• Zaplanowane wyjazdy: na razie bez planów
Berlin (Niemcy)

lipiec 2018

Słowo wstępu

Berlin bardzo przypomina mi klimatem Warszawę. Jest pełny kontrastów, ale w spójny sposób połączonych. Widać w nim duży rozwój, dynamizm. Spodziewałem się, że będzie bardziej multikulturowe, jak Paryż czy Londyn, ale tego mocno nie dostrzegłem. Za to czułem się bardziej swojsko. Myślę, że to miasto może być całkiem dobre do życia. Berlin znany jest z bogatej historii, kultury, muzeów, imprez, tolerancyjności. Dużo się tu dzieje. No i jest to dobre miejsce na zakupy różnego rodzaju :) Na pewno będę chciał jeszcze kiedyś wrócić.

Kilka porad

Informacje praktyczne

  • Żeby wejść na kopułę Reichstagu, należy najlepiej kilka tygodni wcześniej się zarejestrować się na stronie Bundestagu. Inaczej można być zadzwiedzionym brakiem miejsc.

Transport

  • W Niemczech obowiązkowa jest plakietka ekologiczna przyklejona na przedniej szybie samochodu. Inaczej możne grozić mandat powyżej 100 euro. Więcej informacji znajdziecie na stronie Umwelt-Plakette.de. Plakietkę można zamówić przez Internet np. na serwisie aukcyjnym Allegro.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 130%
Transport - 130%
Jedzenie - 120%
Bilety wstępów - 120%

Mapa

 

Spacer po Berlinie

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Berlin (Niemcy)

Zobacz wrzesień 2022

Zobacz

Ueckermünde (Niemcy)

Zobacz listopad 2014