzieś w pobliżu. Trzeba wiedzieć z góry ile czasu chcemy przeznaczyć na parkowanie. Drugi sposób to wysłanie SMS na podany numer telefonu na tablicy informacyjnej znajdującej się przy drogach publicznych z treścią SMS jak podano na tej tablicy. Wtedy co godzinę nasz rachunek telefoniczny będzie obciążany kwotą (40 MDK). Żeby zakończyć parkowanie trzeba wysłać SMS na ten sam numer telefonu o treści "S" jak stop.
  • Parking przy Kanionie Matki jest często zapchany, a sama droga dojazdowa wąska. Dużo aut było zaparkowanych nawet 2-3 km od miejsca, skąd odpływają wycieczki łódkami po kanionie. Trzeba więc przygotować się na dłuższy spacer.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania do Macedonii Północnej można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 80%
Transport - 70%
Jedzenie - 80%
Bilety wstępów - 60%

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Przylot o godzinie 16:45 z Warszawy-Okęcie (WAW) do Skopje (SKP). Zameldowanie w hotelu i wieczorny spacer po mieście.
Dzień 2Wypożyczenie auta w SixT. Wyjazd do Tetowo i Ochrydy. Wieczorny powrót do Skopje.
Dzień 3Zwiedzanie Kanionu Matka i cerkwi św. Pantelejmona w Gorno Nerezi z wycieczką wykupioną w aplikacji GetYourGide. Powrót do Skopje i dalsze zwiedzanie miasta.
Dzień 4Wymeldowanie z hotelu. Półdniowy spacer po Skopje. Wylot o godzinie 17:30 ze Skopje (SKP) do Warszawy-Okęcie (WAW).

Mapa





 

Skopje

 
Historia Starego Miasta sięga czasów przedchrześcijańskich. Wielkorotnie było ono świadkiem katastrof takich jak trzęsienie ziemi, pożar czy powódź. Charakter tego miejsca został ukształtowany głównie w okresie Imperium Osmańskiego. Dziś jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta - z kafejkami, barami, sklepami, gdzie też można spróbować kuchni tureckiej.
 
Historia Starego Miasta sięga czasów przedchrześcijańskich. Wielkorotnie było ono świadkiem katastrof takich jak trzęsienie ziemi, pożar czy powódź. Charakter tego miejsca został ukształtowany głównie w okresie Imperium Osmańskiego. Dziś jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta - z kafejkami, barami, sklepami, gdzie też można spróbować kuchni tureckiej.
 
Historia Starego Miasta sięga czasów przedchrześcijańskich. Wielkorotnie było ono świadkiem katastrof takich jak trzęsienie ziemi, pożar czy powódź. Charakter tego miejsca został ukształtowany głównie w okresie Imperium Osmańskiego. Dziś jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta - z kafejkami, barami, sklepami, gdzie też można spróbować kuchni tureckiej.
 
Gigantyczny 22-metrowy pomnik Aleksandra Wielkiego.
 
Most Cywilizacji Macedońskiej (Most Oko)
 
Pomnik przy Kamiennym Moście (Most Dusan) nad rzeką Wardar.
 
Liczne pomniki w Skopje powstały za sprawą projektu "Skopje 2014". W samym centrum jest ich około 400, a w całym mieście podobno aż 1000.
 
Most Artystów z serią pomników.
 
Nowoczesna cerkiew św. Klemensa z Ochrydy w Skopju.
 
W cerkwi św. Klemensa z Ochrydy biorą śluby najbogatsi Macedończycy.
 
Pomnik lwa na tle Teatru Narodowego.
 
Skopsko Kale jest twierdzą, której początki sięgają VI wieku. Była wielokrotnie w późniejszych wiekach przebudowywana. Została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w 1963 roku. Z twierdzy rozpozciera się rozległy widok na miasto.
 
Modernistyczne centrum handlowe GTC
 
Porta Macedonia jest łukiem poświęconym 20-leciu niepodległości Macedonii po rozpadzie Jugosławii. Wybudowanym w latach 2011-2012. Jego zewnętrzna powierzchnia pokryta jest płaskorzeźbami wyrzeźbionymi w marmurze.
 
Dom Pamięci Matki Teresy z Kalkuty, która w rzeczywistości urodziła się w Skopje za czasów Imperium Osmańskiego.
 
Dom Pamięci Matki Teresy z Kalkuty, która w rzeczywistości urodziła się w Skopje za czasów Imperium Osmańskiego.
 
Jeden z bloków w centrum miasta.
 
W Skopje jest pełno kasyn.
 
Niezależnie od tego, czy szukasz świeżych owoców, taniej odzieży, czy po prostu chcesz miło spędzić czas, warto zajrzeć na Bit Pazar, na północnym krańcu Starego Miasta. Jest to jeden z największych otwatych targowisk na Bałkanach, którego historia sięga XIV wieku, kiedy Skopje znajdowało się w obrębie Imperium Osmańskiego.
 
Skopje, stolica dawnej Jugosłowiańskiej Socjalistycznej Republiki Macedonii, w znacznej mierze brutalistyczne oblicze uzyskało w wyniku odbudowy po trzęsieniu ziemi w 1963 roku. Na zdjęciu budynki Centrum Telekomunikacyjnego i Siedziby Poczty według projektu Janko Konstantinova.
 
Skopje, stolica dawnej Jugosłowiańskiej Socjalistycznej Republiki Macedonii, w znacznej mierze brutalistyczne oblicze uzyskało w wyniku odbudowy po trzęsieniu ziemi w 1963 roku. Na zdjęciu budynki Centrum Telekomunikacyjnego i Siedziby Poczty według projektu Janko Konstantinova.
 
Brutalistyczny budynek Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopju według projektu Marko Mušiča.
 
Budynek Macedońskiej Opery i Baletu.
 

Gorno Nerezi

 
Cerkiew Świętego Pantelejmona w Gorno Nerezi wzniesiona w 1164 roku. Freski w kościele są znanymi przykładami sztuki bizantyjskiej epoki Komnenów, przedstawiającymi sceny z Męki Pańskiej.
 
Cerkiew Świętego Pantelejmona w Gorno Nerezi wzniesiona w 1164 roku. Freski w kościele są znanymi przykładami sztuki bizantyjskiej epoki Komnenów, przedstawiającymi sceny z Męki Pańskiej.
 
Widok z Góry Wodno na Skopje. W oddali znajdują się góry, które stanowią granicę z Kosowem.
 

Ochryda

 
Początek miasta Ochryda sięga już starożytności. Jest to jedno z najdłużej zamieszkałych osiedli ludzkich w Europie. Nazwa miasta wzięła się prawdopodobnie w XIX wieku za sprawą Słowian. Pobliskie Jezioro Ochrydzkie jest zaliczane do najczystszych na kontynencie.
 
Cerkiew prawosławna świętego Mikołaja Bolničkiego została zbudowana w 1313 roku.
 
Cerkiew św. Zofii z zachowanymi freskami z XI wieku.
 
Cerkiew św. Zofii z zachowanymi freskami z XI wieku.
 
Stare Miasto w Ochrydzie położone jest na wzgórzu.
 
Chyba najbardziej znanym miejscem w całej Macedonii jest cerkiew świętego Jana Teologa z XIV wieku, które położone jest bezpośrednio przy Jeziorze Ochrydzkim.
 
Kładka nad jeziorem.
 
Po wielu restauracjach przechadzają się koty. Ten jednak woli odpoczywać na murku.
 
Dom zamożnej rodziny Robevci.
 
Główna ulica handlowa świętego Klemensa z Ochrydy.
 

Kanion Matki

 
Kanion Matka położony jest w pobliżu Skopje. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc odpoczynku w Macedonii Północnej. Około 20% roślin występujących w kanionie ma charakter endemiczny i występuje tylko tam. W pobliżu znajduje się kilka zabytkowych kościołów i klasztorów.
 
Kanion Matka położony jest w pobliżu Skopje. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc odpoczynku w Macedonii Północnej. Około 20% roślin występujących w kanionie ma charakter endemiczny i występuje tylko tam. W pobliżu znajduje się kilka zabytkowych kościołów i klasztorów.
 
Kanion Matka położony jest w pobliżu Skopje. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc odpoczynku w Macedonii Północnej. Około 20% roślin występujących w kanionie ma charakter endemiczny i występuje tylko tam. W pobliżu znajduje się kilka zabytkowych kościołów i klasztorów.
 
Kanion Matka położony jest w pobliżu Skopje. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc odpoczynku w Macedonii Północnej. Około 20% roślin występujących w kanionie ma charakter endemiczny i występuje tylko tam. W pobliżu znajduje się kilka zabytkowych kościołów i klasztorów.
 
Jaskinia Wreło przy Kanionie Matka o głębokości 230 m jest najgłębszą jaskinią podwodną na Bałkanach i drugą w Europie.
 

Tetowo

 
Meczet Šarena Džamija został zbudowany w 1438 roku, a przebudowany w 1833 roku. W 2010 roku zakończono renowację malowideł zewnętrznych, a w 2011 roku dzięki dotacji USA zrekonstruowano i zakonserwowano fasadę. Część elewacji przypomina chińską grę Mahjong.
 
Meczet Šarena Džamija został zbudowany w 1438 roku, a przebudowany w 1833 roku. W 2010 roku zakończono renowację malowideł zewnętrznych, a w 2011 roku dzięki dotacji USA zrekonstruowano i zakonserwowano fasadę. Część elewacji przypomina chińską grę Mahjong.
 
Meczet Šarena Džamija został zbudowany w 1438 roku, a przebudowany w 1833 roku. W 2010 roku zakończono renowację malowideł zewnętrznych, a w 2011 roku dzięki dotacji USA zrekonstruowano i zakonserwowano fasadę. Część elewacji przypomina chińską grę Mahjong.
 

Kuchnia

 
Macedoński kebap.
 
Bułeczki z kajmakiem na ciepło
 
Macedońskie śniadanie. Podany na ciepło placek zelnik z serem, serwowany z ajwarem, serem, jajkami i oliwkami.
 
Przepyszny endemiczny pstrąg ochrydzki.
 
Zapiekany karp zaserwowany w Ochrydzie.
 
Sałatka ochrydzka z przepyszną papryką i oliwkami.


 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.