Kilka słów o mnie

Tak jak adres strony wskazuje mam na imię Jurek. Natomiast swoje zdjęcia podpisuję pseudonimem taipan. Mam trzydzieści kilka lat i pochodzę z Białej Podlaskiej - mieście położonym we wschodniej Polsce, w pobliżu granicy z Białorusią.

Mam kilka zainteresowań, a dwa z nich to podróżowanie i fotografia. Początkowo stworzyłem tę stronę z myślą, aby podzielić się ciekawymi miejscami na Południowym Podlasiu. Później zacząłem też zamieszczać zdjęcia z całej Polski i podróży po świecie. Obecnie staram się ograniczać ilość zdjęć w galeriach i wrzucać tylko z miejsc, które są warte zobaczenia.

Odnośnie wyjazdów za granicę, to od wielu lat robię to na własną rękę. Szukam tanich przelotów i noclegów, czasami śpiąc u znajomych, w schroniskach czy pod namiotem. Lubię próbować lokalnych kuchni, dlatego zamieszczam też fotografie jedzenia. Jak do tej pory za najlepszą kuchnię mogę uznać japońską, głównie za owoce morza. Do swoich wojaży prawie zawsze przygotowuję się wcześniej. Przed dłuższym wyjazdem googluję, przeszukuję serwisy innych podróżników, przeglądam mapy i wyznaczam trasy. Dzięki temu czas spędzony w podróży spędzam efektywniej, choć może mniej spontanicznie. Chociaż tak naprawdę wszystko zależy od kierunku. Miasta odwiedzam zazwyczaj w weekendy lub w święta.

Co do fotografii, to zajmuję się nią wyłącznie amatorsko i traktuję jako hobby. Szkolę swój warsztat samodzielnie (polecam m.in. serwis Szeroki Kadr). Od wielu lat korzystam z lustrzanek Nikona. Jako temat zdjęć najbardziej interesuje mnie przyroda.


Do tej pory odwiedziłem:
9 z 51 stanów w USA
42 ze 194 wszystkich krajów
4 z 6 kontynentów
71% - odegłość do księżyca pokonana w samolocie
15 z 16 województw w Polsce

Strony, które warto znać przy planowaniu podróży:

  • Google Maps [https://www.google.pl/maps] - Narzędzie Google jest bardzo wygodne w tworzeniu własnych map. Można łatwo wyszukiwać miejsca, zaznaczać punkty czy trasy, dodawać do nich zdjęcia, itp. Po stworzeniu mapy, możemy ją wyeksportować do formatu KML i zapisać na dysk. Następnie przenieść na komórkę i wczytać do kilku programów z nawigacją offline, jak np. nieocenioną MapsMe lub Google Maps w wersji dla komórek.
  • Booking.com [https://www.booking.com/] - Trudno znaleźć równie rozbudowaną bazę noclegową niż na Booking.com. Poza tym możemy sprawdzić komentarze na temat noclegu czy okolicy. Często można też znaleźć promocje last minute, jak choćby oferty last minute przy Times Square w Nowym Jorku. Dzięki temu możemy spędzić noc w świetnych hotelach i lokalizacjach, a przy tym dużo nie wydać.
  • Rome2Rio [https://www.rome2rio.com/pl/] - Jeśli szukasz strony, jak na całym świecie można dostać się z punktu A do punktu B, to odpowiedź znajdziesz na Rome2Rio. Co prawda, nie uwzględnia ona wszystkich połączeń, ale i tak można dowiedzieć się z tej strony bardzo dużo a także poznać przybliżone koszty podróży.
  • Sygic Travel [https://travel.sygic.com/] - Bardzo duża baza atrakcji turystycznych na świecie, z zaznaczeniem tych najważniejszych, a także baza punktów POI (użytecznych miejsc).
  • FlightConnections [https://www.flightconnections.com/] - Mapa aktualnych bezpośrednich połączeń lotniczych z danego miasta oraz dni i godziny odlotów.
  • AzAir [http://www.azair.cz/] - Wyszukiwarka lotów według ilości spędzonych dni na miejscu w zakreślonym okresie.
  • DecisionData.org [http://decisiondata.org/] - Mapa najlepszych terminów do zwiedzania wszystkich rejonów świata.
  • Szczepienia Dla Podróżujących [http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/] - Na co warto się zaszczepić jadąc do danego kraju. Sporo informacji zdrowotnych.

Moje zdjęcia zostały opublikowane w m.in.:


Zdjęcie wprowadzające do książki

Opowieści o dawnym Janowie
autorstwa Roman Petrynik, Piotr Strzałkowski


Kraina Bugu
Numer 07/2013 (lato)


Kraina Bugu
Numer 10/2014 (wiosna)


Zumi lokalizator internetowy
Zdjęcie tła na stronie miasta Biała Podlaska

Mapa ciekawych miejsc na świecie, które chciałbym zobaczyć:

Poniżej znajduje się mapa świata z zaznaczonymi miejscami, które chciałbym zobaczyć. Dodaję nowe punkty, kiedy tylko natknę się na coś interesującego. I później żyję nadzieją, że kiedyś je zobaczę :)