• Zaplanowane wyjazdy: Włochy, Macedonia Północna, Armenia, Indie
Meksyk

listopad 2017

Słowo wstępu

Meksyk jest świetnym państwem do zwiedzania. Jest tutaj wszystko: świetna pogoda, rzadko denerwujący się ludzie, imponująca przyroda, starożytne zabytki i różnorodne jedzenie. Kraj jest bardzo kolorowy. Bardzo dużym zaskoczeniem okazało się miasto San Miguel de Allende, które zapisałem na listę jednych z najpiękniejszych na świecie. Meksykanie są zazwyczaj mili i przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców. Podczas zwiedzania piramid w Teotihuacán nieznajomy zapytał się skąd jesteśmy, gdy dowiedział się, że z Polski, wtedy zdjął kapelusz i ukłonił się mówiąc, że to kraj wielkiego człowieka Karola Wojtyły. Na każdym kroku widać wizerunek Matki Boskiej z Guadalupe. Często pojawia się również Frida. Szkielety i czaszki widoczne są raczej w centralnej części państwa. Ilość kościołów pewnie dorównuje Polsce :) Na półwyspie Jukatan wiele gatunków zwierząt można obserwować na wolności. Najmniej podobało mi się mocno turystyczne miasto Cancun, z którego nie wrzuciłem żadnych zdjęć. Najlepsza atmosfera była na wyspie Holbox, bardzo luźna, przypominająca tą w Tajlandii. Ogólnie w Meksyku jest bezpiecznie, nie spotkała mnie żadna niemiła sytuacja. Jeżeli jesteś miły, to inni też powinni być mili dla Ciebie, tak jak wszędzie :) W miastach często widzi się uzbrojoną żandarmerię (policía militar) jeżdżącą na pick-upach. Udało mi się obejrzeć dużo ciekawych miejsc. Mam jednak nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócę żeby zobaczyć inne, choćby jak stany Chiapas, Kalifornia Dolna, czy stolicę kraju.

Kilka porad

Informacje praktyczne

 • Warto zaopatrzyć się w blokery do opalania :) Poza tym warto mieć maski do snorkelingu i w osłonę wodoodporną na telefon, chociaż na miejscu jest też wiele sklepów, gdzie można je kupić.
 • Przylatując do Meksyku otrzymuje się kartkę, którą trzeba zachować aż do wyjazdu. Jej brak możne oznaczać problemy.
 • Po odebraniu bagaży na lotnisku, podchodzi się do strażnika granicznego, który znajduje się przy urządzeniu do losowania. Trzeba naciskąć przycisk, jeśli urządzenie zaświeci na czerwono, wtedy przeprowadzana jest kontrola bagażu. Kolor zielony oznacza, że można iść dalej.
 • Pieniądze lepiej wybierać z bankomatów (zazwyczaj pobierana jest prowizja przez meksykański bank ok. 35 pesos). Przelicznik wymiany dolarów w nielicznych kantorach jest bardzo słaby.
 • Język angielski jest słabo znany, z wyjątkiem miejscowości typowo turystycznych.
 • Rezerwat biosfery Sian Ka'an można odwiedzić na własną rękę. Trzeba pojechać do miejscowości Muyil. Samochód można zaparkować przy piramidach lub nieco dalej na parkingu obok laguny. Do laguny można dostać się m.in. przechodząc przez teren piramid, później przez kładkę w buszu (wejścia są płatne). Wynajęcie łódki od lokalnych przewodników kosztuje około 700 pesos i ciężko jest coś wytargować poniżej. Zwiedza się lagunę i przepływa do antycznego kanału Majów, gdzie przez kilkadziesiąt minut płynie się samemu między namorzynami. Wszystko trwa jakieś 2-3 godziny.
 • Rezerwat biosfery Ria Lagartos można zwiedzać na własną rękę. Wycieczki organizowane są m.in. z restauracji Rio Maya. Mają kilka opcji zwiedzania. Zwiedzanie miejsc z flamingami i innych zwierząt, kąpiel w błocie, odwiedzenie różowych akwenów trwa około 3 godzin, i przepływa się kilkadziesiąt kilometrów. Wynajęcie czteroosobowej łódki z przewodnikiem to koszt około 2300 pesos.
 • Zwiedzanie cenoty Misterio Maya (nie mylić z o wiele mniejszą cenotą Dos Ojos) kosztuje 550 pesos. Pływa się w niej przez około 1-1,5 godziny z przewodnikiem.
 • Przy forcie w miasteczku Bacalar można wynająć łódki pływające po lagunie, w tym po kanale Piratów. Koszt to 250 pesos od osoby za około 2-3 godziny.
 • Na wyspę Holbox nie można wjechać samochodem. Trzeba go zostawić na jednym z licznych parkingów strzeżonych w miasteczku Chiquilá (dzień parkingu kosztuje 100 pesos). Koszt promu za jedną osobę z Chiquilá na Holbox to 140 pesos.
 • Bilety wstępu zazwyczaj kosztują od 30 do 150 pesos. Wyjątek stanowi Chichen Itza, do którego wstęp to około 250 pesos.

Transport

 • Meksyk posiada bardzo dobrą sieć drogową i mało oznaczeń drogowych. Wygląda to bardzo podobnie jak w USA. Światła drogowe często są za skrzyżowaniem, a nie jak w Polsce - przed.
 • Autostrady szczególnie w stanie Meksyk i okolicach są bardzo drogie (za podróż z Guanajuato do Mexico City i z powrotem zapłaciłem około 800 pesos).
 • Kierowcy rzadko włączają kierunkowskazy, dlatego warto zachować czujność i nie denerwować się. Włączenie świateł awaryjnych często oznacza chęć wyprzedzenia.
 • Uwaga: wjazd do stanu Meksyk zwyczajnym samochodem może oznaczać jego zatrzymanie. Potrzebny jest samochód ze specjalną kolorową plakietką i zazwyczaj jest to auto ekologiczne. Warto o tym pamiętać przy wypożyczaniu auta w innym stanie. To efekt działania programu "Hoy No Circula", który zakazuje jazdy w różnych dniach autom o określonych kolorach plakietek.
 • Na terenach zabudowanych bardzo często na drogach znajdują się spowalniacze. Warto więc za bardzo się nie rozpędzać. Czasami są słabo widoczne w nocy.
 • Przed wjazdem do miast i wsi często stoją posterunki policji (szczególnie sporo ich było na Półwyspie Jukatan). I czasami dochodzi do wyrywkowej kontroli samochodów.
 • Na półwyspie Jukatan jest mało stacji paliw między miastami, warto o tym pamiętać wybierając się w dłuższą podróż, np. z Tulum do Bacalar, czy z Valladolid do Meridy.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 100%
Transport - 80%
Jedzenie - 70%
Bilety wstępów - 110%

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Późny przylot do Monterrey z Chicago
Dzień 2Poranne zwiedzanie Monterrey. Około południa wylot do Leon. Wynajęcie auta i przejazd do Guanajuato. Zwiadzenia miasta.
Dzień 3Bardzo wczesny wyjazd do Teotihuacán. Zwiedzanie piramid. Przejazd do San Miguel de Allende, po drodze zwiedzanie Santiago de Querétaro.
Dzień 4Zwiedzanie San Miguel de Allende. Po południu przejazd do Guanajuato.
Dzień 5Poranne zwiedzanie Guanajuato. Przejazd na lotnisko w Leon, oddanie auta. Przelot do Cancun (dość długo odbiera się bagaże). Wynajęcie auta i przejazd do Tulum.
Dzień 6Zwiedzanie stanowiska archeologicznego w Tulum, plaża Paraiso.
Dzień 7Przejazd do Akumal na pływanie z żółwiami. Plażowanie na plaży Akumal. Zwiedzanie cenoty Misterio Maya. Powrót do Tulum.
Dzień 8Przejazd do Muyil, zwiedzanie piramid, przejście po buszu. Wynajęcie łódki w rezerwacie biosfery Sian Ka'an. Później przejazd do baru na plażę Virgen i snorkeling na plaży. Powrót do Tulum.
Dzień 9Wczesny wyjazd do Baclar. Wynajęcie obok fortu łódki po lagunie Bacalar. Później przejazd do baru Cocalitos, z huśtawkami w wodzie. Przejazd na kolację do restauracji Los Rapidos, z pięknym zwężeniem laguny. Nocny powrót do Tulum.
Dzień 10Plażowanie w Tulum na plaży Paraiso. Wyjazd do Valadolid i zwiedzanie. Późny przyjazd do Meridy i zwiedzanie.
Dzień 11Przejazd do Chichen Itza. Kąpiel w pobliskiej cenocie Ik Kil. Powrót do Meridy. Po drodze odwiedzenie kolorowego cmentarza w Hoctún.
Dzień 12Planowane było odwiedzenie piramid w Uxmal. Zamiast tego spokojne zwiedzanie Meridy i zakupy w centrum handlowym :)
Dzień 13Wczesny przejazd do rezerwatu biosfery Ria Lagartos. Wynajęcie łódki na kilka godzin. Przejazd do Chiquilá, zaparkowanie auta na strzeżonym parkingu i przepłynęcie promem na wyspę Holbox.
Dzień 14Spokojny dzień na Holbox, wypożyczenie wózka golfowego i zwiedzanie w ten sposób.
Dzień 15Wypożyczenie rowerów i przejazd m.in. do Punta Cocos.
Dzień 16Dzień nic nie robienia na Holbox
Dzień 17Powrót do Chiquilá i przejazd do Cancun. Zdanie auta do wypożyczalni. Zakwaterowanie w jednym z dużych hoteli przy plaży.
Dzień 18Plażowanie w Cancun, odwiedzenie targu Mercado 28, spokojny dzień.
Dzień 19Wylot do Polski.

Mapa

 

Stan Nuevo León

 

Monterrey

 

Stan Guanajuato

 

Guanajuato

 

San Miguel de Allende

 

Stan Mexico

 

Teotihuacán

 

Stan Querétaro

 

Santiago de Querétaro

 

Stany Yucatan i Quintana Roo

 

Tulum

 

Akumal

 

Cenota Misterio Maya

 

Playa Virgen

 

Muyil i rezerwat biosfery Sian Ka'an

 

Laguna Bacalar

 

Valladolid

 

Chichén Itzá

 

Cenota Ik Kil

 

Hoctún

 

Merida

 

Rio Lagartos i rezerwat biosfery Ria Lagartos

 

Holbox

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.