• Zaplanowane wyjazdy: Mołdawia, Hiszpania, Stambuł
Cypr

styczeń 2023

Słowo wstępu

Wyspa Afrodyty pozytywnie mnie zaskoczyła. Zimą na Cyprze nie ma większych tłumów, a temperatura do zwiedzania jest przyjemna - zza dnia oscyluje około 20ºC, a w nocy spada do około 10ºC. Większość restauracji była w styczniu zamknięta, mimo to zawsze coś do zjedzenia można było znaleźć. Na całej wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Po 2 dniach już przyzwyczaiłem się do niego i czułem się w miarę normalnie za kierownicą. Najnowsza historia kraju jest burzliwa. Od 1974 roku wyspa podzielona jest na dwie części Republikę Cypru (część południowa) oraz Turecką Republikę Północnego Cypru, honorowaną wyłącznie przez Turcję. Żeby było jeszcze ciekawiej, dwie bazy wojskowe Akrotiri i Dhekelia są terytoriami zależnymi Wielkiej Brytanii. Dodatkowo część ziem stanowi strefę buforową ONZ. Jeżeli miałbym jeszcze kiedykolwiek wrócić na Cypr, to chciałbym wtedy zwiedzić turecką część wyspy.

Kilka porad

Transport

  • Autobusowy transport publiczny można sprawdzić na stronie Cyprus By Bus. Komunikacją publiczną nie można jednak dojechać do wielu miejsc, szczególnie w górach.
  • Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Tablice rejestracyjne pojazdów z wypożyczalni mają kolor czerwony. Informują one innych uczestników ruchu, aby zachowali zwiększoną czujność. Jakość dróg jest dobra. Dobrze są też oznaczone, co pomaga przy jeździe lewostronnej. Kierowcy jeżdżą raczej spokojnie. Parkingi publiczne w pobliżu atrakcji są zazwyczaj darmowe. Płatne strefy parkowania są głównie w centrach dużych miast, jak Nikozja, Larnaka czy Limassol. Parkowanie na obszarze z podwójną linią żółtą jest zabronione. W obszarze zabudowanym istnieje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Poza obszarem zabudowanym na głównych drogach jest ograniczenie do 65 lub 80 km/h. Na autostradach jest ograniczenie prędkości do 100 km/h. Cypr jest państwem rond, często są one wielopasmowe. Pamiętaj, aby dać ustąpić pierwszeństwa kierowcom poruszającym się z prawej strony przy wjeździe na rondo, a następnie skręcić na właściwy pas ruchu. Jeśli planujesz odwiedzić Cypr Północny, to najpierw dowiedz się czy wypożyczalnia aut na to pozwala. Zazwyczaj wymagane jest wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej przed przekroczeniem granicy, a sam wjazd odbywa się na ryzyko wynajmującego.

Informacje praktyczne

  • Cypr nie należy do strefy Schengen. Przekraczanie granicy przez Polaków odbywa się na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.
  • W Republice Cypryjskiej roaming działa na takich zasadach jak w całej Unii Europejskiej, to jest na zasadzie Roaming Like at Home. Trzeba tylko uważać, żeby telefon nie zalogował się do sieci tureckich (np. Vodafone TR czy TR Turckel). Wtedy za połączenia i internet zapłacicie zdecydowanie więcej.
  • Papier toaletowy wrzuca się do kosza na śmieci a nie do muszli klozetowej, ze względu na cienkie rury kanalizacyjne.
  • Atrakcje turystyczne najczęściej są darmowe lub ceny biletów wstępu są niskie.
  • Nie ma większych problemów z dogadaniem się w języku angielskim.
  • Wtyczki elektryczne są typy brytyjskiego (typ G). Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni adapter.
  • Aktualne informacje na temat podróżowania na Cypr można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Późny przylot z Katowic do Larnaki. Wynajem auta w wypożyczalni Sixt. Przejazd do Larnaki i zakwaterowanie w hotelu.
Dzień 2Wyjazd na zachód wyspy. Zwiedzanie: wrak statku Edro III, Grobowce Królewskie, Park Archeologiczny Nea Pafos, spacer promenadą w Pafos, Skała Afrodyty, spacer w pobliżu przystani w Limassol. Powrót do Larnaki.
Dzień 3Wyjazd w głąb wyspy, w góry. Zwiedzanie: wioska Lofu, miasteczko Omodos, most Tzelefos, klasztor Agios Ioannis Lampadistis w Kalopanajotis, Kościół Panagia Podithou w Galata, Kościół św. Mikołaja od Dachu w pobliżu Kakopetria. Powrót do Larnaki.
Dzień 4Wyjazd na wschód wyspy. Zwiedzanie: Most Miłości i park z rzeźbami obok, przepiękne jaskinie Sea Caves, wjazd na wzgórze Cape Greco, miasteczko turystyczne Protaras, cerkiew Profitis Ilias, zachód słońca na półwyspie Cape Greco. Powrót do Larnaki.
Dzień 5Spacer po Larnace. Dalsze zwiedzanie: meczet Hala Sultan Tekke, klasztor Stawrowouni (wstęp mają tylko mężczyźni, kategoryczny zakaz wnoszenia aparatów i telefonów), Białe Skały (White Stones) w Monagruli. Powrót na lotnisko. Oddanie auta do wypożyczalni. Nocny przylot do Katowic.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 120%
Transport - 100%
Jedzenie - 130%
Bilety wstępów - 60%

Mapa





 

Okolice Ayia Napa i Cape Greco

 

Protaras

 

Grobowce Królewskie

 

Park Archeologiczny Nea Pafos

 

Wrak statku Edro III

 

Skała Afrodyty

 

Limassol

 

Wioska Lofu

 

Miasteczko Omodos

 

Most Tzelefos

 

Klasztor Agios Ioannis Lampadistis w Kalopanagiotis

 

Świątynia Panagia tis Podithou w Galata

 

Kościół Agios Nikolaos tis Stegis w Kakopetria

 

Larnaka

 

Klasztor Stawrowouni

 

Białe Skały w Monagruli

 

Jedzenie



 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.