• Zaplanowane wyjazdy: Macedonia Północna, Armenia, Indie
Meksyk

listopad 2017

Słowo wstępu

Meksyk jest świetnym państwem do zwiedzania. Jest tutaj wszystko: świetna pogoda, rzadko denerwujący się ludzie, imponująca przyroda, starożytne zabytki i różnorodne jedzenie. Kraj jest bardzo kolorowy. Bardzo dużym zaskoczeniem okazało się miasto San Miguel de Allende, które zapisałem na listę jednych z najpiękniejszych na świecie. Meksykanie są zazwyczaj mili i przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców. Podczas zwiedzania piramid w Teotihuacán nieznajomy zapytał się skąd jesteśmy, gdy dowiedział się, że z Polski, wtedy zdjął kapelusz i ukłonił się mówiąc, że to kraj wielkiego człowieka Karola Wojtyły. Na każdym kroku widać wizerunek Matki Boskiej z Guadalupe. Często pojawia się również Frida. Szkielety i czaszki widoczne są raczej w centralnej części państwa. Ilość kościołów pewnie dorównuje Polsce :) Na półwyspie Jukatan wiele gatunków zwierząt można obserwować na wolności. Najmniej podobało mi się mocno turystyczne miasto Cancun, z którego nie wrzuciłem żadnych zdjęć. Najlepsza atmosfera była na wyspie Holbox, bardzo luźna, przypominająca tą w Tajlandii. Ogólnie w Meksyku jest bezpiecznie, nie spotkała mnie żadna niemiła sytuacja. Jeżeli jesteś miły, to inni też powinni być mili dla Ciebie, tak jak wszędzie :) W miastach często widzi się uzbrojoną żandarmerię (policía militar) jeżdżącą na pick-upach. Udało mi się obejrzeć dużo ciekawych miejsc. Mam jednak nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócę żeby zobaczyć inne, choćby jak stany Chiapas, Kalifornia Dolna, czy stolicę kraju.

Kilka porad

Informacje praktyczne

  • Warto zaopatrzyć się w blokery do opalania :) Poza tym warto mieć maski do snorkelingu i w osłonę wodoodporną na telefon, chociaż na miejscu jest też wiele sklepów, gdzie można je kupić.
  • Przylatując do Meksyku otrzymuje się kartkę, którą trzeba zachować aż do wyjazdu. Jej brak możne oznaczać problemy.
  • Po odebraniu bagaży na lotnisku, podchodzi się do strażnika granicznego, który znajduje się przy urządzeniu do losowania. Trzeba naciskąć przycisk, jeśli urządzenie zaświeci na czerwono, wtedy przeprowadzana jest kontrola bagażu. Kolor zielony oznacza, że można iść dalej.
  • Pieniądze lepiej wybierać z bankomatów (zazwyczaj pobierana jest prowizja przez meksykański bank ok. 35 pesos). Przelicznik wymiany dolarów w nielicznych kantorach jest bardzo słaby.
  • Język angielski jest słabo znany, z wyjątkiem miejscowości typowo turystycznych.
  • Rezerwat biosfery Sian Ka'an można odwiedzić na własną rękę. Trzeba pojechać do miejscowości Muyil. Samochód można zaparkować przy piramidach lub nieco dalej na parkingu obok laguny. Do laguny można dostać się m.in. przechodząc przez teren piramid, później przez kładkę w buszu (wejścia są płatne). Wynajęcie łódki od lokalnych przewodników kosztuje około 700 pesos i ciężko jest coś wytargować poniżej. Zwiedza się lagunę i przepływa do antycznego kanału Majów, gdzie przez kilkadziesiąt minut płynie się samemu między namorzynami. Wszystko trwa jakieś 2-3 godziny.
  • Rezerwat biosfery Ria Lagartos można zwiedzać na własną rękę. Wycieczki organizowane są m.in. z restauracji Rio Maya. Mają kilka opcji zwiedzania. Zwiedzanie miejsc z flamingami i innych zwierząt, kąpiel w błocie, odwiedzenie różowych akwenów trwa około 3 godzin, i przepływa się kilkadziesiąt kilometrów. Wynajęcie czteroosobowej łódki z przewodnikiem to koszt około 2300 pesos.
  • Zwiedzanie cenoty Misterio Maya (nie mylić z o wiele mniejszą cenotą Dos Ojos) kosztuje 550 pesos. Pływa się w niej przez około 1-1,5 godziny z przewodnikiem.
  • Przy forcie w miasteczku Bacalar można wynająć łódki pływające po lagunie, w tym po kanale Piratów. Koszt to 250 pesos od osoby za około 2-3 godziny.
  • Na wyspę Holbox nie można wjechać samochodem. Trzeba go zostawić na jednym z licznych parkingów strzeżonych w miasteczku Chiquilá (dzień parkingu kosztuje 100 pesos). Koszt promu za jedną osobę z Chiquilá na Holbox to 140 pesos.
  • Bilety wstępu zazwyczaj kosztują od 30 do 150 pesos. Wyjątek stanowi Chichen Itza, do którego wstęp to około 250 pesos.

Transport

  • Meksyk posiada bardzo dobrą sieć drogową i mało oznaczeń drogowych. Wygląda to bardzo podobnie jak w USA. Światła drogowe często są za skrzyżowaniem, a nie jak w Polsce - przed.
  • Autostrady szczególnie w stanie Meksyk i okolicach są bardzo drogie (za podróż z Guanajuato do Mexico City i z powrotem zapłaciłem około 800 pesos).
  • Kierowcy rzadko włączają kierunkowskazy, dlatego warto zachować czujność i nie denerwować się. Włączenie świateł awaryjnych często oznacza chęć wyprzedzenia.
  • Uwaga: wjazd do stanu Meksyk zwyczajnym samochodem może oznaczać jego zatrzymanie. Potrzebny jest samochód ze specjalną kolorową plakietką i zazwyczaj jest to auto ekologiczne. Warto o tym pamiętać przy wypożyczaniu auta w innym stanie. To efekt działania programu "Hoy No Circula", który zakazuje jazdy w różnych dniach autom o określonych kolorach plakietek.
  • Na terenach zabudowanych bardzo często na drogach znajdują się spowalniacze. Warto więc za bardzo się nie rozpędzać. Czasami są słabo widoczne w nocy.
  • Przed wjazdem do miast i wsi często stoją posterunki policji (szczególnie sporo ich było na Półwyspie Jukatan). I czasami dochodzi do wyrywkowej kontroli samochodów.
  • Na półwyspie Jukatan jest mało stacji paliw między miastami, warto o tym pamiętać wybierając się w dłuższą podróż, np. z Tulum do Bacalar, czy z Valladolid do Meridy.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 100%
Transport - 80%
Jedzenie - 70%
Bilety wstępów - 110%

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Późny przylot do Monterrey z Chicago
Dzień 2Poranne zwiedzanie Monterrey. Około południa wylot do Leon. Wynajęcie auta i przejazd do Guanajuato. Zwiadzenia miasta.
Dzień 3Bardzo wczesny wyjazd do Teotihuacán. Zwiedzanie piramid. Przejazd do San Miguel de Allende, po drodze zwiedzanie Santiago de Querétaro.
Dzień 4Zwiedzanie San Miguel de Allende. Po południu przejazd do Guanajuato.
Dzień 5Poranne zwiedzanie Guanajuato. Przejazd na lotnisko w Leon, oddanie auta. Przelot do Cancun (dość długo odbiera się bagaże). Wynajęcie auta i przejazd do Tulum.
Dzień 6Zwiedzanie stanowiska archeologicznego w Tulum, plaża Paraiso.
Dzień 7Przejazd do Akumal na pływanie z żółwiami. Plażowanie na plaży Akumal. Zwiedzanie cenoty Misterio Maya. Powrót do Tulum.
Dzień 8Przejazd do Muyil, zwiedzanie piramid, przejście po buszu. Wynajęcie łódki w rezerwacie biosfery Sian Ka'an. Później przejazd do baru na plażę Virgen i snorkeling na plaży. Powrót do Tulum.
Dzień 9Wczesny wyjazd do Baclar. Wynajęcie obok fortu łódki po lagunie Bacalar. Później przejazd do baru Cocalitos, z huśtawkami w wodzie. Przejazd na kolację do restauracji Los Rapidos, z pięknym zwężeniem laguny. Nocny powrót do Tulum.
Dzień 10Plażowanie w Tulum na plaży Paraiso. Wyjazd do Valadolid i zwiedzanie. Późny przyjazd do Meridy i zwiedzanie.
Dzień 11Przejazd do Chichen Itza. Kąpiel w pobliskiej cenocie Ik Kil. Powrót do Meridy. Po drodze odwiedzenie kolorowego cmentarza w Hoctún.
Dzień 12Planowane było odwiedzenie piramid w Uxmal. Zamiast tego spokojne zwiedzanie Meridy i zakupy w centrum handlowym :)
Dzień 13Wczesny przejazd do rezerwatu biosfery Ria Lagartos. Wynajęcie łódki na kilka godzin. Przejazd do Chiquilá, zaparkowanie auta na strzeżonym parkingu i przepłynęcie promem na wyspę Holbox.
Dzień 14Spokojny dzień na Holbox, wypożyczenie wózka golfowego i zwiedzanie w ten sposób.
Dzień 15Wypożyczenie rowerów i przejazd m.in. do Punta Cocos.
Dzień 16Dzień nic nie robienia na Holbox
Dzień 17Powrót do Chiquilá i przejazd do Cancun. Zdanie auta do wypożyczalni. Zakwaterowanie w jednym z dużych hoteli przy plaży.
Dzień 18Plażowanie w Cancun, odwiedzenie targu Mercado 28, spokojny dzień.
Dzień 19Wylot do Polski.

Mapa





 

Stan Nuevo León

 

Monterrey

 
Jaskrawe kolory kamienic w Monterrey
 
Kolorowa restauracja
 
Jedna z uliczek w centrum Monterrey
 
Wycinanki w kształcie szkieletów... zrobione przez dzieci w przedszkolu
 
Twarz diabła
 
Dwie przytulające się małpy. Graffiti w Meksyku jest bardzo popularne.
 
Industrialny teren odlewni stali został przekształcony na park Fundidora. Na zdjęciu nazwa stanu Nuevo Leon a w tle olbrzymi kocioł z odlewni stali przerobiony na fontannę.
 
Quinceañera - w krajach latynoamerykańskich piętnastolatki hucznie wchodzą w wiek dorosłości. Ubierają się m.in. w bardzo ozdobną suknię, buty na obcasie, a na głowie noszą diadem. Robi się uroczystości kościelne i wyprawia przyjęcie. A także organizuje sesje zdjęciową.
 

Stan Guanajuato

 

Guanajuato

 
Guanajuato - kolorowe miasto położone na wzgórzach, którego historyczne miasto zostało wpisane na listę UNESCO.
 
Guanajuato o zachodzie Słońca
 
Kościół de San Francisco
 
Kościół de San Francisco
 
Uliczki miasta i ciekawe drzewo
 
Stare miasto Guanajuato
 
Calle subterranea - pod starym miastem znajdują się tunele będące podziemną siecią ulic
 
Aleja Pocałunków (Callejon Del Beso) - za jeden pocałunek na schodku otrzymuje się 15 lat szczęścia w miłości :)
 
Mercado Hidalgo - targ spożywczy
 
Przygotowanie posiłku w jednej z lokalnych domowych restauracji
 
Bardzo kolorowe, położone na wzgórzach kamienice
 
Kolorowe kamienice, tylko wszędzie pod górkę... Często bardziej niż w San Francisco czy Stambule
 
Jeden z placy w historycznej części miasta
 
Widok na miasto ze schodów uniwersytetu
 
Edificio Central de la Universidad - schody prowadzące do Centralnego Uniwersystetu w Guanajuato
 
Basílica colegiata de Nuestra Señora de Guanajuato - Bazylika Matki Bożej z Guanajuato
 
Teatr Juarez
 
Matka Boża z Guadalupe jest prawie wszędzie, na ołtarzykach, na elewacjach, za szybami domów i samochodów. Tutaj w towarzystwie Jana Pawła II, który jest bardzo ceniony w Meksyku.
 
Unikalne na skale światową Muzeum Mumii. Mumie pochodzą ze współczesnych katakumb na cmentarzu w Guanajuato. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że część ciał nie ulega rozkładowi i same się mumifikują. Podejrzewa się, że odpowiedzialne są za to gazy mineralne, ponieważ miasto położone jest na bogatych złożach metali. Meksykanie inaczej podchodzą do zmarłych niż Polacy. Gdy mi czasami robiło się niedobrze przy mumiach, Meksykanie śmiali się i cieszyli (zarówno dzieci i dorośli).
 
W Muzeum Mumii znajduje się najmniejsza mumia świata - ciałko pięciomiesięcznego dziecka.
 

San Miguel de Allende

 
San Miguel de Allende - zamieszkałe przez wielu Amerykanów i Europejczyków, jest mekką sztuki. Bardzo kolorowe, wpisane na listę UNESCO.
 
San Miguel de Allende znajduje się na wielu listach najpiękniejszych miast świata.
 
Brukowe ulice miasta.
 
Kilka rodzajów kaktusów rosnąnych na tarasie.
 
Ulica Aldama z kościołem w tle
 
Ulica Correo
 
Kościotrupek Superman
 
Iglesia de San Francisco - kościół św. Franciszka
 
Stara stacja paliw
 
Plaza Cívica i Templo de Nuestra Señora de La Salud
 
Kolorowa ulica Homobono, skąd rozciąga się widok na miasto
 
Kamienica z Meksykaninem na koniu
 
Żółte i czerwone kamienice
 
Kościół parafialny w San Miguel
 
Wejście do baru z trupioszkami. Akurat w tym czasie na ekranach telewizorów na żywo transmitowany był mecz piłki nożnej Meksyk... - Polska.
 
Templo de la Purísima Concepción (Kościół Niepokalanego Poczęcia)
 
Widok na miasto z Puente de los Héroes (Mostu Bohaterów)
 
Papel picado - kolorowe wycinanki najczęściej wywieszane podczas świąt rodzinnych lub religijnych, w szczególności Święta Zmarłych (Dia de los Muertos).
 
Kaktusy rosnące na polach przy drodze z San Miguel do Guanajuato
 

Stan Mexico

 

Teotihuacán

 
Teotihuacán położone na północy miasta Meksyk to starożytne miasto. Początki sięgają około II w. p.n.e., założone przez nieznane ludy Mezoameryki. Za spadkobierców kultury tego miejsca uważa się Tolteków i Azteków. Główną osią miejsca jest Aleja Zmarłych, wzdłuż której znajdują się dwie piramidy Słońca i Księżyca oraz świątynia Quetzalcoatla (Pierzastego Węża).
 
Piramida Słońca o długości podstawy 225,0 m x 207,0 m i wysokość 65,0 m, której początki sięgają I w. n.e. Jest jedną z największych piramid na świecie.
 
Bardzo długa kolejka na wejście na Piramidę Słońca
 
Piramida Księżyca o długości podstawy 150,0 × 120,0 x 43,0 m, której początki sięgają III w. n.e.
 
Pałac Quetzalpapálotl
 
Aleja Zmarłych
 
Malowidło jaguara
 
Kolorowe czaszki
 

Stan Querétaro

 

Santiago de Querétaro

 
Akwedukt o długości 1280 m, o średniej wysokości 23 m, wybudowany w XVIII w.
 
Zabudowa na obrzeżach centrum miasta
 
Zabudowa na obrzeżach centrum miasta
 
Żółty kościół
 
Czaszki zwierząt zwisające na domu
 

Stany Yucatan i Quintana Roo

 

Tulum

 
Bujna roślinność w Tulum obok piramidy
 
Wieża strażnicza zwana piramidą El Castillo, prawdopodobnie pełniła rolę latarni morskiej
 
Piękne plaże Morza Karaibskiego widziane z klifu
 
Zatoczka obok stanowiska archeologicznego
 
Klify w Tulum
 
Bazyliszek pręgowany (Basiliscus vittatus)
 
Modrowronka jukatańska (Cyanocorax yucatanicus)
 
Ostronos / koati (Nasua)
 
W oczekiwaniu na perfekcyjnego mężczyznę
 
Łódki przy plaży Paraiso w Tulum
 
Krzywa palma na plaży Paraiso w Tulum
 
Zachód Słońca na plaży Paraiso w Tulum
 
Palmy na plaży Paraiso w Tulum. Plaża ta uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie.
 
Kokosy rosnące na plaży Paraiso
 
Plaża Paraiso widziana przez okulary przeciwsłoneczne
 

Akumal

 
Na plaży Akumal można nurkować razem z żółwiami.
 
Duża ryba z ostrymi zębami podczas uprawiania snorkelingu.
 
Lazurowa woda przy plaży Akumal
 
Plaża Akumal
 
Plaża Akumal
 
Plaża Akumal z bardzo drobnym, białym piaskiem
 

Cenota Misterio Maya

 
Cenota Misterio Maya - jej długość to kilkanaście kilometrów. W jaskini panuje całkowita ciemność i podczas pływania używa się latarek. Jaskinie zamieszkują nietoperze. Można natknąć się na zwisające korzenie drzew.
 
Cenota Misterio Maya - jej długość to kilkanaście kilometrów. W jaskini panuje całkowita ciemność i podczas pływania używa się latarek. Jaskinie zamieszkują nietoperze. Można natknąć się na zwisające korzenie drzew.
 
Cenota Misterio Maya - jej długość to kilkanaście kilometrów. W jaskini panuje całkowita ciemność i podczas pływania używa się latarek. Jaskinie zamieszkują nietoperze. Można natknąć się na zwisające korzenie drzew.
 
Moja druga w życiu tarantula :)
 

Playa Virgen

 
Hamaki w barze na plaży Virgen
 
Łódka z graffiti na plaży Virgen
 
Przy plaży Virgen można samemu uprawiać snorkeling. Jednak niedużo jest rafy koralowej
 
Kolorowe ryby przy plaży Virgen.
 

Muyil i rezerwat biosfery Sian Ka'an

 
Muyil to jedno ze starszych miejsc zamieszkałych przez Majów (założone około 350 r. p.n.e.). Na zdjęciu ruiny piramidy.
 
Starożytne zabytki Majów w buszu Muyil
 
Łoskotnica pękająca (hura crepitans) - trujące drzewo z cierniami. Cała roślina zawiera w sobie sok mleczny, którego indianie używali do zatruwania strzał do dmuchawek lub ogłuszania ryb.
 
Kładka nad bagnami w buszu między Muyil a rezerwatem przyrody Sian Ka'an
 
El Mirador Sian Ka'an - wieża widokowa skąd rozciąga się widok na rezerwat biosfery
 
Po rezerwacie biosfery Sian Ka'an pływa się łódkami
 
Namorzyny w rezerwacie Sian Ka'an
 
Rezerwat biosfery Sian Ka'an wpisany jest na listę UNESCO. Zamieszkuje go kilkaset gatunków zwierząt. Między lagunami znajduje się antyczny kanał wybudowany przez Majów.
 
Przez antyczny kanał Majów można przepłynąć samemu :)
 

Laguna Bacalar

 
Fort de San Felipe z 1725 r.
 
O ile miasteczko nie jest za bardzo urokliwe, to laguna robi olbrzymie wrażenie. Laguna Bacalar posiada krystalicznie czystą wodę, w której można odróżnić aż 7 odcieni błękitu.
 
Laguna Bacalar posiada krystalicznie czystą wodą, w której można odróżnić 7 odcieni błękitu.
 
Czystość i kolor wody laguny powalają :)
 
Jedna z głębokich cenot w lagunie Bacalar. Na zdjęciu widoczne jest przejście w głębię.
 
Kolejny odcień niebieskiego koloru wody
 
Kanał Piratów, gdzie można wykąpać się w błocie
 
Stromatolity należące do najstarszych śladów życia. Są to skały węglanowe powstałe w miejscach wzrostu mat sinicowych.
 
Stromatolity w zwężeniu laguny przy restauracji Los Rapidos
 
Huśtawka na lagunie :)
 
Ananasy można kupić na każdy w wielu wsiach przy drodze do Belize
 

Valladolid

 
Katedra San Gervasio
 
Stary, czerwony pick-up przy Calzada de los Frailes
 
Ulica Calzada de los Frailes
 
Klasztor San Bernardino of Siena
 
Przekrój wąsów na przestrzeni lat w zakładzie fryzjerskim :)
 
Calzada de los Frailes
 

Chichén Itzá

 
Piramida Kukulkana (nazywana El Castillo) wyróżnia się szczegółami architektonicznymi oraz symbolami astronomicznymi. Chichén Itzá - prekolumbijskie miasto założone przez Majów około IV w., częściowo związane z Toltekami. Wpisane na listę UNESCO. Miejsce to znajduje się na liście nowych siedmiu cudów świata.
 
Kolumnada zachodnia przy Świątyni Wojowników
 
El Caracol – czyli Ślimak to okrągła wieża, przypuszczalnie służyła do obserwacji astronomicznych
 
Kolorowe indiańskie maski
 
Szkielet... z dedykacją dla zakochanych :)
 

Cenota Ik Kil

 
Cenota Ik Kil - naturalna jaskinia w skale wapiennej, o głębokości 26 m, z lazurową wodą. Dookoła zwisają korzenie roślin. Za dnia przez dziurę wpada snop światła. Cenota była użytkowana przez Majów dla relaksu lub rytuałów. Zostały odnalezione w niej kości i biżuteria.
 
Cenota Ik Kil - naturalna jaskinia w skale wapiennej, o głębokości 26 m, z lazurową wodą. Dookoła zwisają korzenie roślin. Za dnia przez dziurę wpada snop światła. Cenota była użytkowana przez Majów dla relaksu lub rytuałów. Zostały odnalezione w niej kości i biżuteria.
 

Hoctún

 
Bardzo kolorowy cmentarz w Hoctún
 
Bardzo kolorowy cmentarz w Hoctún. Niektóre z grobów są w kształcie piramidy.
 

Merida

 
Kolorowe kamienice jako spuścizna po Hiszpanach
 
Mniej turystyczna część Meridy
 
Dorożka
 
Kobiety w tradycyjnym jukatańskim ubraniu
 
Urząd miejski (Palacio Municipal)
 
Dom Montejo – pałac konkwistadora, wybudowany w 1552 w stylu francuskim
 
Wnętrze pałacu Urzędu władz lokalnych (Palacio de Gobierno) pokryte są muralami Fernando Castro Pacheco
 
Ulice centrum Meridy
 
Renesansowa Katedra św. Ildefonsa. Jest najstarszą w Meksyku. Wybudowana w XVI w.
 
Indiański pomnik na jednym z rond Meridy
 

Rio Lagartos i rezerwat biosfery Ria Lagartos

 
Małe kolibry w restauracji Ria Maya
 
Najbardziej znanymi zwierzętami występującymi tu cały rok są różowe flamingi. Rezerwat biosfery Ría Lagartos jest unikalny z kilku powodów. Jednym z nich jest przebogaty ekosystem - setki zwierząt i tysiące roślin. Wpisany jest na listę UNESCO.
 
Łódka przy Rio Lagartos.
 
Dziewczyny po kąpieli błotnej.
 
Krokodyl. Rezerwat biosfery Ría Lagartos jest unikalny z kilku powodów. Jednym z nich jest przebogaty ekosystem - setki zwierząt i tysiące roślin. Wpisany jest na listę UNESCO.
 
Czarnostrząb leśny (buteogallus anthracinus). Rezerwat biosfery Ría Lagartos jest unikalny z kilku powodów. Jednym z nich jest przebogaty ekosystem - setki zwierząt i tysiące roślin. Wpisany jest na listę UNESCO.
 
Czapla modra (ardea herodias). Rezerwat biosfery Ría Lagartos jest unikalny z kilku powodów. Jednym z nich jest przebogaty ekosystem - setki zwierząt i tysiące roślin. Wpisany jest na listę UNESCO.
 
Lecący pelikan. Rezerwat biosfery Ría Lagartos jest unikalny z kilku powodów. Jednym z nich jest przebogaty ekosystem - setki zwierząt i tysiące roślin. Wpisany jest na listę UNESCO.
 
Gromada kormoranów. Rezerwat biosfery Ría Lagartos jest unikalny z kilku powodów. Jednym z nich jest przebogaty ekosystem - setki zwierząt i tysiące roślin. Wpisany jest na listę UNESCO.
 
Różowy od soli zbiornik wodny, a w nim setki flamingów wyjadających krewetki. Rezerwat biosfery Ría Lagartos jest unikalny z kilku powodów. Jednym z nich jest przebogaty ekosystem - setki zwierząt i tysiące roślin. Wpisany jest na listę UNESCO.
 
Stado flamingów szykujące się do lotu. Rezerwat biosfery Ría Lagartos jest unikalny z kilku powodów. Jednym z nich jest przebogaty ekosystem - setki zwierząt i tysiące roślin. Wpisany jest na listę UNESCO.
 
Skrzypłocz (limulus). Rezerwat biosfery Ría Lagartos jest unikalny z kilku powodów. Jednym z nich jest przebogaty ekosystem - setki zwierząt i tysiące roślin. Wpisany jest na listę UNESCO.
 
Białe pelikany dzioborogie w różnych fazach lotu :) Rezerwat biosfery Ría Lagartos jest unikalny z kilku powodów. Jednym z nich jest przebogaty ekosystem - setki zwierząt i tysiące roślin. Wpisany jest na listę UNESCO.
 
Mural z flamingiem i arbuzem w Rio Lagartos
 
Parkowanie konia przy domu w Rio Lagartos
 

Holbox

 
Muszle przy jednej z ulic na wyspie Holbox. Na wyspie panuje luźna atmosfera, przypominająca tą z Tajlandii.
 
Na wyspie Holbox domki i sklepy często są kolorowe i kryte strzechą
 
Po wyspie można poruszać się pieszo, rowerami, quadami lub wózkami golfowymi
 
Drewniana różowa restauracja
 
Wywieszone pranie
 
Kolorowy drogowskaz
 
Przepiękne palmy
 
Hamaki z nazwą Holbox
 
Kolorowy cmentarz
 
Duża iguana
 
Pomost oświetlony lampami z muszli
 
Mewy unoszące się nad flagą Meksyku
 
Zachód Słońca na Holbox
 
Palmy z hamakami targane wiatrem.
 
Ciekawe budynki na wyspie
 
Piesek przed sklepem
 
Ulice w centrum wyspy
 
Mural ze starszą kobietą
 
Mural ze słońcem
 
Mural z dziewczynką
 
Mural z indianką
 
Opuszczone budynki na południu wyspy
 
Jazda rowerem po deszczach czasami bywa trudna :) Na przykład może zalać drogę.
 
Miejsce występowania żółwi na południu wyspy.
 
Punta Cocos - przepiękna plaża z hamkami i leżakami w buszu
 
Punta Cocos - przepiękna plaża z hamkami i leżakami w buszu
 

Jedzenie

 
Torta - kanapka z mięsem
 
Enchiladas mineras - odmiana tego dnia występująca w Guanajuato
 
Mole - specyficzny meksykański sos składający się z wielu składników, zawiera w sobie m.in. chili, przyprawy, orzechy, a w przypadku wersji czarnej (poblano) - również czekoladę
 
Panuchos - danie jukatańskie, tortilla z posiatkowanym kurczakiem, kapustą, czerwoną cebulą
 
Chilaquiles - jednym z najpopularniejszych dań podawanych na śniadanie jest smażona tortila (topos) z bardzo dużą ilością salsy czerwonej lub zielonej, podawana zazwyczaj z jajkiem sadzonym lub kurczakiem, posypana białem serem
 
Fajita - grilowane lub smażone mięso/owoce morza podawane z warzywami jak papryką, cebula, często podawane z guacamole lub salsą
 
Tostadas z guacamole i jajkiem sadzonym
 
Ceviche - sałatka z surowymi owocami morza i warzywami pomidorem/papryką, awokado
 
Queso fundido - zapiekany ser podawany najczęściej z mięsem
 
Chilles jalapenos rellenos - papryczki nadziewane serem (bardzo dobre)
 
Cochinita pibil - danie jukatańskie, wolnopieczona wieprzowina, marynowana w sosie z cytryny, podawana na liściu bananowca
 
Tacos de arrachera - podawane z mięsem, guacamole; obok sałatka z kaktusa


 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.