• Zaplanowane wyjazdy: Islandia, Egipt, Mykonos
Szwajcaria i Liechtenstein

maj 2018

Słowo wstępu

Szwajcaria bez wątpienia jest jednym z najładniejszych krajów w Europie. Bardzo przyjemnie się po niej podróżuje, dzięki rozbudowanej sieci transportu publicznego. Ludzie są mili. Często mówią różnymi językami, zależnie od regionu. Jest to drogie państwo, mimo to udało mi się bardzo tanio kupić bezpośrednie bilety do Zurychu i zarezerwować noclegi. Lichteinstein jest bardzo małym krajem, który można zwiedzić w jeden dzień, z dobrym połączeniem od strony Szwajcarii. Wiele atrakcji jest darmowych, poza tym jest dużo darmowych toalet, czego w Polsce brakuje :) Jeszcze kiedyś wrócę do Szwajcarii, ale będę chciał skupić się bardziej na naturze.

Kilka porad

Transport

  • Jeżeli zamierzasz dużo jeździć po całej Szwajcarii, to warto rozważyć zakup biletu Swiss Travel Pass. Jest on drogi, ale przez to nie trzeba kupować za każdym razem biletów, poza tym pokrywa prawie cały transport publiczny w dwóch krajach - Szwajcarii i Liechtensteinie, w tym pociągi, metro, tramwaje, autobusy, promy. Ja korzystałem z 3 dniowego biletu, co okazało się znacznie tańsze niż kupowanie biletów oddzielnie. Transport publiczny jest na wysokim poziomie i jest dużo połączeń między miejscowościami. Niestety w wielu pociągach nie ma Internetu ani kontaktów do ładowania. Strona internetowa do zakupu biletów: https://www.sbb.ch/en/leisure-holidays/travel-in-switzerland/international-guests/swiss-travel-pass.html
  • Swiss Travel Pass pokrywa również przejazd pociagami panoramicznymi np. Bernina Express, Glacier Express czy dookoła Alp. Jednak dodatkowo należy zapłacić za rezerwacje miejsc oraz ewentualnie autobus przez Włochy (Tirano - Lugano), nie są to jednak duże opłaty. Rezerwacji i zakupu można dokonać na stronie https://www.rhb.ch/pl/panoramic-trains.
  • Polecam aplikację na telefony komórkowe SBB Mobile, aby śledzić połączenia i godziny odjazdów.

Informacje praktyczne

  • Darmowy Internet jest głównie na stacjach kolejowych, których jest bardzo dużo. Korzystanie z roamingu jest bardzo drogie. Przypominam, że Szwajcaria nie jest w Unii Europejskiej.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 180%
Transport - 190%
Jedzenie - 180%
Bilety wstępów - 140%

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Wczesny przylot do Zurychu bezpośrednio z Warszawy. Przejazd pociągiem do Sargans i przesiadka do autobusu do Vaduz. Zwiedzanie Liechtensteinu (kilka godzin). W drodze powrotnej do Sargans, zatrzymanie się przy zamku Gutenberg na zdjęcia. Przejazd pociągiem do Chur.
Dzień 2Wczesny wyjazd z Chur pociągiem panoramicznym Bernina Express przez Alpy. Końcowa stacja to Tirano (Włochy). Przejazd autobusem z Tirano do Lugano (po drodze są przepiękne widoki we włoskich miasteczkach). Zwiedzanie Lugano, wieczorny powrót szybkim pociągiem do Zurychu.
Dzień 3Poranna wizyta w sklepie Lindt w Zurychu (sklep w niedzielę jest zamknięty). Następnie przejazd do Lucerny i zwiedzanie. Popołudniowy powrót pociągiem do Zurychu. Zwiedzanie Zurychu.
Dzień 4Zwiedzanie Zurychu. Wieczorem wylot do Warszawy.

Mapa

 

Liechtenstein

 

Vaduz

 

Balzers

 

Szwajcaria

 

Zurych

 

Lucerna

 

Chur

 

Bernina Express (przejazd przez Alpy)

 

Lugano

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.