• Zaplanowane wyjazdy: Włochy, Macedonia Północna, Armenia, Indie
Stambuł (Turcja)

listopad 2019

Słowo wstępu

Jednym z miast w Europie, do których chętnie wracam jest Stambuł. Za każdym razem odkrywam w nim nowe miejsca. Tym razem odwiedziłem dwie nowe dzielnice - kolorowy Balat i bogatą Belek. W mieście znajduje się 3113 meczetów, czyli ponad 3 razy więcej niż kościołów w Rzymie. Co ciekawe dawne Bizancjum i Rzym zostały założone w podobnym czasie. Stambuł może pochwalić się również jednym z najstarszych linii metra na świecie wybudowanym w 1875 r.

Kilka porad

Transport

  • Od kwietnia 2019 r. Stambuł ma nowe lotnisko, na które odbywają się komercyjne loty pasażerskie. Na stare lotnisko Stambuł-Atatürk już nie polecimy. Co ciekawe nowe lotnisko ma taki sam kod IATA, jak stare lotnisko, tzn. IST. Nowe lotnisko jest wielkie. Moim zdaniem także jest dobrze zorganizowane i łatwe w poruszaniu się. Położone jest około 45 km od takich punktów turystycznych jak Hagia Sofia czy Błękitny Meczet. Obecnie trwa budowa linii metra M11, która będzie dojeżdżać do stacji Gayrettepe, a stamtąd można będzie przesiąść się na linię do placu Taksim. Obecnie jednak między miastem a lotniskiem kursują regularnie autobusy HAVAIST lub autobusy miejskie IETT. Połączenia i rozkład jazdy można znaleźć na stronie www.iett.istanbul/en/. Pod wcześniej wspomniane atrakcje Hagia Sofia czy Błękitny Meczet podjeżdża bezpośrednio autobus IST-20, przystanek Sultanahmet. Kurs z lotniska do Sultanahmet o 1:00 w nocy zajął mi około 40 minut, z powrotem o godz. 14:00 około 50 minut, a więc bardzo sprawnie. Natomiast z tego co czytałem, przy dużym ruchu drogowym, można jechać nawet 2 godziny. Cena biletu w jedną stronę to 18 lir, płatne u kierowcy tylko kartą kredytową lub debetową.
  • Przed wejściem do terminala lotniczego odbywa się kontrola bagażu i należy zarezerwować sobie dodatkowe kilkanaście minut. Druga standardowa kontrola bagażu przed odlotem odbywa się później.

Informacje praktyczne

  • Kryty Bazar (tr. Kapalı Çarşı) zamknięty jest w niedziele.
  • Poruszając się komunikacją publiczną warto zakupić istanbulkart. Doładowujesz ją dowolną kwotą. Koszty korzystania z komunikacji z instabulkart są o wiele tańsze niż kupowanie pojedynczych biletów. Ponadto na jednej karcie może jeździć wiele osób. Po prostu przy wejściu do metra, tramwajów czy autobusów odbija się kartę w czytniku i pobierana jest opłata. Kartę można odbić kilka razy na jednym czytniku. Cena przejazdu to zazwyczaj od około 1,5 do 3 lir.
  • Internet mobilny w Turcji jest bardzo drogi. Czasami jest dostępny w restauracjach czy kawiarniach, trzeba jednak prosić o hasło. W dzielnicach turystycznych i w pobliżu przystanków komunikacji publicznej dostępny jest darmowa sieć wifi - iBBWiFi. Limit dzienny pobranych danych wynosi 1 GB. Żeby z niego korzystać trzeba najpierw zarejestrować się - podaje się numer telefonu, na których przychodzi sms z kodem do zalogowania. Kod najlepiej zapamiętać, ponieważ trzeba się często logować ponownie, używając tego samego kodu.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 100%
Transport - 80%
Jedzenie - 100%

Mapa





 

Dzielnica Balat (dystrykt Fatih)

 

Dystrykt Fatih

 

Dystrykt Beyoğlu

 

Most Galata (Galata Köprüsü)

 

Dzielnica Bebek (dystrykt Beşiktaş)

 

Jedzenie



 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Stambuł (Turcja)

Zobacz maj 2022

Zobacz

Stambuł (Turcja)

Zobacz marzec 2018

Zobacz

Stambuł (Turcja)

Zobacz styczeń 2015

Zobacz

Turcja

Zobacz lipiec 2005