• Niedługo: Jordania, Cypr, Szkocja, Kenia, Tanzania, Luksemburg
USA (Nowy Jork, Nowy Orlean, stany Kalifornia, Nevada, Arizona)

czerwiec/lipiec 2019

USA

Nowy Jork (stan)
Luizjana
Kalifornia
Nevada
Arizona
Utah

Słowo wstępu

Dużą część z niżej prezentowanych miejsc odwiedziłem po raz kolejny. Do Nowego Jorku mogę wracać najczęściej, podobnie jak do Londynu, zawsze można w nich znaleźć coś nowego. Nowy Orlean nie spełnił moich oczekiwań; miałem inne wyobrażenie tego miasta. Nie chodzi jednak o architekturę, ale o klimat tam panujący - wszechobecny alkohol, narkotyki, a wieczorami klimat głównie raperski. Po kataklizmie z 2005 roku do dzisiejszego dnia liczba mieszkańców zmniejszyła się o ponad 20% - być może nie wrócili ludzie najbardziej wpływający na kulturę. Los Angeles kojarzy mi się z setkami kilometrów autostrad i korkami, których nawet w Warszawie ciężko uświadczyć. Ale największe wrażenie robi monstrualna przyroda. Myślałem, że park narodowy Sekwoi i Kings Canyon będą moim największym rozczarowaniem, bo co można tam oglądać, tylko drzewa? Ale zostałem pozytywnie zaskoczony. W amerykańskich restauracjach brakuje mi warzyw, a jak już są to często przetworzone, o małej wartości odżywczej. Do Stanów na pewno jeszcze będę wracać nie raz, a przynajmniej chcę wracać. Chociażby na zakupy w outletach :)

Kilka porad

Transport

  • Jeżeli zamierzasz korzystać z metra w Nowym Jorku co najmniej kilka razy dziennie, i zostajesz dłużej niż 2-3 dni, to warto rozważyć zakup karty MetroCard, która upoważnia do nielimitowanych przejazdów. 7-dniowa karta kosztuje 33 USD + 1 USD za wydanie samej karty. Przy czym same karty często znajdują się obok automatów i można je wziąć i skorzystać (nie płaci się wtedy dodatkowego 1 USD).
  • Prom z Manhattanu na wyspę Staten Island i z powrotem jest darmowy (odpływa ze stacji Staten Island Ferry). Z promu widać w oddali Statuę Wolności i południową panoramę Manhattanu.
  • Z lotniska w Nowym Orleanie (MSY) do Dzielnicy Francuskiej kursuje bezpośredni autobus E2 za 2 USD w jedną stronę. Kierowca nie wydaje reszty, trzeba mieć wyliczoną sumę.
  • 24-godzinny bilet (liczony od godziny skasowania) na zabytkowe tramwaje w Nowym Orleanie kosztuje 3 USD. Kierowca nie wydaje reszty, trzeba mieć wyliczoną sumę.
  • Trzeba pamiętać o napiwkach. Standardowy napiwek to około 15-20% ceny zamówienia, czyli wyższy niż w Europie, i wręcz obowiązkowy.
  • Ceny w sklepach są podawane netto. Ostateczna cena brutto za towar jest zależnie od stanu do około 10% wyższa niż na metce.

Inne

  • W Nowym Jorku darmowe wifi jest dostępne na stacjach metra.
  • Noclegi na Manhattanie są drogie. Jednak często rezerwując dzień przed można liczyć na duże promocje, szczególnie w okolicach Times Square. Z mojego doświadczenia wynika, że dobre ceny hoteli z dobrym połączeniem z Manhattanem można znaleźć na Queens w okolicach stacji metra 21 St - Queensbridge. Przy czym okolica ta wydaje się być lekko "szemrana", gdzie można spotkać dilerów narkotyków. Można spać w stanie New Jersey; jednak wtedy trzeba płacić dodatkowo za dojazdy autobusami, których to przejazdów karta MetroCard nie obejmuje.
  • Nową atrakcję Nowego Jorku - schody Vessel - można odwiedzić za darmo. Trzeba się jednak wcześniej zarejestrować na stronie link tutaj. Maksymalnie można zarezerwować 6 biletów jednorazowo.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Popołudniowy przylot do Nowego Jorku na lotnisko JFK (o 15:40) mocno się opóźnił i wylądowałem przed 19:00. Zameldowanie w hotelu na Queens.
Dzień 2Zwiedzanie Nowego Jorku.
Dzień 3Zwiedzanie Nowego Jorku.
Dzień 4Zwiedzanie Nowego Jorku..
Dzień 5Wylot o 8:00 do Nowego Orleanu. Przylot 10:18. Przejazd autobusem miejskim za 2 USD do centrum. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie Francuskiej Dzielnicy.
Dzień 6Dalsze zwiedzanie Nowego Orleanu - Dzielnicy Ogrodów‎. Wylot o 19:40 do Los Angeles, przylot o 21:43. Zakwaterowanie w hotelu w pobliżu Hollywood (im bliżej tym lepiej, w Los Angeles są często potężne korki).
Dzień 7Zwiedzanie Alei Gwiazd, Rodeo Dr, domku Czarownicy, przejazd ulicami Beverly Hills, podjazd pod znak Hollywood. Wyjazd do Santa Barbara, a po drodze przystanek na plaży w Malibu. Zakwaterowanie przy plaży w Santa Barbara.
Dzień 8Poranne zwiedzanie w Santa Barbara. Przejaz jedną z ładniejszych tras USA - California State Route 1 do San Francisco. Po drodze zwiedzanie m.in. Elephant Seal (słoni morskich wylegujących się na plaży), zatoczka i wodospad McWay Falls, Julia Pfeiffer Burns State Park, plaża Pfeiffer Beach, most Bixby Creek. Bardzo późny przyjazd do hotelu Emeryville niedaleko San Francisco (hotele w San Francisco są bardzo drogie).
Dzień 9Całodniowe zwiedzanie San Francisco. Jeżeli zamierzasz iść na piechotę przez most Golden Bridge, to zdecydowanie radzę ze sobą zabrać bluzę - wiatr potrafi być naprawdę silny. Powrót do hotelu w Emeryville.
Dzień 10Zakupy w outlecie San Francisco Premium Outlets. Przejazd do The Sonora Inn i nocleg.
Dzień 11Zwiedzanie parku narodowego Yosemite. Droga Tioga Pass była w dalszym ciągu zasypana śniegiem i w dużej części zamknięta. Parkingi w Yosemite potrafią być bardzo zatłoczone, dlatego trzeba czasami próbować kilka razy wjechać. Nocleg we Fresno.
Dzień 12Zwiedzanie parków narodowych Kings Canyon i Sekwoi. Bardzo kręta i długa droga wyjazdowa w kierunku południowym. Nocleg w Ridgecrest.
Dzień 13Zwiedzanie Fish Rocks, Trona Pinnacles i parku narodowego Dolina Śmierci. Temperatury w ciągnu dnia potrafią przekraczać 45-46 stopni, dlatego wyjścia na dłuższe trasy zaleca się przed godziną 10:00. Nocleg w Las Vegas.
Dzień 14Zwiedzanie Las Vegas.
Dzień 15Wyjazd do Sedony. Po drodze przejazd historyczną drogą Route 66, ciekawa stacja paliw Hackberry General Store i miasteczko Seligman. Popołudniowy zwiedzanie trasy Fay Canyon w Sedonie i nocleg. Odpoczynek w Red Rock Crossing nie udał się ze względu na brak miejsc na parkingach.
Dzień 16Bardzo wczesny wyjazd do Monument Valley (Utah), zwiedzanie przy okazji parku stanowego Goosenecks i skały Mexican Hat w Utah. Powrót do Sedony.
Dzień 17Wyjazd z Sedony do Los Angeles. Po drodze przejazd przez Palms Springs. Niestety park Indian Canyons z palmami był zamknięty, pomimo że powinien być otwarty. Szybka zmiana planów, przejazd ulicami miasta Palms Springs wśród palm i przejazd na plażę na Venice Beach do Santa Monica. Zakwaterowanie w pobliżu lotniska.
Dzień 18Powrót na lotnisko. Oddanie auta do wypożyczalni. Wylot do Polski (około 16:00).

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 140%
Transport - 120%
Jedzenie - 140%
Bilety wstępów - 120%

Mapa

 

Stan Nowy Jork

 

Nowy Jork (miasto)

 
Stacja kolejowa PATH World Trade Center przypominająca katedrę na tle kolorowej instalacji
 
Pomnik po dawnych wieżach World Trade Center jest jednym z moich ulubionych miejsc w Nowym Jorku
 
Stara zabudowa na dolnym Manhattanie
 
Statua Wolności widziana w przybliżeniu z promu na Staten Island
 
Panorama dolnego Manhattanu widziana z promu na Staten Island
 
Freeman Alley - mała ślepa, ciekawa uliczka
 
"27 Club" - mural znanego brazylijskiego artysty Eduardo Kobra z wizerunkami gwiazd muzyki: John Lennon, Kurt Cobain, Jim Morrison, Jimi Hendrix, Amy Winehouse
 
Piękny i znany widok na Manhattan Bridge z ulicy Washington St na Brooklynie
 
Panorama Manhattanu z Main Street Park na Brooklynie
 
Jedno z moich ulubionych miejsc w Nowym Jorku - okolice Brooklyn Bridge na Brooklynie
 
Żółta taksówka przy Times Square
 
Times Square widziany z czerwonych schodów
 
Makieta pracujących robotników umieszczona na samochodzie
 
The Vessel - jedna z najnowszych atrakcji Nowego Jorku w kompleksie Hudson Yards. 46 metrów wysokości, 154 tarasów widokowych i mnóstwo schodów. Warto wejść na samą górę.
 
The Vessel - jedna z najnowszych atrakcji Nowego Jorku w kompleksie Hudson Yards. 46 metrów wysokości, 154 tarasów widokowych i mnóstwo schodów. Warto wejść na samą górę.
 
Napis LOVE w parku High Line zbudowany na dawnej linii kolejowej
 
Parku High Line został zbudowany na dawnej linii kolejowej, otoczony wieżowcami i blokami, tak że można zaglądać ludziom w okna
 
Mural Matki Teresy i Gandhiego w pobliżu High Line znanego brazylijskiego artysty Eduardo Kobra. Jego mural znajduje się również w Łodzi.
 
Hala targowa Chelsea Market, gdzie również można dobrze zjeść
 
Napis LOVE na jednym z wejść do budynków w West Village na Manhattanie
 
Kamienica w West Village
 
Dom Carrie Bradshaw z serialu "Seks w wielkim mieście"
 
Kamienica z serialu "Przyjaciele"
 
Restauracja Kat'z Delicatessen, w której działa się akcja znanej sceny z Meg Ryan z filmu "Kiedy Harry poznał Sally". Przy okazji serwowane są tu przepyszne pastrami.
 

Stan Luizjana

 

Nowy Orlean

 
Ciężarówka jednego z symboli USA - Coca Coli
 
Bazylika katedralna św. Ludwika w Nowym Orleanie
 
Dzielnica Francuska (French Quarter) z charakterystycznymi, misternie zdobionymi balkonami.
 
Dzielnica Francuska (French Quarter) z charakterystycznymi, misternie zdobionymi balkonami.
 
Bourbon Street - główna ulica Dzielnicy Francuskiej
 
Pomnik muzyków jazzowych w parku Musical Legends przy Bourbon Street
 
Zabytkowe amerykańskie auta
 
Bourbon Street tętniąca w nocy życiem. Dla mnie jest o największe rozczarowanie tego miasta. Na ulicach głównie widziałem pijanych lub pod wpływem narkotyków ludzi, a muzyka którą słyszałem to głównie rap lub hip-hop. Trochę inaczej to sobie wyobrażałem :)
 
Występ zespołu jazzowego w jednym z klubów, w którym spotkałem dziennikarza Bartka Węglarczyka
 
Saenger Theatre - prawie 100-letni teatr
 
Po mieście jeżdżą zabytkowe tramwaje, którymi polecam się przejechać.
 
Zielona elewacja jednego z hoteli w Dzielnicy Ogrodów
 
Wille i rezydencje w Dzielnicy Ogrodów (Garden District)
 
Wille i rezydencje w Dzielnicy Ogrodów (Garden District)
 
Wille i rezydencje w Dzielnicy Ogrodów (Garden District)
 
Zabytkowy Cmentarz nr 1 Lafayette w Dzielnicy Ogrodów
 

Stan Kalifornia

 

Los Angeles

 
Podróż po Zachodzie USA trzeba oczywiście zacząć od wypożyczenia auta, tym razem Forda Edge
 
Mural z dziewczynką do góry nogami przy Melrose Ave
 
Spadena House - dziwny wygięty dom w Beverly Hills, przypominający dom wiedźmy
 
Aleja Gwiazd w Hollywood. Na zdjęciu gwiazda Chucka Norrisa
 
Napis Hollywood na wzgórzu
 
Venice Beach w Santa Monica warto odwiedzić o zachodzie Słońca. W ciągu dnia dużego wrażenia nie robi, przynajmniej na mnie.
 

Malibu

 
Plaża Stanowa El Matador w Malibu z charakterystyczną skałą
 

Santa Barbara

 
Molo w Santa Barbara
 
Santa Barbara jest pięknym, z hiszpańskim klimatem miastem
 
Parada przebierańców
 
Drzewa z fioletowymi kwiatami
 
Budynek w centrum miasta
 

California State Route 1

 
Słonie morskie wygrzewające się na plaży - jedno z nielicznych miejsc, gdzie można je oglądać z bliska w Kalifornii
 
California State Route 1 - droga stanowa numer 1 w Kalifornii wiedzie wzdłuż oceanu przez 1055 kilometrów
 
Turkusowa zatoczka z wodospadem McWay Falls
 
Przy wejściu na plażę Pfeiffer Beach znajdują się silnie potargane wiatrem drzewa
 
Zachód Słońca na plaży Pfeiffer Beach
 
Skała z dziurą w środku na Pfeiffer Beach
 
Staw przy plaży Pfeiffer Beach
 
Most Bixby Creek Bridge o wysokości 85 m
 

San Francisco

 
Most Golden Gate widziany z punktu widokowego Battery Spencer. Przejeżdża przez niego około 3,5 miliona samochodów miesięcznie. Most przetrwał wszystkie trzęsienia ziemi od 1937 roku, czyli od chwili otwarcia.
 
Most Golden Gate ma prawie 2800 m długości. Na spacer po nim zabrać ze sobą bluzę z kapturem, ponieważ może bardzo silnie wiać.
 
"Painted Ladies" przy placu Alamo, występowały w serialu "Pełna chata"
 
Wiktoriańskie szeregowce w dzielnicy Haight-Ashbury
 
Najbardziej gejowska dzielnica na świecie - Castro, gdzie nawet przejścia dla pieszych są w kolorach tęczy :)
 
Drogowa serpentyna na części Lombard Street
 
Miasto jest położone na wzgórzach
 
Przejażdżka zabytkowym tramwajem
 
Ulice w San Francisco potrafią być bardzo strome
 

Yosemite National Park (Park Narodowy Yosemite)

 
Park Yosemite w dolinie jest bardzo zielony.
 
W oddali El Capitan - prawie kilometrowa skała, jeden z najbardziej cenionych celów wspinaczkowych na świecie.
 
Rzeka Merced przepływająca przez dolinę
 
Jeden z wodospadów w Yosemite widziany ze Swinging Bridge
 
Wodospad Bridalveil Fall widziany zza rzeki Merced
 
Tunnel View
 
Widok na wysokie góry parku z Washburn Point
 
Dolina widziana z punktu widokowego Glacier Point
 

Kings Canyon National Park (Park Narodowy Kings Canyon)

 
Wysoki mamutowiec olbrzymi w parku Kings Canyon. Prawdę mówiąc park ten bardziej mi się podobał niż park Sekwoi.
 
W środku mamutowca
 
Przed 1940 rokiem park Kings Canyon nosił nazwę Generała Granta. Razem z parkiem Sekwoi stanowi jedną jednostkę.
 
Przewrócone drzewo sekwoi, obecnie stanowi ścieżkę
 
Sekwoje rosnące przy parkingu samochodowym
 
Widok z trasy widokowej Kings Canyon Scenic Byway
 
Góry widoczne zza drzew w pobliżu Kings Canyon Scenic Byway
 

Sequoia National Park (Park Narodowy Sekwoi)

 
Potężne sekwoje rosnące w parku Sekwoi. Park Sekwoi jest drugim ustanowionym parkiem narodowym w USA po Yellowstone. Został założony w 1890 roku. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt USA (poza Alaską) - Mount Whitney o wysokości 4421 m. Ze względu na wysokie położenie parku, nawet latem potrafi leżeć śnieg. W XIX w. na terenach tych odbywała się masowa wycinka tysięcy długowiecznych drzew.
 
General Sherman – największy okaz mamutowca olbrzymiego na świecie. Jego wymiary to: wysokość: 84 m, średnica pnia: 8 m, waga: ponad 1200 ton, miąższość drewna tego drzewa (1487 m³) co odpowiada mniej więcej masie drewna ze świerków rosnących na powierzchni hektara.
 
Polana na szlaku Big Trees - magiczne miejsce
 
Tunnel Log - przewrócona sekwoja z wydrążonym poprzecznie przejazdem dla samochodów.
 

Fish Rocks (Skały Ryby)

 
Skały pomalowane w łby ryb
 

Trona Pinnacles

 
Stożkowe formacje skalne Trona Pinnacles, niedaleko miasta Ridgecrest. Kręcono tutaj filmy m.in. Star Trek V: Ostateczna granica, Planeta Małp
 
Asfaltowa droga z pajęczynami prowadząca do Doliny Śmierci
 

Death Valley National Park (Park Narodowy Dolina Śmierci)

 
Zachodnia część Doliny Śmierci. Najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi, gdzie 10 lipca 1913 roku temperatura osiągnęła 56,7 °C. Jest to światowy rekord temperatury powietrza.
 
Po godzinie 10 rano nie zaleca się wychodzenia na dłuższe trasy ze względu na zagrożenie bardzo wysokimi temperaturami
 
Wydmy piaskowe w Mesquite Flat
 
Księżycowe, surowe klimaty parku. Pierwszy raz doświadczyłem tutaj ciekawego zjawiska - bardzo silnego, piekącego wręcz wiatru.
 
Bardzo długa droga prowadząca przez park
 
Badwater Basin - niewielkie słone jezioro położone na wysokości 86 m poniżej poziomu morza najniższy punkt w Ameryce Północnej
 
Panamint Range – pasmo górskie na północnym skraju pustyni Mojave w parku narodowym
 
Artist's Palette - kolorowe od minerałów skały
 
Zabriskie Point - ciekawe erozyjnie formacje skalne (badlands). Nazwa wzięła się na cześć Christiana Brevoorta Zabriskiego - potomka polskiego szlachcica.
 

Palm Springs

 
South Palm Canyon Drive - jedna z głównych ulica miasta, wzdłuż której rosną palmy. Chociaż drzewa te rosną prawie w całym mieście.
 

Stan Nevada

 

Las Vegas

 
Drugie piętro hotelu The Venetian, z kanałami wzorowanymi na prawdziwą Wenecję. Wygląda to kiczowato, ale robi wrażenie :)
 
Hotel Paris z repliką wieży Eiffla
 

Stan Arizona

 

Route 66 (droga)

 
Stacja paliw i sklep Hackberry General Store przy historycznej drodze Route 66
 
Amerykańska flaga na budynku sklepu w mieście Seligman przy historycznej drodze Route 66
 
Policyjny radiowóz w mieście Seligman przy historycznej drodze Route 66
 

Sedona

 
Cathedral Rock w Sedonie jest jednym z symboli całej Arizony
 
Widok ze ścieżki trekkingowej Fay Canyon
 
Sedona jest nazywana czerwonym miastem ze względu na kolor skał Red Rocks
 
Zachód Słońca nad Sedoną
 

Stan Utah

 

Monument Valley

 
Widok na Monument Valley z punktu Forrest Gump Point to jedna z ikon amerykańskiego krajobrazu. Tutaj Forest Gump w filmie zakończył swoją podróż.
 
Monument Valley w całości położony jest na terenie rezerwatu Indian Navaho. W rzeczywistości nie jest to dolina, a twór erozji eolicznej. Dawniej grunt dochodził do wysokości obecnych skał. Występujące strome formy skalne nazywają się butte.
 
Panorama Monument Valley – widok z centrum dla zwiedzających
 
Indiańskie flagi powiewające na wietrze
 
Widok z John Ford’s Point, który to reżyser rozpowszechnił to miejsce w westernach. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc w Stanach Zjednoczonych.
 
Skały Trzy Siostry (Three Sisters)
 
Indianie Nawaho uważają się za gospodarzy tego miejsca od 'zawsze'. Mają tutaj miejsce ważne ceremonie religijne.
 

Goosenecks State Park (Park stanowy Goosenecks)

 
Meandry w kanionie o głębokości 300 metrów żłobione przez rzekę San Juan od 300 milionów lat. Przypomina Horseshoe Bend w Arizonie. Park znajduje się niedaleko Monument Valley.
 

Mexican Hat Rock (Skała Mexican Hat)

 
Skała Mexican Hat o kształcie przypominającym meksykańskie sombrero. Pobliska miejscowość wzięła swoją nazwę od nazwy skały.
 

Jedzenie

 
Pyszna nowojorska kanapka - pastrami, z dużą ilością wołowiny. W restauracji Kat'z Delicatessen podawana jest z marynowanymi ogórkami.
 
Nowoamerykańska kuchnia w restauracji Asiate - na zdjęciu ośmiornica podana na rozwarstwionym ziemniaku.
 
Pieczone ostrygi w Nowym Orleanie... wolę jednak surowe.
 
Kanapka z mięsem aligatora w Nowym Orleanie
 
"Mała" porcja steka w jednej z moich ulubionych sieciówek Texas Roadhouse


 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

USA (stany Nowy Jork, Colorado, Utah, Wyoming) i Kanada

Zobacz sierpień 2016

Zobacz

USA (Chicago oraz stany Kalifornia, Nevada, Utah i Arizona)

Zobacz kwiecień/maj 2014

Zobacz

USA (Nowy Jork)

Zobacz listopad 2013

Zobacz

USA (stany Kalifornia, Nevada, Utah, Arizona)

Zobacz wrzesień/październik 2010