Chiny

kwiecień 2017

Słowo wstępu

Ciężko jest opisać Chiny jako całość. Jest to kraj bardzo zróżnicowany. Pomimo ponad miliardowej społeczności, tylko czasami dało się odczuć tłumy. Kraj jest bardziej rozwinięty niż sobie wyobrażałem, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową, kolejową czy lotniczą. Sami Chińczycy są często mili, uśmiechnięci, bez agresji. Czasami ja sam stawałem się atrakcją turystyczną i tubylcy robili zdjęcia ze mną :) Chińczycy słabo znają angielski, co szczególnie doskwiera przy próbie rezerwacji czegokolwiek. Wtedy z pomocą przychodzi technologia i elektroniczne tłumacze, albo też trzeba szukać punktów usługowych, gdzie ktoś zna inne języki. Odnośnie kuchni to słyszałem powiedzenie, że na południu kraju zjedzą wszystko "co ma cztery nogi i nie jest stołem" lub "co ma oczy". Pomimo tego, że jedzenie psów jest nielegalne w Chinach, to mięso z psa nadal można spotkać w niektórych menu restauracji na południu kraju (patrz zdjęcia jedzenia). Sama kuchnia jest bardzo różnorodna, chociaż głównie opiera się na makaronach, pierogach, i często spotyka się tofu. Duża część atrakcji została mocno skomercjalizowana. Może Chińczycy lubią mieć wszystko zorganizowane? Wydaje mi się nawet, że to chyba z najbardziej kapitalistycznych państw, w jakim do tej pory byłem. Mao Zedong prawdopodobnie inaczej wyobrażał sobie przyłszość kraju. Co ciekawe w Chinach jest mało jakichkolwiek świątyń; podobno jest to najbardziej ateistyczny naród na świecie. Słyszałem nawet opinie, że Chińczycy jeżdżą do Japonii oglądać prawdziwie chińskie świątynie, ale nie wiem ile w tym prawdy. W mieście Xi'an doświadczyłem chyba największego zanieczyszczenia powietrza na świecie - ciężko było wytrzymać. Podsumowując - polecam odwiedzić ten kraj, aczkolwiek 2 tygodnie jest to stanowczo za mało. Sam Pekin również warto zobaczyć będąc chociażby przejazdem, atrakcji w nim nie brakuje.

Kilka porad

Transport

 • Bilety na pociągi najlepiej kupować jest z wyprzedzeniem co najmniej kilkudniowym, osobiście na stacji kolejowej lub w ich oddziałach, które można znaleźć w największych miastach. Warto być też odpowiednio przygotowanym - wydrukować lub mieć na komórce zaznaczone połączenia kolejowe, na które chcemy kupić bilety (np. ze strony https://www.travelchinaguide.com/china-trains/). To bardzo przyspiesza samo kupno biletów, poza tym obsługa może nie mówić po angielsku. Do ceny biletu podanego w internecie należy dodać dodatkowe 5 juanów jeśli kupuje się w kasach na stacji kolejowej lub 20-30 juanów jeśli kupuje się gdzieś indziej. Do kupna biletów kolejowych potrzebny jest paszport. Bilety można kupić przez internet, ale później i tak trzeba je odebrać na dworcu, a sam odbiór może być dość skomplikowany. Dlatego nie polecam korzystać z tej opcji.
 • W samolotach latających po Chinach telefony i tablety powinne być całkowicie wyłączone, a nie tak jak w Europie przełączone tylko w tryb samolotowy.
 • Jazda samochodem po Chinach jest nie lada wyzwaniem. Chińczycy mają własny styl jazdy, szczególnie na skrzyżowaniach. Dla Europejczyka może być to ciężkie do opanowania.
 • Zdarzyło się, że autobusy a nawet taksówki nie dojeżdżają do wyznaczonego celu, potrafią się zatrzymać np. 0,5 lub 1 km wcześniej. Wtedy należy się kłócić o dowóz do wyznaczonego miejsca, często działa :) Trzeba uważać na taksówkarzy, którzy czasami mogą podmieniać pieniądze na fałszywe, dlatego trzeba obserwować banknoty. Poza tym taksówkarze czasami próbują doliczyć dodatkowe opłaty (np. za autostradę), pomimo wcześniej ustalonej całkowitej kwoty przejazdu. Wtedy też można się kłócić :) Chociaż sam koszt taksówek w dużych miastach jak np. w Pekinie jest dość niski. Dla przykładu przejazd z okolic Lampa Temple na lotnisko to koszt około 90 juanów z napiwkiem (za ponad 25 km). Warto też dodać, że czasami taksówkarze w Pekinie nie chcą wjeżdżać do wąskich hutongów; wtedy dobrze jest wyjść na jakąś główną ulicę i machnąć ręką. Taksówkarze, podobnie jak sami Chińczycy, raczej nie znają angielskiego a tym bardziej pisma łacińskiego, dlatego należy mieć adres docelowy napisany w języku chińskim.

Inne

 • Chińczycy bardzo słabo znają angielski. Dlatego dobrze jest poznać wcześniej podstawowe zwroty takie jak "dzień dobry", "dziękuję", "proszę". Dobrze jest wcześniej zaopatrzyć się w aplikacje na komórki: słownik chińsko-angielski Pleco, Microsoft Translator lub Google Translator (przy czym w Google Translator nie działa offline opcja tłumaczenia ze zdjęć).
 • Chiny są bezpiecznym państwem. Życia raczej się nie straci, natomiast można zostać okradzionym przez kieszonkowców. Ale podstawowe zasady bezpieczeństwa powinne ustrzec i przed tym.
 • Pieniądze najlepiej jest wyjmować z bankomatów. Bez problemów z polskimi kartami działały bankomaty ABC Bank lub ICBC Bank. Wymiana gotówki jest legalna tylko w bankach, w których krus wymiany jest korzystny. Natomiast ten sposób wymiany jest bardzo czasochłonny i zajmuje przeciętnie 40-60 minut (nie licząc ewentualnego stania w kolejce do okienka). W kwietniu 2017 r. kurs wymiany CNY/PLN w banku wynosił ok. 0,58, natomiast w bankomacie 0,63. Jeśli chodzi o samą gotówkę, to lepiej mieć ze sobą dolary niż euro.
 • Obsługa na stacjach kolejowych i w autobusach jest bardzo miła, i w moim przypadku była bezinteresownie pomocna, pomimo braku znajomości języka.
 • Serwisy takie jak Google (i jego usługi), Facebook, Instagram są w Chinach blokowane (komunikator WhatsApp działa). Żeby z nich korzystać trzeba posiadać zainstalowany VPN na komórce. Z mojego doświadczenia całkiem dobrze działają darmowe OpenKey VPN oraz Ultrasurf.
 • Prawie wszystkie główne atrakcje turystyczne są skomercjalizowane, a same koszty wejścia często są wysokie.
 • W restauracjach można prosić o stopień ostrości dań.
 • W hotelach czy hostelach zazwyczaj standardowo są zamontowane uniwersalne kontakty elektryczne, również z wtyczkami polskimi. Natomiast posiadanie własnej przejściówki nie zaszkodzi.
 • Zdecydowana większość toalet w Chinach jest po prostu dziurą, bez sedesu. Dobrze jest zabrać ze sobą papier toaletowy, czasami jest to towar deficytowy nawet w hotelach.
 • Na ulicy można się targować, natomiast w sklepach raczej rzadziej. Wyjątkiem jest na przykład Silk Market w Pekinie, gdzie ceny potrafią być kilkukrotnie wyższe.
 • Uwaga: Chińskie mapy w Google Maps nie działają prawidłowo. Eksport zaplanowanej trasy do plików KML i później wczytanie jej do MapsMe da złe wyniki. Punkty będą poprzesuwane. Dzieje się tak dlatego, że Chiny nałożyły restrykcje na Googla, który używa współrzędnych GCJ-02. Trzeba jest konwertować na współrzędne WGS-84, wtedy pliki KML będą prawidłowo wyświetlały współrzędne. Kody źródłowe takiego konwertera można znaleźć na niektórych zagranicznych forach. Ja sam z nich skorzystałem i napisałem program, ale ze względów bezpieczeństwa go nie zamieściłem.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Bardzo wczesny przylot do Pekinu bezpośrednio z Warszawy:
- zameldowanie się w hotelu przy Fangjia Hutong, zostawienie rzeczy;
- spacer po północnej części centrum Pekinu, w tym m.in. kosmopolityczny Fangjia Hutong, komercyjny Nanluoguxiang Hutong, Wieża Bębna, Wieża Dzwonu, bardzo mocno skomercjalizowane okolice Yandaixiejie Hutong, świątynia Huode Zhenjunmiao;
- wieczorem powrót do hotelu.
Dzień 2 Dalsze zwiedzanie Pekinu:
- Świątynia Ziemi (Ditán),
- przejazd metrem na plac Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen), obok którego znaduje się m.in. mauzoleum Mao Zedonga, Wielka Hala Ludowa, Chińskie Muzeum Narodowe,
- Zakazane Miasto,
- park Jingshan (Węglowe Wzgórza),
- park Park Beihai,
- powrót na piechotę do hotelu.
Dzień 3- przejazd do grobowców dynastii Ming;
- przejazd w góry na Mur Chiński - odcinek Mu Tian Yu; - powrót do centrum Pekinu.
Dzień 4Wczesny wylot z Pekinu do Guilin. A następnie przejazd taksówką do Yangusho. Zakwaterowanie. Spokojny dzień i spacer po mieście.
Dzień 5Przejazd do Silver Cave, dalej pod Moon Hill, później dłuższy przejazd do Xingping skąd organizowane są rejsu łodziami babusowymi po najpiękniejszym odcinku rzeki Li. Powrót do Yangshuo.
Dzień 6Początkowo planowałem wynająć rowery i pojeździć po wioskach obok Yangshuo. Natomiast lekko deszczowa pogoda spowodowała zmianę planów rowery zostały zamienione na trekking wzdłuż rzeki Yulong, zaczynając od mostu Yulong Bridge.
Dzień 7Przejazd z Yangshuo na tarasy ryżowe do Longsheng (kilka godzin) - zwiedzanie tarasów Jinkeng Red Yao i wjazd kolejką górską na Golden Buddha Peak. Powrót do Guilin i zakwaterowanie.
Dzień 8Całodniowy spacer po Guilin, w tym m.in. rozległy park Guilin Rongshanhu Scenic Area z dwoma sławnymi pagodami, czy okolice Jingjiang Prices City.
Dzień 9Poranny wylot z Guilin do Xi'An, zakwaterowanie. Zwiedzanie okolic Shuyuanmen, murów miasta (Chengqiang), Wieży Dzwonu, Wieży Bębna, dzielnicy muzułmańskiej oraz meczetu.
Dzień 10Wyjazd lokalnym autobusem spod wroca Railway Station do mauzoleum Armii Terakotowej. Powrót do miasta.
Dzień 11Przejazd szybką koleją z Xian Bei (North) do Pingyao Ancient City. Przejazd lokalnym autobusem pod mury starożytnego miasta. Zakwaterowanie. Zwiedzanie starożytnej części miasta (można wykupić bilet łączony na wszystkie atrakcje w kasach znajdujących się przy wejściu na główne ulice).
Dzień 12Przejazd lokalnym pociągiem z drugiej stacji kolejowej Pingyao Railway Station do stacji Jiexiu. W okolicy stacji kolejowej (na zachód) znajduje się stacja autobusowa z lokalnym autobusem jadącym w góry Mianshan (trzeba zapytać na miejscu, który to jest autobus lub zobaczyć jak Mianshan pisze się po chińsku i poszukać odpowiedniego znaczka). Kilkugodzinne zwiadzenie gór Mianshan z kilkuset świątyniami. Powrót autobusem do miasta (według kierwcy ostatni autobus odjeżdża po 17). Powrót pociągiem do Yangshuo.
Dzień 13Poranny wyjazd do Pekinu. Zakwaterowanie i luźny dzień bez zwiedzania.
Dzień 14Zwiedzanie Pekinu: świątynia Lama Temple, przejazd do Świątyni Nieba (Tiantanpark) z dużym parkiem, przejazd do Silk Market, powrót w okolice hotelu i spacer po hutongach, przejazd wieczorem do Wioski olimpijskiej.
Dzień 15Poranny wylot z Pekingu bezpośrednio do Polski.

Mapa podróży 

Pekin

 

Pekin - Mur Chiński (odcinek Mu Tian Yu)

 Mur Chiński rozciągał się na długości około 2300 km. Nie jest to jednak jednolita budowla, tylko system wielu fortyfikacji (łącznie ponad 6000 km). Pierwsze mury były budowane już od VII w. p.n.e., aż do XVII w. n.e. Miały chronić Chiny przed najazdami z północy. Mur naprawdę robi wrażenie z bliska :)
 Mur Chiński rozciągał się na długości około 2300 km. Nie jest to jednak jednolita budowla, tylko system wielu fortyfikacji (łącznie ponad 6000 km). Pierwsze mury były budowane już od VII w. p.n.e., aż do XVII w. n.e. Miały chronić Chiny przed najazdami z północy. Mur naprawdę robi wrażenie z bliska :)
 Mur Chiński rozciągał się na długości około 2300 km. Nie jest to jednak jednolita budowla, tylko system wielu fortyfikacji (łącznie ponad 6000 km). Pierwsze mury były budowane już od VII w. p.n.e., aż do XVII w. n.e. Miały chronić Chiny przed najazdami z północy. Mur naprawdę robi wrażenie z bliska :)
 Mur Chiński rozciągał się na długości około 2300 km. Nie jest to jednak jednolita budowla, tylko system wielu fortyfikacji (łącznie ponad 6000 km). Pierwsze mury były budowane już od VII w. p.n.e., aż do XVII w. n.e. Miały chronić Chiny przed najazdami z północy. Mur naprawdę robi wrażenie z bliska :)
 Mur Chiński rozciągał się na długości około 2300 km. Nie jest to jednak jednolita budowla, tylko system wielu fortyfikacji (łącznie ponad 6000 km). Pierwsze mury były budowane już od VII w. p.n.e., aż do XVII w. n.e. Miały chronić Chiny przed najazdami z północy. Mur naprawdę robi wrażenie z bliska :)
 

Pekin - Grobowce dynastii Ming

 Miejsce spoczynku 13 spośród 16 cesarzy dynastii Ming
 

Pekin - Zakazane Miasto

 Widok na Zakazane Miasto z góry w parku Jingshan (Węglowe Wzgórza)
 Brama południowa Zakazanego Miasta - dawnego pałacu cesarskiego dynastii Ming i Qing
 Wizerunek Mao Zetonga na bramie południowej Zakazanego Miasta - dawnego pałacu cesarskiego dynastii Ming i Qing
 Zakazane Miasto - dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing, gdzie wzniesiono ok. 800 pałaców
 Zakazane Miasto - dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing
 Lew chiński (pies Fo) - symbol potęgi i dostojeństwa. Zakazane Miasto - dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing
 Zakazane Miasto - dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing
 Zakazane Miasto - dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing
 Zakazane Miasto - dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing
 Zakazane Miasto - dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing
 Bogato zdobione dachy. Zakazane Miasto - dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing
 Ogród cesarski. Zakazane Miasto - dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing
 Ćwiczenia ze wstążką przed Zakazanym Miastem.
 Flagi Chińskiej Republiki Ludowej
 

Pekin - Park Beihai

 Park Beihai z Białą Dagobą w tle. Jest do dawny ogród cesarski.
 Biała Dagoba w parku Beihai. Jest to jeden z najstarszych parków w kraju, założony w X w.
 Park Beihai - jest to jeden z najstarszych parków w kraju, założony w X w
 

Pekin - Plac Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen)

 Plac Niebiańskiego Spokoju jest największym na świecie placem publicznym. Znajduje się przed Zakazanym Miastem. Miejsce jest związane z politycznymi wydarzeniami, takimi jak proklamowanie w 1949 r. przez Mao Zedonga Chińskiej Republikiej Ludowej czy krwawe protesty w 1989 r., w których według Chińskiego Czerwonego Krzyża zginęło 2600 osób.
 Mauzoleum Mao Zedonga
 Komunistyczny pomnik przy mauzoleum Mao Zedonga
 

Pekin - Świątynia Nieba (Tiantanpark)

 Chińczycy często grają w gry planszowe lub karty
 Korytarz prowadzący do Świątynia Nieba
 Pawilon Modlitwy o Urodzaj w kompleksie Świątyni Nieba, który powstał na początku XV w.
 Na terenie kompleksu Świątyni Nieba znajduje się bardzo duży park
 Cesarskie Sklepienie Nieba w kompleksie Świątyni Nieba, który powstał na początku XV w.
 Okrągły Ołtarz w kompleksie Świątyni Nieba, gdzie były składane ofiary
 

Pekin - hutongi w centrum miasta i okolice

 Tabliczka z nazwą ulicy hutonga - tradycyjnego chińskiego zespołu ściśle połączonych za sobą parterowych budynków
 Kobieta w maseczce jadąca o hutongu
 Wieża Dzwonu w Pekinie z 1272 roku
 Mocno skomercjalizowany Yandaixiejie Hutong
 Chińska ryksza
 Wizerunek Mao Zetonga jest dość powszechny
 Słodki kandyzowany głóg
 Jedno z podwórek w hutongach
 Hutongi są zazwyczaj wąskie
 Bardzo popularny Nanluoguxiang Hutong
 Drzwi, nie tylko w hutongach, często są obklejone naklejkami
 

Pekin - Pałac Pokoju i Harmonii (Yonghegong; Lama Temple)

 Posąg Buddy. Pałac Pokoju i Harmonii - jest to klasztor buddyjski szkoły gelug, z XVII w. Jedno z nielicznych miejsc w Pekinie, gdzie można zobaczyć modlących się ludzi.
 Pałac Pokoju i Harmonii - jest to klasztor buddyjski szkoły gelug, z XVII w. Jedno z nielicznych miejsc w Pekinie, gdzie można zobaczyć modlących się ludzi.
 Pałac Pokoju i Harmonii - jest to klasztor buddyjski szkoły gelug, z XVII w. Jedno z nielicznych miejsc w Pekinie, gdzie można zobaczyć modlących się ludzi.
 

Pekin - Świątynia Ziemi (Ditán)

 Ołtarz w Świątyni Ziemi, dawnej świątyni cesarskiej, zbudowanej w XVI w.
 Zdobienia w Świątyni Ziemi, dawnej świątyni cesarskiej, zbudowanej w XVI w.
 

Pekin - Świątynia Huode Zhenjun

 Taoistyczna świątynia Huode Zhenjun, wybudowana w połowie XVIII w.
 Figurka. Taoistyczna świątynia Huode Zhenjun, wybudowana w połowie XVIII w.
 

Pekin - Wioska olimpijska

 Stadion Narodowy w Pekinie, tzw. Ptasie Gniazdo wybudowany na olimpiadę w 2008 r.
 Pływalnia Olimpijska w Pekinie, wybudowana na olimpiadę w 2008 r.
 

Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang

 

Yangshuo i okolice

 Widok z okna hotelu w Yangshuo
 Gimnastyka Taijiquan (TaiCzi) w Yangshuo
 Miasto Yangshuo zostało jakby wciśnięte w setki krasowych ostańców (wzniesień)
 Most nad jeziorkiem w Yangshuo
 Kobieta niosąca kosze pełne świeżych mandarynek
 Położenie Yangshuo naprawdę jest przepiękne
 Owoce morze wystawione do zjedzenia
 Wirujące kaczki
 Poranne drogi pełne skuterów
 Jaskinia Smoka. Jaskinie w Chinach są podświetlane na wiele kolorów, co czasami bywa męczące.
 Krasowe wzgórza w okolicach Yangshuo podczas jednej ze wspinaczek
 Moon Hill - czyli księżycowe wzgórze z dziurką
 Most Yulong na rzece Yulong. Wzdłuż rzeki są ścieżki przez okoliczne wioski i pola uprawne. Można też wynająć tratwę i się na niej przepłynąć.
 Przepiękne i magiczne okolice rzeki Yulong
 Idąc wzdłuż rzeki Yulong przechodzi się przez wiele różnego pól uprawnych
 Jedna z wsi, którą się mija, idąc wzdłuż rzeki Yulong
 Okolice rzeki Yulong
 Budynek gospodarczy na tle wyniosłych krasowych wzgórz
 Kilka bram, a na końcu drzwi przyozdobione naklejkami
 Kobieta niosąca siano, z charakterystycznym kapeluszem
 Lokalne bydło
 U stóp wzgórz lub na samych wzgórzach jest pełne cmentarzy, również przy samych domostwach
 Pola ryżowe ze wzgórzami w tle
 Mieszkaniec jednej w wsi obok rzeki Yulong
 Rzeka Yulong
 Widok na miasto z jednego ze wzgórz w Yangshuo Park
 Widok na miasto z jednego ze wzgórz w Yangshuo Park
 

Xingping i okolice

 Z przystani w Xingping wypływają rejsy bambusowymi łodziami po rzece Li. Właśnie ta część rzeki uważana jest za najpiękniejszą. Wizerunek z tych wzgórz widnieje na banknocie 20 juanów.
 Rejs bambusowymi łodziami po rzece Li wśród krasowych wzgórz
 Rejs bambusowymi łodziami po rzece Li wśród krasowych wzgórz
 Rejs bambusowymi łodziami po rzece Li wśród krasowych wzgórz
 Chiński rybak łowiący z pomocą kormoranów
 Stara zabudowa we wsi Xingping
 Domy we wsi Xingping wśród wzgórzy
 

Guilin

 Wystarczy zejść z głównych ulic, żeby zobaczyć bloki mieszkalne. Duża część lokali posiada kraty w oknach, nawet w budynkach na 20 piętrze. Do końca nie rozumiem dlaczego tak jest.
 Schody w parku kulturowym Riyue Shuangta w Guilin
 Szklany most w parku kulturowym Riyue Shuangta w Guilin
 Papryka chili jest wszechobecna
 Jogurty serwowane są ze smoczkami lub w... żarówkach. Prawie cała populacja Chińczyków ma nietolerancję laktozy, jogurty muszą być więc modyfikowane.
 Komunistyczna panda przed wejście do sklepu z pandowymi rzeczami
 Skutery, skutery, skutery, jest ich dużo, nawet bardzo...
 Lampiony zawieszone w nowym centrum handlowym stylizowanym na styl chiński
 Na południu Chin bardzo popularnym owocem jest bardzo dobre zielone mango
 Restauracje pod dachem, w tle odbywa się spektakl teatralny
 Stoisko na bazarze z obrazami zielonych wzgórz
 Pagoda Księżyca i Słońca w parku kulturowym Riyue Shuangta w Guilin, bardzo ładnie wyglądają szczególnie nocą
 W wielu restauracjach w Guilin, szczególnie w pobliżu kanałów, przed restauracjami wystawione są żywe zwierzęta, które można zamówić świeże i obserwować ich śmierć. Do wyboru najczęściej są ryby, żółwie, owoce morza, ale też szczury, króliki, różnego rodzaju drób. Co prawda psów nie widziałem wystawionych, ale w menu niektórych restauracji mięso z nich można było zamówić.
 

Longsheng - tarasy ryżowe

 Drewniana zabudowa w autonomicznym powiecie Longsheng
 Drewniana zabudowa w autonomicznym powiecie Longsheng
 Typowe wnętrze kuchni w drewnianym domu w powiecie Longsheng
 Kobieta zrywająca liście herbaty z łodyg
 Dziecko bawiące się drewnianym mieczem
 Kobiety z ludu Yao tylko raz w życiu ścinają włosy, kiedy wchodzą w wiek dorosłości (18 lat). Długość ich włosów sięga nawet ponad 2 m. Rekord Guinessa w długości włosów należy również do mieszkanki z tego ludu. Na co dzień kobiety spinają włosy w koki.
 Pola ryżowe Longji w powiecie Longsheng należą do jednych z najbardziej spektakularnych na świecie. Rozciągają się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów. Zdjęcia pochodzą z tarasów Jinkeng Red Yao i okolic szczytu Złotego Buddy. Punkty widokowe znajdują się przeciętnie między 880 a 1180 m n.p.m.
 Pola ryżowe Longji w powiecie Longsheng należą do jednych z najbardziej spektakularnych na świecie. Rozciągają się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów. Zdjęcia pochodzą z tarasów Jinkeng Red Yao i okolic szczytu Złotego Buddy. Punkty widokowe znajdują się przeciętnie między 880 a 1180 m n.p.m.
 Pola ryżowe Longji w powiecie Longsheng należą do jednych z najbardziej spektakularnych na świecie. Rozciągają się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów. Zdjęcia pochodzą z tarasów Jinkeng Red Yao i okolic szczytu Złotego Buddy. Punkty widokowe znajdują się przeciętnie między 880 a 1180 m n.p.m.
 Pola ryżowe Longji w powiecie Longsheng należą do jednych z najbardziej spektakularnych na świecie. Rozciągają się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów. Zdjęcia pochodzą z tarasów Jinkeng Red Yao i okolic szczytu Złotego Buddy. Punkty widokowe znajdują się przeciętnie między 880 a 1180 m n.p.m.
 Pola ryżowe Longji w powiecie Longsheng należą do jednych z najbardziej spektakularnych na świecie. Rozciągają się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów. Zdjęcia pochodzą z tarasów Jinkeng Red Yao i okolic szczytu Złotego Buddy. Punkty widokowe znajdują się przeciętnie między 880 a 1180 m n.p.m.
 

Prowincja Shaanxi

 

Xi'an

 Xi'an - linie energetyczne pełne kabli, a w tle podróbka amerykańskiego Walmarta
 Stara zabudowa w pobliżu ulicy Shuyuanmen
 Podświetlana brama na ulicy Shuyuanmen
 Miasto Xi'an jest jednym z najważniejszych historycznie miast Chin. Jest to także dawna stolica kraju. Tutaj zaczynał się słynny Jedwabny Szlak.
 Stare miasto Xi'an okalają Mury Miejskiej o długości 14 km, których początek sięga XIV wieku. Między nimi znajdował się koniec Jedwabnego Szlaku. Na zdjęciu widać jak mocno zanieczyszczone jest obecnie powietrze. Według informacji pogodowych w dniu mojej obecności występowało bardzo duże zagrożenie dla życia z powodu smogu.
 Chłopiec biegnący z latawcem na Murach Miejskich
 Świeżo upieczona mężatka pozuje do sesji zdjęciowej na Murach Miejskich
 Zmiana warty cesarskich żołnierzy
 Mury Miejskie zza plastikowego drzewa
 Wieża Dzwonu wybudowana 1384 roku jest symbolem mista. Stoi po środku olbrzymiego ronda
 Jedno z fajnych przejść w Xi'an :)
 W dzielnicy muzułmańskiej trudno o chwilę prywatności
 Świeżo krojona jagnięcina w dzielnicy muzułmańskiej
 Kobiety w tradycyjnych strojach w dzielnicy muzułmańskiej
 Jedna z ulicznych restauracji w dzielnicy muzułmańskiej
 Wielki Meczet w Xi'an jest jednym z najlepiej zachowanych w całym kraju. Zbudowany został w 742 roku. Nie posiada minaretów, a zbudowany został w stylu chińskim, posiada jedynie arabskie napisy i zdobienia. Można tutaj odetchnąć od pobliskich tłumów,
 Wielki Meczet w Xi'an jest jednym z najlepiej zachowanych w całym kraju. Zbudowany został w 742 roku. Nie posiada minaretów, a zbudowany został w stylu chińskim, posiada jedynie arabskie napisy i zdobienia. Można tutaj odetchnąć od pobliskich tłumów,
 Wielki Meczet w Xi'an jest jednym z najlepiej zachowanych w całym kraju. Zbudowany został w 742 roku. Nie posiada minaretów, a zbudowany został w stylu chińskim, posiada jedynie arabskie napisy i zdobienia. Można tutaj odetchnąć od pobliskich tłumów,
 Ciekawie podświetlona Wieża Bębna w Xi'an z 1380 roku
 

Xi'an - Armia Terakotowa

 Terakotowa Armia jest jednym z największych odkryć archeologicznych w XX w. i uważana za ósmy cud świata. Została odkryta podczas kopania studni przez chłopów w 1974 roku. Armia miała chronić pierwszego cesarza Chin Qin Shi, którego pogrzeb był w 210 r. p.n.e., oraz pomóc mu rządzić po śmierci. Armia liczy około 7500 figur naturalnej wielkości wykonanych z terakoty, przedstawiających żołnierzy, oficerów i koni. W chwili odkrycia figury były kolorowe, ale farba z czasem się utleniła. Każda z figur przedstawia inną postać. Część figur nie zachowała się i jest zniszczona.
 Terakotowa Armia jest jednym z największych odkryć archeologicznych w XX w. i uważana za ósmy cud świata. Została odkryta podczas kopania studni przez chłopów w 1974 roku. Armia miała chronić pierwszego cesarza Chin Qin Shi, którego pogrzeb był w 210 r. p.n.e., oraz pomóc mu rządzić po śmierci. Armia liczy około 7500 figur naturalnej wielkości wykonanych z terakoty, przedstawiających żołnierzy, oficerów i koni. W chwili odkrycia figury były kolorowe, ale farba z czasem się utleniła. Każda z figur przedstawia inną postać. Część figur nie zachowała się i jest zniszczona.
 Terakotowa Armia jest jednym z największych odkryć archeologicznych w XX w. i uważana za ósmy cud świata. Została odkryta podczas kopania studni przez chłopów w 1974 roku. Armia miała chronić pierwszego cesarza Chin Qin Shi, którego pogrzeb był w 210 r. p.n.e., oraz pomóc mu rządzić po śmierci. Armia liczy około 7500 figur naturalnej wielkości wykonanych z terakoty, przedstawiających żołnierzy, oficerów i koni. W chwili odkrycia figury były kolorowe, ale farba z czasem się utleniła. Każda z figur przedstawia inną postać. Część figur nie zachowała się i jest zniszczona.
 Terakotowa Armia jest jednym z największych odkryć archeologicznych w XX w. i uważana za ósmy cud świata. Została odkryta podczas kopania studni przez chłopów w 1974 roku. Armia miała chronić pierwszego cesarza Chin Qin Shi, którego pogrzeb był w 210 r. p.n.e., oraz pomóc mu rządzić po śmierci. Armia liczy około 7500 figur naturalnej wielkości wykonanych z terakoty, przedstawiających żołnierzy, oficerów i koni. W chwili odkrycia figury były kolorowe, ale farba z czasem się utleniła. Każda z figur przedstawia inną postać. Część figur nie zachowała się i jest zniszczona.
 Terakotowa Armia jest jednym z największych odkryć archeologicznych w XX w. i uważana za ósmy cud świata. Została odkryta podczas kopania studni przez chłopów w 1974 roku. Armia miała chronić pierwszego cesarza Chin Qin Shi, którego pogrzeb był w 210 r. p.n.e., oraz pomóc mu rządzić po śmierci. Armia liczy około 7500 figur naturalnej wielkości wykonanych z terakoty, przedstawiających żołnierzy, oficerów i koni. W chwili odkrycia figury były kolorowe, ale farba z czasem się utleniła. Każda z figur przedstawia inną postać. Część figur nie zachowała się i jest zniszczona.
 Terakotowa Armia jest jednym z największych odkryć archeologicznych w XX w. i uważana za ósmy cud świata. Została odkryta podczas kopania studni przez chłopów w 1974 roku. Armia miała chronić pierwszego cesarza Chin Qin Shi, którego pogrzeb był w 210 r. p.n.e., oraz pomóc mu rządzić po śmierci. Armia liczy około 7500 figur naturalnej wielkości wykonanych z terakoty, przedstawiających żołnierzy, oficerów i koni. W chwili odkrycia figury były kolorowe, ale farba z czasem się utleniła. Każda z figur przedstawia inną postać. Część figur nie zachowała się i jest zniszczona.
 

Prowincja Shanxi

 

Pingyao - starożytne miasto

 Sklep obuwniczy zachęca do wejścia dużą podeszwą.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Stare uliczki miasta są pełne sklepów i restauracji.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Stare uliczki miasta są pełne sklepów i restauracji.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Jedna z bram wejściowych.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Obserwując ludzi... Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 W mieście zachowało się ponad 400 oryginalnych budynków, duża część podwórek wygląda podobnie.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Dachy miasta.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Wieża miejska znajduje się na głównej ulicy handlowej.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Rishengchang Exchange Shop - pierwszy komercyjny bank w Chinach.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Rishengchang Exchange Shop - pierwszy komercyjny bank w Chinach.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Bardzo stylowe dachy.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Figurka lwa chińskiego.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Mao Zedong spogląda z plakatów.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Statua w świątyni boga miasta.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Rzeźba smoka w świątyni boga miasta.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Świątynia boga miasta.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Świątynia boga miasta.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Okrągłe przejścia w murach. Świątynia Konfucjusza.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Świątynia Konfucjusza.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Stara ryksza.
Świątynia Konfucjusza.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Świątynia Konfucjusza.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Stare miasto okalają mury miejskie o długości 6 km. Na zdjęciu brama południowa.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Stare miasto okalają mury miejskie o długości 6 km.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Niszczejący napis na budynku.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Klimatyczne stare miasto nocą.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 Mój hotel - Cheng Jia Inn-Haizi Street.
Pingyao - historia miasta sięga 2700 lat wstecz. Przez długi okres było centrum finansowym Chin, w którym założono też pierwszy komercyjny bank w Chinach. Miejsce wyróżnia też najlepiej zachowana w całym kraju tradycyjna architektura ludu Han z czasów dynastii Ming i Qing (od XIV w. do początków XX w.). Jest to chyba jedno już z nielicznych miast, gdzie czas zatrzymał się wieki temu.
 

Jiexiu - góra Mianshan

 Świątynie położne są wysoko w górach, z których rozciąga się rozległy widok na niziny.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Świątynia głowy smoka.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Brama do kanionu.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Smocze fontanny.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Świątynie położone są wysoko w górach, skąd rozpościerają się spektakularne widoki.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Czaple przy świątyni Daluo - największej świątyni taoistycznej w Chinach.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Świątynia Daluo - największ świątynia taoistyczna w Chinach.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Na zboczach góry i kanionu zbudowano drogi, świątynie, hotele, sklepy...
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Jeden z mniejszych wiszących mostów.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Małpi most z taoistycznymi emblematami.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Podniebny most.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Podniebny most.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Wodospady - dosyć sztuczna atrakcja.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Schowana pod skałą świątynia Yunfeng.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 Schowana pod skałą świątynia Yunfeng.
Około 20 km na wschód od miasta Jiexiu znajduje się góra Mianshan, zwana też Jieshan. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2566 m. Na zboczach góry znajduje się ponad 400 atrakcji, głównie świątyń, obiektów kultu religijnego lub kulturowego. Historia tego miejsca sięga 2500 lat wstecz. Miejsce to jest mało odwiedzane przez obcokrajowców. Właściwie to przez cały dzień zarówno w górach jak i w samym mieście Jiexiu byliśmy jedynymi białymi osobami.
 

Jedzenie

 Kuchnia syczuańska - korzeń lotosu, którego ostrość odczuwa się z czasem
 Stół z talerzami kuchni syczuańskiej, a na nim m.in. bardzo ostry korzeń lotosu, szpinak wodny, skrobia, makaron ziemniaczany podsmażany, wieprzowina smażona dwa razy, żeberka w ziemniakach, tofu z pieprzem, oberżyna na słodko
 Kuchnia junnańska, a w niej m.in. skrobia z fasoli, podsmażana fasola, fasola zwyczajna, smażone warzywa, kurczak z grzybami i papryką, nudle z mięsem, tofu i przyprawami, chrzan
 Pierogi gotowane, podobne do polskich, tylko z różnymi nadzieniami
 W Yangshuo - smażony makaron z ośmiornicami i kurczakiem
 Tradycyjne danie Yangshuo - ryba piwna z poblskiej rzeki Li, tzw. Pijiu Yu (zazwyczaj jazgarz chiński, czasami karp)
 Gofry z lodami w kształcie misia
 Ryż i kurczak duszone w bambusie
 W Guilin można zjeść... szczura, a w menu spotyka się również mięso z psa
 Kostki kurczaka z ostrymi papryczkami, praktycznie bez mięsa
 Smażone mięso psa... Takie cuda w Guilin
 Sałatka z warzywami i ośmiornicą, a dalej przepyszny bakłażan
 W Xi'An pełno jest restauracji z niesamowicie dobrymi pierogami
 Tradycyjne dania z Pingyao, były bardziej na słodko, ale dalej bardzo smaczne :)
 Inne tradycyjne dania z Pingyao
 Inny rodzaj pierogów - smażone

powrót do galerii