• Zaplanowane wyjazdy: na razie bez planów
Sztokholm (stolica Szwecji)

grudzień 2022

Słowo wstępu

To była moja druga wizyta w stolicy Szwecji. Tym razem wyjazd mogę uznać za bardzo udany. W Sztokholmie jest tak dużo ciekawych miejsc, że weekend jest zbyt krótki, aby je wszystkie zobaczyć. Najbardziej przyciągające są ulice Gamla stan i rejonu Södermalm. Podczas spaceru można się grzać w przytulnych kawiarniach lub cukierniach. Kiedyś Szwecja wydawała mi się bardzo drogim krajem. Dzisiaj różnice cenowe w porównaniu do Polski nie są już tak duże, choć cały czas Szwecja nie jest tanim krajem.

Kilka porad

Transport

  • Z lotniska Arlanda można dojechać do centrum Sztokholmu (Stockholm C (Cityterminalen)) korzystając z kilku opcji. Informację o połączeniach można znaleźć na stronie lotniska - autobusy lub pociągi. Poniżej przedstawiam kilka przykładów połączeń:
    • Najtańszym sposobem przejazdu do centrum jest kupno biletu 75-minutowego SL, który jest połączeniem lokalnego autobusu i pociągu. Bilet można kupić w punkcie informacyjnym lotniska lub na stacji kolejowej w kasach SL w Sztokholmie. Biletu nie można kupić u kierowcy. Koszt biletu w jedną stronę wynosi 39 SEK. Na lotnisku najpierw wsiadamy do lokalnego autobusu numer 583 a wysiadamy na ostatnim przystanku Märsta; czas podróży to około 10 minut. Tuż obok zajezdni autobusowej Märsta znajduje się stacja kolejowa, na której należy przesiąć się do pociągu SL numer 41 lub 42X. Przejazd pociągiem do centrum Stockholm City zajmuje około 40 minut. Bilety 75-minutowe nie przykłada się do bramek wejściowych na perony dworca kolejowego, tylko pokazuje się je obsłudze przy tych bramkach. Na głównym dworcu kolejowym w Sztokholmie pociągi na lotnisko odjeżdżają z peronów oznaczonych jako Comutter Train/Rail i takich oznaczeń szukajcie.
    • Autobusom Flygbussarna Airport Coaches dojazd do centrum zajmuje około 45 minut, regularna cena biletu kupionego on-line wynosi 149 SEK w jedną stronę lub 238 SEK w dwie strony.
    • Najszybciej do centrum można dostać się pociągiem Arlanda Express, któremu dojazd zajmuje około 20 minut, regularna cena wynosi 299 SEK w jedną stronę lub 579 SEK w dwie strony.

Informacje praktyczne

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 150%
Transport - 130%
Jedzenie - 140%
Bilety wstępów - 170%

Mapa

 

Spacer po centrum Sztokholmu

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Sztokholm (Szwecja)

Zobacz listopad 2014